JAK NADPOTLIWOŚĆ WPŁYWA NA SEN?

Dlaczego sen w odpowiedniej temperaturze jest kluczowy? Jak nadpotliwość wpływa na komfort snu? Kiedy śpisz komfortowo, w niskiej temperaturze, Twój sen głęboki trwa dłużej – wydziela się więcej hormonu wzrostu…
POCENIE SIĘ VS NADPOTLIWOśĆ
Wydzielanie potu jest naturalne i niezbędne, aby organizm regulował temperaturę ciała. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane upałem, czy aktywnością fizyczną, wszyscy doświadczamy pocenia się.
Jednak zdarzają się przypadki, gdy pocenie się jest nieustanne i niezwiązane z bodźcami zewnętrznymi ani z potrzeby regulowania temperatury ciała – wtedy mówimy o nadpotliwości. Staje się to problemem fizycznym, ale i psychicznym.
OBNIżONE SAMOPOCZUCIE, DYSKOMFORT
Przeprowadzone badania Naumanna*, wykazują, że:
– 72% osób z nadpotliwością pachową odczuwa z tego powodu mniejszą pewność siebie
– prawie połowa osób ma objawy depresji
– w ponad 90% przypadków nadmiernego pocenia przyczyną jest stan emocjonalny, w pozostałych 10% objawowy.
*„Naumann MK, Hamm H, Lowe NJ, Effect of botulinum toxin type A on quality of life measures in patients with excessive axillary sweating”
NOCNE POTY
Przerywanie snu w środku nocy jest strzałem w kolano. Spanie w wilgotnej sypialni bądź w sypialni z wysoką temperaturą prowadzi do nocnych potów. Konsekwencją może być wybudzenie się, które prowadzi do zaburzenia cyklu snu. Wstając rano prawdopodobnie będziemy niewyspani, drażliwi, nerwowi.
STAŁA TEMPERATURA W NOCY - dlaczego JEST WAŻNA?*
Temperatura ma znaczący wpływ na sen, wykazały to eksperymenty. Jeden z nich przeprowadzony był na szczurach, które zasypiały szybciej, gdy obniżono im temperaturę ciała. W eksperymencie na ludziach uczestnicy nosili specjalnie zbudowany skafander (podobny do stroju piankowego nurka). We wnętrzu skafandra znajdowała się sieć cienkich rurek, które transportowały wodę w celu obniżenia temperatury ciała.
Celowo zwiększano temperaturę ciała o 0,5 stopnia Celsjusza co skutkowało napłynięciem krwi do tych obszarów, a tym samym wyciągnięciem ciepła z wnętrza ciała. Spowodowało to szybsze zasypianie o 20%.
Metoda ta poprawiła także zasypianie o 18% u osób starszych i o 25% u pacjentów cierpiących na bezsenność. Regulacja temperatury może skutecznie poprawić jakość snu w różnych grupach.
* „Dlaczego śpimy”. Matthew Walker
idealna temperatura snu*
Dla większości idealna temperatura do spania wynosi nieco ponad 18 stopni Celsjusza, przy założeniu użycia standardowej pościeli i standardowego stroju nocnego. Temperatura niższa niż 12,5 stopni Celsjusza może utrudniać sen, chyba że zastosujemy ciepłą pościel i strój.
Większość z nas należy do kategorii osób ustawiających zbyt wysoką temperaturę w sypialni: 21 albo 22 stopnie Celsjusza.
Lekarze prowadzący pacjentów cierpiących na bezsenność często pytają ich o temperaturę w domu i doradzają obniżenie obecnego wskazania termostatu o 2–3 stopnie.
* „Dlaczego śpimy”. Matthew Walker
Takim materacem jest kolekcja Magnicool dzięki specjalnej tkaninie pochłania i odprowadza ciepło w taki sposób, aby nasza temperatura ciała była stała.
JAK PRZETRWAĆ UPALNE DNIE I NOCE
Promocja trwa do 31 lipca 2024. Dotyczy wszystkich modeli magnicool. Tylko w salonach partnerskich marki magniflex.