JAK SPAĆ NA PODUSZCE O WŁAŚCIWOŚCIACH ORTOPEDYCZNYCH?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK SPAĆ NA PODUSZCE O WŁAŚCIWOŚCIACH ORTOPEDYCZNYCH?

JAK SPAĆ NA PODUSZCE O WŁAŚCIWOŚCIACH ORTOPEDYCZNYCH?

Problemy ze snem, schorzenia kręgosłupa, częste bóle głowy czy napięte mięśnie to dolegliwości dotykające wiele osób. Nierzadko pojawiają się one tuż po przebudzeniu, choć ciało o poranku powinno być zrelaksowane. Obecnie na rynku można znaleźć wiele poduszek o właściwościach ortopedycznych, które pomagają poprawić komfort życia. W poniższym artykule przedstawiono sposób na zniwelowanie powyższych dolegliwości.

Poduszka o właściwościach ortopedycznych – czy warto w nią zainwestować?

Poduszki o właściwościach ortopedycznych podnoszą komfort życia. Przeznaczone są nie tylko dla osób zmagających się z bólami karku i kręgosłupa. Odpowiednio dobrane akcesoria potrafią rozwiązać szereg innych dolegliwości – pozwalają na sen przynoszący odpoczynek, rozluźniają napięte mięśnie barku, czy niwelują uciążliwe bóle głowy.

 

Na rynku dostępnych jest mnóstwo poduszek o właściwościach ortopedycznych. Akcesoria wspomagają odpowiednie ułożenie ciała. Dobrze dobrane umożliwiają zachowanie właściwej krzywizny kręgosłupa podczas snu. Zainteresowane osoby mogą wybierać spośród poduszek pod głowę czy odcinek lędźwiowy. Najczęściej stosowane są akcesoria na górne partie ciała, ponieważ szyja i kark stanowią części ciała najbardziej narażone na odkształcenia, a w konsekwencji nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne.

Różne pozycje podczas snu – jak spać na poduszce o właściwościach ortopedycznych?

Spanie na poduszce o właściwościach ortopedycznych przynosi ulgę i pozwala na efektywny sen. Niemniej jednak chcąc uzyskać oczekiwany efekt, należy dbać o prawidłowe ułożenia ciała w czasie odpoczynku. Wybrane akcesorium może mieć tradycyjny kształt lub być specjalnie profilowane przy pomocy wypukłości.

 

Jeśli lubisz spać na plecach – profilowaną poduszkę zaleca się układać niższym bokiem w kierunku ciała. Z kolei, gdy preferujesz spanie na boku, akcesorium warto położyć odwrotnie, tj. wyższym bokiem w kierunku ciała. Poduszka powinna całkowicie przylegać do górnego odcinka kręgosłupa, dając tym samym odpowiednie podparcie dla karku i szyi.

 

Na poduszce o właściwościach ortopedycznych trudno spać na brzuchu. To również skrajnie niekorzystna pozycja dla kręgosłupa, ponieważ w nocy głowa cały czas jest uniesiona do góry, co nadwyręża odcinek szyjny. W tym przypadku warto zmienić nawyki, a dopiero potem nabyć poduszkę. Jeśli jednak to niemożliwe – zaleca się wybrać niskie poduszki do spania. Zniwelują one w pewnym stopniu wpływ pozycji na obciążenie kręgów szyjnych podczas snu.

Przyzwyczaj ciało do poduszki o właściwościach ortopedycznych

Może się zdarzyć, że poduszka o właściwościach ortopedycznych będzie poprawnie ułożona, a problemy z bólem mięśni i kręgosłupa nie ustaną. Nierzadko mogą być one nasilone. Na początku ciało nie jest przyzwyczajone do nowego akcesorium, a przez to mogą wystąpić nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne.

 

Należy pamiętać, że na zwykłej, puchowej poduszce można przyjąć jakąkolwiek pozycję w czasie snu. Z kolei produkt o właściwościach ortopedycznych wymaga poprawnego ułożenia ciała. Dopóki organizm się nie przyzwyczai, sen będzie prowadził do bólu karku i napięcia mięśni. W ciągu 14 dni organizm powinien przywyknąć do nowej pozycji, co poskutkuje efektywnym wypoczynkiem. Jeśli dyskomfort będzie trwał dłużej niż 2 tygodnie, warto porozmawiać z fizjoterapeutą, który pomoże znaleźć źródło problemu.

 

Podczas wyboru poduszki, ważna jest również jej wysokość. Przyjmuje się, że niskie osoby o dość drobnej budowie ciała powinny stosować akcesoria o wysokości ok. 10-12 cm. Z kolei dla ludzi o większej posturze odpowiednie będą modele mierzące 12-14 cm. W innym przypadku może dochodzić do przeciążeń kręgosłupa szyjnego, co poskutkuje brakiem efektów z tytułu stosowania poduszki o właściwościach ortopedycznych.

 

Ponieważ od 26 maja 2020r. zgodnie z nowelizacją Ustawy o wyrobach medycznych, zmieniają się zasady opisywania wyrobów medycznych w związku z czym określenia takie jak materac ortopedyczny, materac rehabilitacyjny, materac zdrowotny, materac medyczny, produkt medyczny zostają zamienione na rekomendowane takie jak materac o statusie wyrobu medycznego.

Określenie poduszka ortopedyczna zostaje zmienione na poduszka o właściwościach ortopedycznych.


Opublikowano: 22. 7. 2022
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się