JAKI MATERAC NA BÓL KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAKI MATERAC NA BÓL KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO?

JAKI MATERAC NA BÓL KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO?

Bóle kręgosłupa to norma dzisiejszych czasów. Niestety dotyczą one nie tylko osób starszych, ale często też tych bardzo młodych. Jest to konsekwencja dzisiejszego trybu życia. Praca przy biurku i brak czasu na aktywność fizyczną - w konsekwencji ból kręgosłupa, przeważnie w odcinku lędźwiowym. Jaki materac do spania wybrać, aby uniknąć tego typu bólu?

CZY WIESZ, ŻE KAŻDEGO DNIA TWÓJ KRĘGOSŁUP JEST NARAŻONY NA OGROMNE OBCIĄŻENIA KTÓRE SĄ PRZYCZYNĄ BÓLU? DLATEGO WARTO ZADBAĆ O JEGO SKUTECZNĄ REGENERACJĘ.

Kiedy wstajesz rano i rozpoczynasz swoją codzienną aktywność, na Twój kręgosłup zaczynają działać siły grawitacji, jeśli dodatkowo dźwigasz ciężkie przedmioty lub sporo siedzisz to nacisk na Twoje kręgi jest tak duży, że żelowe krążki między kręgami ulegają lekkiemu ubiciu - obniżeniu. Dzieje się tak ponieważ pod wpływem sił tracą wodę.  Jeśli dodatkowo - przyjmujesz mało płynów w ciągu dnia - to przyspieszasz proces ubijania - skracania kręgosłupa. Najbardziej narażony na uszkodzenia jest właśnie kręgosłup w pasie lędźwiowym - tam nacisk na krążki jest największy. Proces ubijania kręgosłupa w ciągu dnia nazywamy kompresją kręgosłupa.

Jak przeciwdziałać ubijaniu kręgosłupa?  Jak go rozluźnić, nawodnić i przede wszystkim pozbyć się wieczornych efektów bólowych które występują po bardzo aktywnym dniu?

TWÓJ KRĘGOSŁUP REGENERUJE SIĘ KIEDY ŚPISZ

W czasie snu na kręgosłup nie działa grawitacja w związku z czym nacisk na elastyczne krążki międzykręgowe jest zniwelowany do zera. Oznacza to, że również mięśnie posturalne kręgosłupa nie muszą pracować. Gdy śpimy i leżymy w odpowiedniej pozycji następuje także pełne nawodnienie ściśniętych krążków międzykręgowych , dzięki czemu kręgosłup wraca do swoich naturalnych pierwonych parametrów - krążki pod wpływem wody zwiększają swoją objętość, znikają dolegliwości bólowe, zwiększa się odłegłość między kręgami. Proces ten nosi nazwę dekompresji kręgosłupa.

Aby regeneracja układu kostnego przebiegała prawidłowo - ważne jest aby materac na którym leżych pozwolił na zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa - czyli lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej. Tylko podłoże wysokodopasowane  - niezależnie od Twojej pozycji pozwoli na regenerowanie się kręgosłupa a tym samym obniży dolegliowści bólowe szyi, ramion, barków i przede wszystkim kręgosłupa lędźwiowego. Jeśli Twój materac jest dopasowany nieprawidłowo do Twojej wagi - dekompresja kręgosłupa i regeneracja nie będą możliwe, bóle nie będą więc ustępować.

Podparcie dla kręgosłupa

Aby zadbać odpowiednio o odcinek lędźwiowy kręgosłupa, należy zapewnić mu precyzyjne podparcie w czasie snu. Bardzo złym wyborem jest w tym przypadku materac miękki, w który użytkownik się zapada. Jeśli bowiem występuje ból kręgosłupa, użytkownik prawdopodobnie ma problem z budową układu kostnego. Miękki materac bez podparcia sprawia, że kręgosłup przyjmuje niewłaściwą postawę, która jest źródłem problemu. Natomiast podparcie niejako wymusza przybranie właściwej postawy, która nie jest naturalna dla człowieka cierpiącego na schorzenie kręgosłupa. Czy zatem najlepszym wyborem dla osób z bólem lędźwi czy ogółem kręgosłupa będzie materac twardy? Okazuje się, że niekoniecznie.

