JAK DBAĆ O REGENERACJĘ PO TRENINGU? OPOWIADA MISTRZ EUROPY W KAJAKARSTWIE PIOTR KULETA

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Misja regeneracja | JAK DBAĆ O REGENERACJĘ PO TRENINGU? OPOWIADA MISTRZ EUROPY W KAJAKARSTWIE PIOTR KULETA

Piotr Kuleta Olimpijczyk Mistrz Europy W Kajakarstwie wywiad

Co jest ważniejsze trening czy regeneracja po treningu? Jak regenerują się zawodowi sportowcy oraz co się stanie kiedy sporo trenujemy ale mało śpimy - pytamy mistrza Europy w kajakrstwie i olimpijczyka Piotra Kuletę. Rozmowę  "#MISJAREGENERACJA" prowadzi Przemysław Mrozik - ekspert wellbeingu. Zapraszamy do przeczytania wywiadu.

Przemysław Mrozik: Witamy w naszym studiu Piotra Kuletę. Piotr jest utytułowanym kajakarzem:

- Olimpijczykiem z Londynu z 2012,

- Wicemistrzem świata z Mediolanu z 2015 oraz z Racic w 2017 na dystansie 1000m,

- Mistrzem Europy z Płowdiw w roku 2017 także na dystansie 1000m,

- brązowym medalistą Letniej Uniwersjady z 2013,

- Mistrzem Polski seniorów w konkurencji C-4 500 m z 2018, w 2019 w konkurencji C-4 1000 m, w 2020 w konkurencji C-2 1000 m, C-4 500 m i C-4 1000 m.

Piotr Kuleta Mistrz Europy W Kajakarstwie Piotr Kuleta Mistrz Europy W Kajakarstwie

Mam nadzieję, że nie pominąłem żadnego tytułu. Czym teraz zajmujesz się Piotrze?

Piotr Kuleta: Jeszcze pewnie można by coś wymienić... Teraz przede wszystkim jestem  trenerem przygotowania motorycznego i instruktorem kajakarstwa.

Przemysław Mrozik: Czy to znaczy, że nie zajmujesz się już sportem jako zawodnik?

Piotr Kuleta: W dalszym ciągu pływam, ale przesiadłem się z kajaka na deskę SUP czyli tzw. Stand Up Paddle. Jest to dość świeży temat - jednak już udało mi się zdobyć na polskiej arenie trochę medali, między innymi Puchar Polski SUP w 2021 oraz brązowy medal Mistrzostw Polski na Long distance także z 2021.

Piotr Kuleta Kajakarz Olimpijczyk - Mistrz Europy w Kajarstwie, Zdobywca Pucharu Polski SUP 2021 Piotr Kuleta Kajakarz Olimpijczyk - Mistrz Europy w Kajarstwie, Zdobywca Pucharu Polski SUP 2021

Przemysław Mrozik: Możesz nam opowiedzieć więcej o treningu kajakowym? Na czym on polega? Rozumiem, że odbywa się głównie na wodzie?

Piotr Kuleta: Kajakarstwo to sport siłowo - wytrzymałościowy a więc trening musi odbywać się także poza wodą, siłownia jest absolutną koniecznością na poziomie zawodowym.

Przemysław Mrozik: Wiesz pewnie, że zajmujemy kwestiami dobrego życia, aktywności fizycznej i regeneracji – zapytam więc krótko co jest ważniejsze: trening czy regeneracja? Czy ważna jest regeneracja mięśni po treningu?

Piotr Kuleta: Trening o odpowiedniej objętości to pierwszy krok w treningu - to oczywiste, jednak bez regeneracji po treningu w czasie której budujemy mięśnie i odbudowujemy uszkodzone struktury – trening jest mało skuteczny i będzie prędzej czy później prowadził do kontuzji. Bez regeneracji mięśni i i całego ciała nie ma możliwości odnotować jakiegokolwiek progresu.

Przemysław Mrozik: Co dla Ciebie znaczy regeneracja?

Piotr Kuleta: Regeneracja po treningu to dwa tematy: regeneracja pasywna i aktywna.

Regeneracja aktywna to wszelkie działania które świadomie podejmujemy jak rolowanie, stretching, sauna, masaże, praca fizjoterapeuty. Ten rodzaj regeneracji jest stosowany przez zawodowych sportowców, jest też bardzo popularny w świadomości początkujących sportowców.

