JAK ŚWIATŁO NIEBIESKIE WPŁYWA NA ZASYPIANIE?

We współczesnym świecie korzystanie z urządzeń elektronicznych stało się ważną częścią życia codziennego. Rezultatem jest dłuższe zachowanie czujności dzięki nowym powiadomieniom i ekspozycji na niebieskie światło emitowane przez telefony, tablety i laptopy. Wynikają z tego zaburzenia snu…
Światło niebieskie
Największy wpływ na rytm dobowy człowieka ma ekspozycja na światło. Udowodniono, że intensywność światła w pomieszczeniach, w których spędza się dużo czasu, może zaburzać rytm dobowy i naturalne wydzielanie melatoniny. Spowodowane jest to przede wszystkim działaniem światła niebieskiego, które ma udowodniony wpływ na zaburzenia rytmu dobowego. Dużo światła niebieskiego znajduje się w polichromatycznym świetle, które nazywane jest światłem o wysokiej skorelowanej temperaturze barwowej (ang. correlated color temperature, CCT). Światło niebieskie oddziałuje na neurony zwojowe siatkówki ze światłoczułością własną, w których czynnikiem aktywnym jest melanotrypsyna wrażliwa na światło niebieskie.
Podobne efekty zaobserwowano przy ekspozycji na światło LED oraz podczas pracy przy monitorach LED. Zbadali zaburzenia snu u studentów z japońskich uniwersytetów oraz studentów z Chin, które mogły być spowodowane narażeniem na światło o wysokiej skorelowanej temperaturze barwowej. Wyniki tego badania wykazały, że wśród japońskich studentów godzina zaśnięcia była późniejsza oraz długość zasypiania – dłuższa w grupie, która przebywała w warunkach oświetleniowych z wysoką skorelowaną temperaturą barwową (światło niebieskie) niż w grupie w warunkach niskiej skorelowanej temperatury barwowej (barwa ciepła – żółte światło).
Praktyki sprzyjające zasypianiu
1. Tryb ograniczenia światła niebieskiego – coraz większą popularnością są ekrany z funkcją ograniczenia światła niebieskiego. Dodatkowo można na stałe ustawić tryb nocny, który ogranicza światło niebieskie codziennie w danych godzinach np. od 22:00 do 6 rano.
2. Noszenie okularów blokujące światło niebieskie – okulary korekcyjne zna każdy z nas, to o specjalnych okularach blokujących światło niebieskie już nie każdy.
3. Zadbanie o odpowiednie oświetlenie – korzystaj z ciepłego, żółtego lub pomarańczowego światła w godzinach wieczornych które mniej zakłócą produkcję melatoniny.
4. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu – w gorące letnie noce, możemy doświadczyć utrudnionego zasypiania ze względu na temperaturę. Aby ułatwić nasze zasypianie powinniśmy wywietrzyć pomieszczenie w którym śpimy przed pójściem spać, a najlepiej spać przy otwartym oknie.
PODSUMOWANIE
Długotrwały stan ciągłej gotowości – ekspozycji na światło niebieskie może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Są to zaburzenia psychiczne, takie jak chroniczny brak snu, zmęczenie, zaburzenia lękowe, bezsenność, depresja, oraz zaburzenia somatyczne – głównie zaburzenia rytmu okołodobowego, co może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych i chorób metabolicznych, w tym insulinooporności.
Promocja trwa od 1 do 30 czerwca 2024. Dotyczy wszystkich modeli magnicool. Tylko w salonach partnerskich marki magniflex.