Twardy materac a ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Wydawać by się mogło, że twardy materac, zapewniający mocne podparcie, to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto zmaga się z jakimkolwiek bólem kręgosłupa. Takie przekonanie funkcjonowało, również wśród specjalistów, przez wiele lat. Niegdyś fachowcy zalecali leżenie na podłodze osobom, które uskarżały się na ból pleców czy kręgosłupa. Założenie było takie, że w tej pozycji dochodzi do usztywnienia kręgosłupa, co jest równoznaczne przywróceniu stanu zdrowia. Jednak dzisiaj już wiadomo, że przekonanie to było błędne. Przecież na całkowicie twardym podłożu kręgosłup przyjmuje płaską postawę, która jest daleka od naturalnej.

 

Co więcej, twardy materac uniemożliwia komfortową zmianę pozycji, która w przypadku osób z bólem kręgosłupa jest istotna. Na materacach tego typu wiele osób śpi na brzuchu. Inne pozycje okazują się bowiem często zbyt niewygodne. Natomiast spanie na brzuchu nie sprzyja zdrowiu kręgosłupa. Dochodzi do przeprostów, czyli utrwalania, a nawet pogłębiania problemu. Na brzuchu nie powinny spać nawet osoby, które dotychczas nie uskarżały się na problemy z kręgosłupem.

Powyższe argumenty dowodzą, że spanie na twardym materacu to zły pomysł w przypadku każdego, kto ma problem z kręgosłupem - zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i każdym innym. Zatem co pozostało, skoro zarówno materac miękki, jak i twardy to złe wybory?

  • Materac twardy nie jest odpowiedni dla osób z chorobami kręgosłupa ponieważ nie dopasowuje odpowiednio się do naturalnych krzywizn (lordoza lędźwiowa i kifoza)

BARDZO MIĘKKI MATERAC A UKŁAD KRĘGOSŁUPA

Jeśli nie twardy to może bardzo miękki materac będzie działał zbawiennie na nasz kręgosłup? Otóż idealnie dobrany materac to nie taki który wydaje nam się przyjemny kiedy go dotykamy lub na nim siadamy ale taki który zapewnia nam anatomiczną czyli neutralną pozycję ciała. Kiedy materac na którym leżymy jest zbyt miękki w stosunku do naszej wagi i budowy ciała - będzie to skutkować negatywnym efektem w postaci zapadania się naszych lędźwi - kręgosłup nie będzie miał odpowiedniego kształtu zapewniającego regenerację.

JAKI MATERAC NA BÓL KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO - MATERACE MAGNIFLEX

  • Materac bardzo miękki jest dobry dla zdrowych osób lecz może potęgować przepukliny międzykregowe u osób u których występują tego typu dolegliwości.

 

Średnio twardy materac na ból w odcinku lędźwiowym

 

Materac sprzyjający walce z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym powinien zapewniać podparcie, ale jednocześnie umożliwiać ruchomość w zdrowym zakresie, co sprzyja rehabilitacji i powrotowi do zdrowia. Materace o średniej twardości dla osób o przeciętnej wadze są najlepszym rozwiązaniem dla wspomagania dekompresji kręgosłupa. Te warunki spełniają materace średnio twarde oraz średnio miękkie.

  • Dla osób o większej wadze lub tych którzy preferują nieco sztywniejsze podparcie dobrze sprawdzi się na przykład jedna z naszych propozycji z kolekcji Magnistretch 9. To materac piankowy o średniej twardości, który dostosowuje się do kształtu ciała użytkownika. Tym samym sprzyja on zdrowiu kręgosłupa i pomaga w pozbyciu się bólu w odcinku lędźwiowym.
  • Dla osób preferujących większe dopasowanie i komfort oraz osób drobniejszej budowie ciała idealnie sprawdzi się pośredni materac z tej samej serii - Magnistretch 10.

Materace Magnistretch 9 i Magnistretch 10 –to idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają bóle lub dolegliwosci w pasie lędzwiowym i piersiowym.

  • Osoby preferujące precyzyjne i delikatniejsze podparcie, oraz osoby które borykają się z dolegliwościami bólowymi w stawach biodrowym i barkowym, potrzebują lepszego dopasowania przy lezeniu na boku powinny zaopatrzyć się w materac Magnistretch 12.

Na powyższym rysunku prezentujemy naturalną - anatomiczną pozycję kręgosłupa: umożliwia ona zachowanie krzywizny-  lordozy lędźwiowej w płaszczyźnie strzałkowej a jednocześnie w płaszczyźnie czołowej kręgosłup i szyja są proste.

JAK REGENEROWAĆ KRĘGOSŁUP SKUTECZNIEJ I LIKWIDOWAĆ BÓL? CZY WYSTARCZY DOBÓR ODPOWIEDNIEJ TWARDOŚCI?

