JAK SPAĆ, ŻEBY SIĘ DOBRZE WYSPAĆ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Misja regeneracja | JAK SPAĆ, ŻEBY SIĘ DOBRZE WYSPAĆ?

JAK SPAĆ, ŻEBY SIĘ DOBRZE WYSPAĆ?

Jak wiadomo nasz sen zależy od wielu czynników. Zbiorczo nazywa się je potocznie higieną snu. Nie bez powodu stosowana jest taka nazwa, ponieważ o sen należy dbać tak samo jak o inne elementy naszego życia. W tym artykule dzielimy się informacjami jak spać żeby sen był maksymalnie regenerujący, a energia z niego płynąca przynosiła nam korzyści na każdy dzień.

Higiena snu to pojęcie które pochodzi z zakresu Medycyny Higieny Stylu Życia. Zawiera ona zbiór zaleceń, które dotyczą wielu obszarów naszych zachowań w ciągu dnia i przed snem, które pomagają nam spać lepiej i głębiej.

Przedstawiamy najważniejsze czynniki wpływające na nasz sen opisywane przez lekarzy Medycyny Higieny Stylu Życia.

1. Czas snu

Dla dorosłego człowieka optymalna długość snu to 7,5 godziny. Jeżeli śpisz mniej to nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednio regeneracyjnej dawki odpoczynku. Zmęczony organizm nie jest tak wydajny jak tego oczekujemy, dlatego należy zwrócić uwagę na długość snu.

2. Pory snu

Dobrze, kiedy kładziemy się i wstajemy o podobnych porach. Pozwala to przyzwyczaić organizm do konkretnych działań. Dzięki temu skracamy czas zasypiania, a sen jest lepszej jakości. Dodatkowo taki "stały" rytm dobowy pomaga uniknąć problemów z zaśnięciem czy bezsennością.

3. Aktywność w ciągu dnia

Aktywność fizyczna dotlenia nasz organizm, poprawia metabolizm oraz podnosi poziom adenozyny, która wpływa na odczucie senności. Pewnie nie raz spoktałeś się z tym, że po aktywnym dniu czułeś się bardzo zmęczony więc szybko zasnąłeś. Dzieje się tak właśnie dzięki wcześniej wymienionym elementom.

4. Unikanie silnych bodźców przed snem

Przed snem warto zachować niskie tętno - unikajmy więc oglądania horrorów, planowania przyszłego dnia oraz mocnych aktywności fizycznych. W takiej sytuacji zalecane jest zrobienie kilku ćwiczeń rozciągających lub pójście na wieczorny spacer. Dzięki czemu lepiej dotlenisz swój mózg.

5. Unikanie stymulantów przed snem

Kawa i nikotyna zakłócają sen, ponieważ skracają czas trwania głębokiej fazy snu. Zawarta w kawie kofeina przyśpiesza bicie serca oraz pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Natomiast nikotyna oddziałuje na płuca i naczynia krwionośne powodując, np. występowanie bezdechu sennego.

6. NIE PRZEJADANIE SIĘ PRZED ZAŚNIĘCIEM

Unikaj dużych posiłków na 2 godziny przed snem - proces trawienia będzie przeszkadzał Ci w zaśnięciu, a w konsekwencji w przejściu do głębokiej fazy snu. Zaburzenia snu, które utrzymują się przez dłuższy czas prowadzą do problemów związanych z metabolizmem, a nawet do pojawienia się cukrzycy.

7. ZRELAKSUJ SIĘ

Przed snem warto podjąć aktywności, które obniżą tętno i ciśnienie jak np. czytanie, spacer czy słuchanie spokojnej muzyki. Uspokoi to Twój organizm od natłoku codziennej gonitwy oraz pomoże lepiej przygotować się do zaśnięcia.

8. ZADBAJ O WŁAŚCIWE WARUNKI W SYPIALNI

Dobre warunki do snu to:

a) odpowiednia temperatura w sypialni,

b) świeże powietrze,

c) materac i poduszka gwarantujące odpowienie podparcie.

 

Poznaj materace regeneracyjne Magnistretch z opatentowaną technologią

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ 8 SPOSOBÓW NA REGENERACJĘ DLA LEPSZYCH EFEKTÓW TWOJEGO TRENINGU - EBOOK

Gdzie przetestować materac Magniflex?


Opublikowano: 5. 3. 2024