KONTUZJE W KITESURFINGU. TYPOWE URAZY

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | KONTUZJE W KITESURFINGU. TYPOWE URAZY

KONTUZJE W KITESURFINGU. TYPOWE URAZY

Powiedzenie, że sport to zdrowie nie do końca jest prawdziwe, co może potwierdzić większość zawodowych sportowców oraz amatorów, którzy spędzają długie godziny na salach rehabilitacyjnych czy u lekarzy, leczą stawy, mięśnie lub kończyny, które uległy zniekształceniu, kontuzji czy uszkodzeniu właśnie ze względu na uprawianą dyscyplinę sportu. Jednak nie można podchodzić do sprawy tak krytycznie, gdyż trening pozwala ochronić się przed wieloma schorzeniami albo wesprzeć walkę z dolegliwościami, a do tego zapewnia wiele przyjemności i produkcję jakże cennych endorfin, które znamy również jako hormony szczęścia. Dzisiaj skupimy się na kitesurfingu i kontuzjach, które mogą spotkać osoby trenujące ten wymagający, ale jakże widowiskowy sport.

Co może przytrafić się osobom trenującym kitesurfing?

Kitesurfing jest zaliczany do grupy sportów bezpiecznych, co oznacza, że ryzyko kontuzji nie jest tak wysokie, jak na przykład w narciarstwie czy innych sportach. Woda jest sprzymierzeńcem człowieka, co oznacza, że rzadko pojawiają się poważne kontuzje, które wyeliminują z treningów na długie miesiące. Największe problemy to:

  • brak rozgrzewki przed wejściem na deskę,
  • brak umiejętności,
  • przecenienie swoich możliwości,
  • a także brak skupienia, co przytrafia się nawet bardzo doświadczonym osobom.

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ

Co ważne, błaha nieleczona kontuzja może przerodzić się w coś bardzo poważnego, a to może wpłynąć na całe dalsze życie. W sportach wodnych nie stosuje się ochraniaczy czy innych zabezpieczeń, które są w stanie ochronić przed pogorszeniem stanu zdrowia, gdyż uniemożliwiają one dynamikę ruchu. Jak więc unikać kontuzji? Przede wszystkim dobrze się rozgrzać, a następnie nie przeceniać swoich możliwości, wykonywać ćwiczenia czy triki, które są dopasowane do umiejętności, a nie ambicji. Cel  zostanie prędzej czy później osiągnięty dzięki ciężkiej pracy, a raz uszkodzone ciało - czy nawet drobna kontuzja - często o sobie przypomina i wraca.

Jakie kontuzje doskwierają osobom trenującym kitesurfing?

Jedną z najczęściej występujących kontuzji są urazy stawów. Schorzenia dotyczą kolan, barków i stawów skokowych – są uwarunkowane przeciążeniem, które pojawia się w trakcie lądowania.

Kolejny problem dotyczy bioder – można spodziewać się stłuczeń i zadrapań, które są efektem upadków (czasem nie da się ich uniknąć).

Normą dla osób trenujących kitesurfing są siniaki i stłuczenia. Niestety, mogą wydawać się błahe na pierwszy rzut oka, ale uderzenie o sprzęt może zakończyć się urazem głowy czy kończyny. Można tego uniknąć tylko w przypadku sprawowania pełnej kontroli nad używanym sprzętem i wytrwałego ćwiczenia.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak spać lepiej, głębiej i rano mieć więcej energii pobierz ebook o spaniu:

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ


Opublikowano: 21. 12. 2022
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się