Ustaliliśmy już, że odpowiednia twardość materaca to kwestia podstawowa. Jednak czy to jedyny parametr? Jakimi istotnymi cechami materace różnią się od siebie? Otóż niezależnie od ilości warstw materaca, jego stref twardości czy też grubości - najważniejszą kwestią dla zdrowia naszych pleców jest to czy materac posiada skuteczną i przebadaną konstrukcję pod kątem wpływu na nasz układ kostny i mięśniowy.

Wymienione powyżej materace z serii Magnistretch posiadają unikatową opatentowaną technologię rozciągania kręgosłupa i relaksacji mięśni. Skuteczność tej technologii  została przebadana i potwierdzona przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chiropraktyków

Jeśli chcesz przeczytać jak dokładnie działają materace Magnistretch na Twój kręgosłup, jak wpływają na regenerację i rozluźnienie i jak wpływa to na likwidację dolegliwości bólowych - przejdź do artykułu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA PRZY WYBORZE MATERACA
NA BÓL PLECÓW

1. Jaki jest najważniejszy czynnik przy wyborze materaca?

Warto pamiętać, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze materaca to czy:

- materac zapewnia prawidłowe podparcie wypełniające wszystkie naturalne krzywizny oraz

-  komfort jaki odczuwasz kiedy na nim leżysz - dlatego tak ważne jest rzetelne przetestowanie materaca. Warto poleżeć na materacu który chcemy wybrać we wszystkich pozycjach na których śpimy na codzień.

2. DOBRZE WYBRAŁEM MATERAC ALE W DOMU CZUJĘ SIĘ NA NIM INACZEJ NIŻ PODCZAS TESTÓW - Z CZEGO TO WYNIKA?

Jeśli przez długi czas spaliśmy na materacu który nie był do nas idealnie dopasowany lub był zużyty to trzeba pamiętać, że nasz organizm będzie przez pewien okres czasu dopasowywał się do nowego materaca. Oznacza to, że w ciągu pierwszych nocy może się zdarzyć iż pojawią się napięcia mięśni które ustąpią kiedy zakończy się okres adaptacji. Okres ten może trwać od kilku dni do nawet miesiąca.

3. CZY MATERACE Z SERII MAGNISTRETCH POMAGAJĄ TYLKO NA DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE KRĘGOSŁUPA? CZY MOGĄ TEŻ POMÓC W INNYCH DOLEGLIWOŚCIACH BÓLOWYCH?

Materace Magnistretch dzięki opatentowanej technologii rozciągania kręgosłupa i relaksacji mięśni wpływają pozytywnie na Twój cały układ kostny i mięśniowy. Proces obniżenia napięcia mięśniowego i precyzyjne podparcie ciała korzystnie wpływa na bóle szyi, bóle barków, drętwienia ramion, drętwienia rąk, bóle w pasie piersiowym, bóle miednicy. Korzystne działanie materaca Magnistretch zostało poparte badaniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Chiropraktyków.

Przeczytaj jak dokładnie technologia Magnistretch działa na kręgosłup.

Przeczytaj jak wybrać materac na chory kręgosłup.

Przeczytaj jak zadbać o kręgosłup jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie.

 

Zobacz gdzie możesz przetestować materace Magnistretch

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ

 

 

Magnistretch 12

Magnistretch 12

Kolekcja Magnistretch

Wysoki, średnio miękki materac, zapewniający aktywną regenerację podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. To chroniony na całym świecie patent firmy Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm
  3. Twardość średnio miękki

6 340

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 10

Magnistretch 10

Kolekcja Magnistretch

Średnio miękki materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Wyższa warstwa termoelastycznej pianki zapewnia większy komfort. Światowy patent Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość pośredni

5 495

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 9

Magnistretch 9

Kolekcja Magnistretch

Średnio twardy materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Światowy patent Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 23 cm
  3. Twardość średnio twardy

4 995

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch Sport 9

Magnistretch Sport 9

Kolekcja Magnistretch

Materac średnio twardy piankowy regenerujący kręgosłup i ciało podczas snu. Daje bardzo intensywny efekt rozciągania. Odpowiedni dla dzieci w fazie wzrostu, młodych sportowców i osób cierpiących na zaburzenia biomechaniczne kręgosłupa. Zaspokaja preferencje sztywniejszego materaca. Światowy patent Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 23 cm
  3. Twardość średnio twardy

4 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 25. 4. 2022