JAK WYCZYŚCIĆ MATERAC?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK WYCZYŚCIĆ MATERAC?

JAK WYCZYŚCIĆ MATERAC?

Jak wyczyścić materac? Utrzymanie odpowiedniej higieny materaca to niezwykle istotna kwestia. Poza usuwaniem plam i zabrudzeń, warto pamiętać o regularnym usuwaniu trudniej dostrzegalnych zanieczyszczeń. W materacu zbierają się duże ilości kurzu, roztocza, pot i zrogowaciały naskórek. Jest to środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów. Dokuczać to może szczególnie alergikom. Należy więc systematycznie odkurzać i wietrzyć materace, aby zachować je w czystości.

Czyszczenie materaca z kurzu, roztoczy i bakterii

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym do czyszczenia materaca jest domowy odkurzacz – umożliwia szybkie pozbycie się powierzchownych zanieczyszczeń. Idealnym rozwiązaniem są odkurzacze z filtrami HEPA, które jednocześnie oczyszczają powietrze w pomieszczeniu.

Natomiast pranie materaca to zadanie, do którego możemy użyć specjalnie do tego przeznaczonych specyfików. Detergenty dokładnie usuną z niego zanieczyszczenia i zadbają o dezynfekcję. Wystarczy spryskać materac odpowiednim środkiem czyszczącym, odczekać kilka minut, a następnie usunąć jego pozostałości ścierką. W ten sposób nasz materac będzie odświeżony i czysty. Można również skorzystać z myjki parowej - pozwala ona na głębsze oczyszczanie materaca i pozbycie się z niego wszystkich bakterii. Czyszczenie na mokro, za pomocą gorącej pary skutecznie dezynfekuje materac, odświeża go i dokładnie oczyszcza.

Jak usuwać plamy z materaca domowymi sposobami?

Jest wiele sposobów na usunięcie plam z materaca, poprzez wykorzystanie podstawowego wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. W zależności od rodzaju i pochodzenia plamy, można zastosować różne mieszanki:

  1. Woda utleniona – idealnie sprawdza się do usuwania uciążliwych plam, na przykład z krwi.
  2. Woda z płynem do naczyń – skutecznie pomaga pozbyć się tłustych plam.
  3. Woda z solą – dobrze działa na świeże plamy, które nie zdążyły jeszcze zaschnąć i wsiąknąć w materac.
  4. Woda z sodą oczyszczoną – jest to dobry sposób na usuwanie trochę starszych plam – mieszankę taką należy pozostawić w zaplamionym miejscu i po ok. pół godzinie zmyć szmatką.
  5. Soda oczyszczona – ten składnik jest świetnym rozwiązaniem nawet w wersji na sucho, należy jedynie pozostawić materac z rozprowadzoną po nim sodą na dłuższy czas – kilka godzin, a nawet cały dzień. Soda skutecznie odświeża materac, a także pomaga pozbyć się brzydkich zapachów.
  6. Woda z cytryną – ta mikstura również doskonale sprawdza się przy wywabianiu głębszych plam.

Niezależnie od tego, jaką metodę do czyszczenia materaca wybierzemy, warto pamiętać, aby robić to regularnie i nie dopuszczać do głębszych zanieczyszczeń oraz zbierania się dużej ilości kurzu. Czysty i zawsze świeży materac zapewni nam zdrowy i komfortowy sen. Natomiast bagatelizowanie kwestii higieny materaca może mieć przykre konsekwencje, i to nie tylko w przypadku alergików. Przed zastosowaniem którejkolwiek z wymienionych powyżej metod czyszczenia materaca, warto sprawdzić, czy nie stanowi ona zagrożenia dla danego materiału. Producent zwykle określa takie kwestie w opisie produktu.

 

 


Opublikowano: 12. 3. 2021
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się