DLACZEGO CHRAPIEMY - NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | DLACZEGO CHRAPIEMY - NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY

DLACZEGO CHRAPIEMY - NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY

Głośne chrapanie jest udręką dla Twojego partnera. Wpływa na osobę borykającą się z tym problemem, ale również na pozostałych domowników.  Utrudnia proces zasypiania, powoduje rozdrażnienie oraz wzbudza negatywne emocje.  

“Dowiedziono niezbicie, że oddychanie przez usta znacznie zwiększa możliwość wystąpienia uciążliwego chrapania i szkodliwego bezdechu sennego”
Patrick McKeown “Przewaga tlenowa” 

Chrapanie – zaburzenie snu 

Warto podkreślić, że jest to zaburzenie oddychania. Może być to objaw zespołu obturacyjnego bezdechu sennego (OSAS). Chrapanie powstaje poprzez zablokowanie bądź ograniczenie dostępu powietrza do górnych dróg oddechowych.  Brak dostępu powietrza przez 10 sekund, skutkuje całkowitemu zamknięciu górnych dróg oddechowych, które charakteryzuje OSAS.  

Co mówią badania na temat zaburzeń snu – chrapania? 

Przeprowadzono badania na Uniwersytecie Chicagowskim, w którym udział wzięli zdrowi, młodzi mężczyźni około 25 roku życia.  Ograniczono im sen do pięciu godzin na dobę, sprawdzając przy tym poziom testosteronu porównując do pełnego wypoczynku. Skala tego hormonalnego osłabienia jest tak duża, że w praktyce postarza mężczyznę o 10/15 lat pod względem potencji mierzonej tego hormonu.  

Wyniki eksperymentu potwierdzają obserwację, że mężczyźni cierpiący na zaburzenia snu, zwłaszcza bezdech periodyczny powiązany z chrapaniem, mają znacznie niższy poziom testosteronu w porównaniu z mężczyznami w zbliżonym wieku, pochodzącymi z podobnych środowisk, którzy nie cierpią na tę przypadłość.  

Jakie mogą być skutki chrapania 

1. Zmiana rys twarzy – podczas snu z otwartymi ustami, twarz staje się pociągła, płaska - kości policzkowe są mniej widoczne, powieki opadają - tracimy na atrakcyjności.

Dowiedz się jak sen wpływa na urodę w dedykowanym artykule - sen dla urody.

2. Otyłość / cukrzycaosoby niewyspane, które są rozdrażnione, chętniej sięgają po przetworzoną żywność - fast foody, gotowe dania do odgrzania oraz po cukry proste - słodycze, słone przekąski.

3. Pogorszenie funkcji poznawczych – osobie niewyspanej, trudniej jest utrzymać koncentrację. Bezpośrednią grupą która musi zachować szczególna ostrożność są kierowcy. Podczas skrajnego wyczerpania może dojść do mikrosnu, co jest skrajnie niebezpieczne dla kierowcy ale również innych uczestników ruchu drogowego. 

4. Zmęczenie, senność - w połowie dnia, będziemy odczuwać spadek energii, co może prowadzić do zaburzenia rytmu dobowego.

Jak poradzić sobie z chrapaniem

1.  U osób dorosłych podstawową metodą profilaktyczną jest wdychanie powietrza podczas snu do dróg oddechowych pod dodatnim ciśnieniem za pomocą pompki podłączonej do specjalnej maski twarzowej (CPAP) 

2. Wizyta u laryngologa - specjalista odpowiedzialny za dolegliwości górnych dróg oddechowych – chrapania. 

3. Zatyczki do uszu – zniwelują hałas z otoczenia, będą ukojeniem dla uszu partnera/partnerki. 

4. Poduszka która w czasie leżenia na plecach stabilizują głowę mocniej niż inne - takie działanie mają poduszki o profilu fali czyli np. Classico Wave

JAK WYBRAĆ KOMFORTOWĄ PODUSZKĘ O WŁAŚCIWOŚCIACH ORTOPEDYCZNYCH?

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ 8 SPOSOBÓW NA REGENERACJĘ DLA LEPSZYCH EFEKTÓW TWOJEGO TRENINGU - EBOOK
Magnistretch 10

Magnistretch 10

Kolekcja Magnistretch

Średnio miękki materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Wyższa warstwa termoelastycznej pianki zapewnia większy komfort. Światowy patent Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość pośredni

5 495

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Superiore Deluxe Wave

Superiore Deluxe Wave

Poduszki o właściwościach ortopedycznych Superiore

Ergonomiczna poduszka w ergonomicznym kształcie fali utrzymuje kręgosłup szyjny we właściwej pozycji, a zdejmowana i nadająca się do prania poszewka z opatentowanego materiału Outlast oraz oddychający pas 3D zapewniają maksymalny obieg powietrza i termoregulację.

  1. Wymiary 60x43x10/11 cm
  2. Twardość średnio miękki

640

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Comfort Dual 10

Dolce Vita Comfort Dual 10

Kolekcja Dolce Vita

Wyjątkowy materac medyczny, z wysoką warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.  

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość średni, średnio twardy

4 390

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 27. 2. 2024