NA CZYM POLEGAJĄ FAZY SNU

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | NA CZYM POLEGAJĄ FAZY SNU

NA CZYM POLEGAJĄ FAZY SNU

Sen dla każdego z nas jest niezwykle ważnym elementem życia. Poświęcamy mu co najmniej kilka godzin ze swojej doby. Inwestycja tego czasu zwraca się nam poprzez polepszoną koncentrację, lepsze samopoczucie i siły do wykonywania codziennych czynności. Wiedza na temat snu pomaga w jego ulepszeniu. Aby w pełni zadbać o swój wypoczynek i regenerację podczas spania, warto poznać, jakie są fazy snu.

JAKIE SĄ FAZY SNU?

Wiedząc, jakie są fazy snu, znacznie łatwiej jest się wysypiać. Pozwala to bowiem określić optymalny czas snu, jak również godziny zaśnięcia i wybudzenia. Wyróżnia się przede wszystkim dwie główne fazy snu:

  • faza snu NREM,
  • faza snu REM.

Pierwsza z wymienionych - faza NREM - charakteryzuje się wolnymi ruchami gałek ocznych i oznacza sen głęboki. Jest pierwszą fazą i trwa od około osiemdziesięciu do stu minut. To w tym czasie pojawiają się tak zwane fale delta aktywności elektrycznej naszego mózgu.

Z kolei faza snu REM to czas, kiedy nasze gałki oczne poruszają się szybko, a my mamy wówczas sny, nazywane także marzeniami sennymi. REM to skrót od angielskiej nazwy tej fazy - Rapid Eyes Movement. Faza ta trwa jedynie około piętnastu minut w czasie jednego cyklu snu. Nasze mięśnie podczas trwania tej fazy są całkowicie rozluźnione. Dzieje się tak prawdopodobnie po to, aby ewentualne ruchy, które mimowolnie chcielibyśmy wykonać z powodu marzeń sennych, nie mogły zostać przez nas wykonane. Kademu z nas zdarzało się we śnie skakać, biegać, czy uderzać rękami. Rzeczywiste wykonanie którejś z tych czynności przez sen mogłoby być niebezpieczne.

W czasie fazy REM dochodzi również do utrwalania połączeń nerwowych w mózgu. Oznacza to, że właśnie dzięki tej fazie utrwala się zapamiętana wiedza. Jest to ważna wskazówka dla uczniów i studentów. Czasami zamiast zarywać noc dla nauki, warto się przespać, aby lepiej przyswoić dostarczone informacje.

Fazy NREM i REM powtarzają się w ciągu nocy kilkukrotnie. U osoby dorosłej odnotowuje się około czterech lub pięciu pełnych cykli. Każdy z nich może mieć inny czas trwania poszczególnych faz. Zasadniczo z każdym kolejnym cyklem skraca się długość trwania fazy NREM, natomiast wydłuża się faza REM. Właśnie dlatego najwięcej marzeń sennych doświadczamy niedługo przed przebudzeniem.

Ile godzin należy spać, aby się wyspać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo należy spać. Niektórzy specjaliści wskazują, że powinno to być co najmniej 8 godzin snu. Niemniej jednak świat nauki jest zgodny co do tego, że kluczową kwestią są indywidualne potrzeby. Każdy organizm jest inny i wymaga nieco innej długości snu. Z pewnością konieczne jest, aby poszczególne fazy snu wystąpiły kilkukrotnie w ciągu nocy. Niemniej jednak u każdego długość trwania faz jest nieco inna. Tym samym niektórzy czują się wyspani po 6 godzinach snu, podczas gdy dla innych 8 godzin to absolutne minimum.

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

 

Vitale Armonioso

Vitale Armonioso

Kolekcja Vitale

Komfortowy materac medyczny średniej wysokości z wysoką warstwą pianki pamięciowej i bardzo przyjemną w dotyku powłoką z włóknem bambusowym.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 24 cm

2 625

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Comfort Dual 10

Dolce Vita Comfort Dual 10

Kolekcja Dolce Vita

Wyjątkowy materac medyczny, z wysoką warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.  

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość średni, średnio twardy

4 390

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 9

Magnistretch 9

Kolekcja Magnistretch

Średnio twardy materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Światowy patent Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 23 cm
  3. Twardość średnio twardy

4 995

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Napisz do nas

Imię i nazwisko
E-mail
Nr telefonu
Twoja wiadomość
Akceptacja warunków


Opublikowano: 24. 6. 2021