NAJCZĘSTSZE KONTUZJE PIŁKARZY, JAK ICH UNIKNĄĆ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | NAJCZĘSTSZE KONTUZJE PIŁKARZY, JAK ICH UNIKNĄĆ?

NAJCZĘSTSZE KONTUZJE PIŁKARZY, JAK ICH UNIKNĄĆ?

Znana w każdym kraju, uprawiana w największych oraz najmniejszych miastach, wsiach
naszego globu. Jednym z argumentów przemawiających za jej powszechnością, jest jej
dostępność. Gdziekolwiek tylko będziemy, bardzo prosto jest zbudować prowizoryczne
boisko.

Dlaczego piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie?

Znana w każdym kraju, uprawiana w największych oraz najmniejszych miastach, wsiach naszego globu. Jednym z argumentów przemawiających za jej powszechnością, jest jej dostępność. Gdziekolwiek tylko będziemy, bardzo prosto jest zbudować prowizoryczne boisko. Aby zacząć grę w piłkę niezbędne będą tylko dwie rzeczy:

- piłka, lub coś co ją przypomina np. kartka papieru zgnieciona w kulkę

- bramka, zbudowana z dwóch przedmiotów (tutaj wyobraźnia nas tylko ogranicza), mogą to być: cztery plecaki (po 2 na jedną bramkę)

Kolejnym argumentem przemawiającym jest łatwość w komunikacji, wystarczy wspomnieć o najpopularniejszych piłkarzach na świecie takich jak: Leo Messi, Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappe, Eling Haaland i od razu pojawiają się uśmiechy na twarzy. Wtedy wystarczy wyciągnąć lub przygotować piłke, boisko i rozpocząć rywalizacje.

Sport kontaktowy - potencjalne kontuzje

Kontuzje występują w każdym sporcie, każdy sportowiec powinien mieć na uwadzę regenerację oraz odpowiedni proces przygotowawczy. Pomoże to w ograniczeniu występowania kontuzji lecz nie gwarantuje ich uniknięcia.

Z jakimi kontuzjami spotykają się piłkarze?

Najczęściej spotykane problemy dotyczą dolnej partii ciała. Wyróżnić możemy:

- staw skokowy ( skręcenia, naderwania więzadeł )

- staw kolanowy ( więzadła ; łąkotka, rzepka)

- mięśnie (wszelkiego rodzaju naciągnięcia, naderwania grupy kulszowo goleniowej)

- ścięgno Achillesa

Jak ograniczyć występowanie kontuzji - profilaktyka

1. Punktem wyjścia jest przygotowanie procesu treningowego czyli zaplanowanie treningu w taki sposób aby po określonym czasie, osiągnąć założony cel. Czas ten dzielimy ze względu na długość trwania oraz od celów danego cyklu:

- Makrocykl - najdłuższy cykl od którego rozpoczyna się planowanie, w piłce nożnej trwający ok. pół roku. Jeden cykl na rundę jesienną (lipiec/sierpień - grudzień), drugi na rundę wiosenną (styczeń-czerwiec)

- Mezocykl - krótszy, wchodzący w skład makrocyklu, realizuje cele pośrednie, trwający ok. miesiąca do dwóch miesięcy

- Mikrocykl - realizuje cele mezocyklu, ukierunkowany na wydarzenia które odbędą się w danym tygodniu np. mecz mistrzowski w sobotę

- Jednostka treningowa - składowa mikrocyklu, jest to po prostu jeden trening np. trening piłkarski na boisku lub trening na siłowni

2. Rozgrzewka i jej cele:

- W rozgrzewce najważniejsze jest aby przygotować organizm do wysiłku, dzięki czemu nasze narządy oraz aparat ruchu, będzie gotowy do realizowania celu jednostki treningowej.

- przygotowanie mentalne czyli nastawienie do jednostki treningowej

- zapobieganie występowaniu kontuzji/urazów

- zwiększenie wydajności - odpowiednio przygotowana rozgrzewka, pozwala efektywnie przejść przez jednostkę treningową, to znaczy mniejszym kosztem zrealizować cel treningu.

3. Regeneracja

Celem regeneracji jest doprowadzenie organizmu do homeostazy, czyli stanu optymalnego aby rozpocząć kolejną jednostkę treningową. Na co polecamy zwrócić uwagę?

- Nawodnienie - na każdy utracony kilogram masy ciała w czasie treningu, powinniśmy wypić ok.500 ml płynów. Dla uogólnienia zalecamy zabrać 1.5l wodę na trening i rozpocząć proces uzupełniania płynów już podczas wysiłku

- Posiłek potreningowy - powinien być lekki, zoptymalizowany pod względem makroskładników - zalecamy posiłek węglowodanowo-białkowy, aczkolwiek nie popadając w skrajność, miejsce dla zdrowych tłuszczy też się znajdzie

- Sen - dowiedz się jak ważną rolę pełni sen w życiu sportowca i nie tylko:

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ 8 SPOSOBÓW NA REGENERACJĘ DLA LEPSZYCH EFEKTÓW TWOJEGO TRENINGU - EBOOK
Magnistretch Sport 9

Magnistretch Sport 9

Kolekcja Magnistretch

Materac średnio twardy piankowy regenerujący kręgosłup i ciało podczas snu. Daje bardzo intensywny efekt rozciągania. Odpowiedni dla dzieci w fazie wzrostu, młodych sportowców i osób cierpiących na zaburzenia biomechaniczne kręgosłupa. Zaspokaja preferencje sztywniejszego materaca. Światowy patent Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 23 cm
  3. Twardość średnio twardy

4 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnicool 10 Soft

Magnicool 10 Soft

Kolekcja Magnicool

SUBTELNY MATERAC DLA ŚWIEŻEGO UMYSŁU I LEPSZEJ WYDAJNOŚCI W CIĄGU DNIA Innowacyjny termoregulacyjny oddychający materiał MagniCool, dynamicznie łączy zaawansowane technologie, reguluje temperaturę, zapewnia podczas snu wyjątkowe uczucie świeżości.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość miękka, średnio miękka

3 140

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Comfort Dual 10

Dolce Vita Comfort Dual 10

Kolekcja Dolce Vita

Wyjątkowy materac medyczny, z wysoką warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.  

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość średni, średnio twardy

4 390

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 6. 2. 2024