Natomiast regeneracja pasywna to sen i relaks. To właśnie w czasie snu następuje odbudowa uszkodzonych włókien mięśniowych i stawów. Nie zapominajmy, że odnowa biologiczna to temat szerszy niż tylko regeneracja mięśni po treningu - nasz mózg, układ trawienny i immunologiczny potrzebuje odpoczynku po codziennej pracy w ciągu dnia.

Przemysław Mrozik: A który z rodzajów regeneracji jest skuteczniejszy?

Piotr Kuleta: Regeneracja pasywna czyli sen jest najważniejsza - to podstawa od której powinniśmy zacząć. Nic nie jest w stanie zastąpić snu: żadne ćwiczenia, suplementy czy masaże. Trudno jest się odbudować po ciężkim treningu – zarywając noc. Jedna noc ze zbyt krótkim snem da się od razu odczuć w formie na treningu a na zawodach może zaważyć na wyniku.

Dobrej jakości sen dla sportowca odpowiada za nie tylko za odbudowę, regenerację mięśni i ochronę przed kontuzjami ale wpływa też na nastawienie, motywację a także na gospodarkę hormonalną - która z kolei ma związek z większością układów w naszym ciele. Słaby sen w krótkim czasie da się we znaki oprócz mięśni - naszemu układowi nerwowemu co odczujemy jako gorszą koordynację i wolniejsze reakcje. Niedobór snu w dłuższej perspektywie czasowej odbije się z kolei na systemie immunologicznym - co zobaczymy poprzez częstsze łapanie infekcji i długi czas rekonwalescencji po kontuzjach.

Natomiast bez większości działań w zakresie regeneracji aktywnej – możemy bez problemu przez dłuższy czas funkcjonować. Oczywiście warto stosować wszelkie sposoby regeneracji aktywnej jeżeli zależy nam na poprawie wyników i zdrowiu.

Jeśli chodzi o regenerację aktywną to sam aktualnie stosuję rolowanie, saunę i morsowanie - skrajne temperatury szybko i namacalnie wpływają na stan mięśni ale też na ogólne samopoczucie.

Dobra regeneracja mięśni - co nie jest oczywiste doskonale wpływa na nasze ogólne samopoczucie a to z kolei wpływa na naszą chęć i motywację do osiągania celów.

Przemysław Mrozik: No a jeśli nie możemy wygospodarować czasu na odpowiedniej długości sen to odpuścić ciężki trening? Czy realizować go zgodnie z planem, czy może odpuścić?

Piotr Kuleta: Jeśli całkowicie "zarwaliśmy noc" - czyli nie spaliśmy wcale lub poniżej 5 godzin proponowałbym odpuścić trening. Jeśli czujemy się dobrze i na siłach przy 5-cio godzinnym śnie - to można przeprowadzić bardzo lekki trening.

Przemysław Mrozik: Czy możesz powiedzieć co oznacza dla Ciebie „dobry sen”? Możesz to rozwinąć?

Piotr Kuleta: Dobrej jakości sen to przede wszystkim odpowiednia długość: w treningu o dużej objętości 7,5 godzin snu to podstawa. Dobrze też aby sen był głęboki – bez przebudzeń, z jak najdłuższą fazą głębokiego snu, z niskim tętnem czyli bez alkoholu i stresu. Fajnie trzymać się stałych pór kładzenia się spać a przed samym momentem zaśnięcia zrelaksować się grą planszową lub książką.

Przemysław Mrozik: Czyli reasumując jaka jest Twoja recepta na regenerację dla zaczynających uprawiać sport?

Piotr Kuleta: Przede wszystkim zbudować plan treningowy, trenować regularnie, nie przeciążać się, chodzić spać regularnie, pamiętać o odpowiedniej diecie i nie przesadzać z  alkoholem….

Przemysław Mrozik: Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o doborze materaca dla sportowca zobacz także artykuł:

JAK WYBRAĆ MATERAC DLA SPORTOWCA

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak spać lepiej, głębiej i rano mieć więcej energii pobierz ebook o spaniu:

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ


Opublikowano: 12. 6. 2022