JAK ŚWIATŁO NIEBIESKIE WPŁYWA NA ZASYPIANIE?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK ŚWIATŁO NIEBIESKIE WPŁYWA NA ZASYPIANIE?

JAK ŚWIATŁO NIEBIESKIE WPŁYWA NA ZASYPIANIE?

We współczesnym świecie korzystanie z urządzeń elektronicznych stało się ważną częścią życia codziennego. Rezultatem jest dłuższe zachowanie czujności dzięki nowym powiadomieniom i ekspozycji na niebieskie światło emitowane przez telefony, tablety i laptopy. Wynikają z tego zaburzenia snu…

Światło niebieskie

Największy wpływ na rytm dobowy człowieka ma ekspozycja na światło. Udowodniono, że intensywność światła w pomieszczeniach, w których spędza się dużo czasu, może zaburzać rytm dobowy i naturalne wydzielanie melatoniny. Spowodowane jest to przede wszystkim działaniem światła niebieskiego, które ma udowodniony wpływ na zaburzenia rytmu dobowego. Dużo światła niebieskiego znajduje się w polichromatycznym świetle, które nazywane jest światłem o wysokiej skorelowanej temperaturze barwowej (ang. correlated color temperature, CCT). Światło niebieskie oddziałuje na neurony zwojowe siatkówki ze światłoczułością własną, w których czynnikiem aktywnym jest melanotrypsyna wrażliwa na światło niebieskie.

Podobne efekty zaobserwowano przy ekspozycji na światło LED oraz podczas pracy przy monitorach LED. Zbadali zaburzenia snu u studentów z japońskich uniwersytetów oraz studentów z Chin, które mogły być spowodowane narażeniem na światło o wysokiej skorelowanej temperaturze barwowej. Wyniki tego badania wykazały, że wśród japońskich studentów godzina zaśnięcia była późniejsza oraz długość zasypiania – dłuższa w grupie, która przebywała w warunkach oświetleniowych z wysoką skorelowaną temperaturą barwową (światło niebieskie) niż w grupie w warunkach niskiej skorelowanej temperatury barwowej (barwa ciepła – żółte światło).

Praktyki sprzyjające zasypianiu

1. Tryb ograniczenia światła niebieskiego – coraz większą popularnością są ekrany z funkcją ograniczenia światła niebieskiego. Dodatkowo można na stałe ustawić tryb nocny, który ogranicza światło niebieskie codziennie w danych godzinach np. od 22:00 do 6 rano.

2. Noszenie okularów blokujące światło niebieskie – okulary korekcyjne zna każdy z nas, to o specjalnych okularach blokujących światło niebieskie już nie każdy. 

3. Zadbanie o odpowiednie oświetlenie – korzystaj z ciepłego, żółtego lub pomarańczowego światła w godzinach wieczornych które mniej zakłócą produkcję melatoniny.

4. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu – w gorące letnie noce, możemy doświadczyć utrudnionego zasypiania ze względu na temperaturę. Aby ułatwić nasze zasypianie powinniśmy wywietrzyć pomieszczenie w którym śpimy przed pójściem spać, a najlepiej spać przy otwartym oknie.

 

PODSUMOWANIE

Długotrwały stan ciągłej gotowości ekspozycji na światło niebieskie może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Są to zaburzenia psychiczne, takie jak chroniczny brak snu, zmęczenie, zaburzenia lękowe, bezsenność, depresja, oraz zaburzenia somatyczne – głównie zaburzenia rytmu okołodobowego, co może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych i chorób metabolicznych, w tym insulinooporności. 

Promocja trwa od 1 do 30 czerwca 2024. Dotyczy wszystkich modeli magnicool. Tylko w salonach partnerskich marki magniflex.

Magnicool 10 Firm

Magnicool 10 Firm

Kolekcja Magnicool

MATERAC O WYSOKIM KOMFORCIE I DOBRYM PODPARCIU DLA ŚWIEŻEGO UMYSŁU I LEPSZEJ WYDAJNOŚCI W CIĄGU DNIA Innowacyjny termoregulacyjny oddychający materiał MagniCool, dynamicznie łączy zaawansowane technologie, reguluje temperaturę, zapewnia podczas snu wyjątkowe uczucie świeżości.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość średni, średnio twardy

3 140

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnicool 10 Soft

Magnicool 10 Soft

Kolekcja Magnicool

SUBTELNY MATERAC O WYSOKIM KOMFORCIE DLA BŁOGIEGO SNU I ŚWIEŻEGO UMYSŁU. Innowacyjny termoregulacyjny oddychający materiał MagniCool, dynamicznie łączy zaawansowane technologie, reguluje temperaturę, zapewnia podczas snu wyjątkowe uczucie świeżości.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość miękka, średnio miękka

3 140

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

MagniCool Standard Maxi

MagniCool Standard Maxi

Innowacyjna poduszka MagniCool Maxi  o właściwościach ortopedyczna wykonana z opatentowanej pianki Memoform -  posiada unikatowy system odprowadzania nadmiaru ciepła. Już nigdy więcej przegrzewania się. Poduszka w większym rozmiarze dla osób o silniejszej budowie ciała.

  1. Wymiary 72x42x15 cm
  2. Twardość pośredni

620

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 25. 6. 2024