JAK BRAK SNU WPŁYWA NA BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK BRAK SNU WPŁYWA NA BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE?

JAK BRAK SNU WPŁYWA NA BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE?

Brak snu może znacząco wpłynąć na zdolności kognitywne, psychomotoryczne i reakcje psychofizyczne kierowcy, co może znacznie zwiększyć ryzyko wypadków drogowych.

Oto kilka głównych sposobów, w jakie brak snu wpływa na bezpieczeństwo jazdy samochodem:

Obniżenie czujności i koncentracji

Brak snu może powodować zaburzenia uwagi, zmniejszenie zdolności koncentracji oraz trudności w rozpoznawaniu zagrożeń na drodze. To prowadzi do większego ryzyka popełnienia błędów i niedopatrzeń podczas jazdy.

Spowolniona reakcja

Zmęczenie wpływa na reakcje psychofizyczne, co oznacza, że czas reakcji na sytuacje krytyczne na drodze wydłuża się. W przypadku nagłych zdarzeń drogowych, jak hamowanie czy unikanie kolizji, spowolnione reakcje mogą prowadzić do wypadków.

Ryzyko mikrosnu

Brak snu może prowadzić do zjawiska zwanego "mikrosnem", czyli krótkotrwałego zasypiania na sekundy lub ułamki sekund. W takiej chwili kierowca może stracić kontrolę nad pojazdem na kilka cennych chwil.

Przyczyną mikrosnu jest głównie brak snu lub poważne zmęczenie. Zmęczenie wywołane brakiem snu, długimi godzinami pracy, zmianami strefy czasowej, nadmiernym stresem czy nadużywaniem środków pobudzających może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu i wpływać na mechanizmy regulujące sen i czujność.

Kiedy organizm jest skrajnie zmęczony, mózg stara się przechodzić w fazę snu nawet w trakcie czuwania. To może prowadzić do mikrosnu, który może mieć katastrofalne skutki, zwłaszcza gdy występuje podczas prowadzenia pojazdu lub wykonywania innych czynności wymagających pełnej czujności.

Złe oceny i podejmowanie ryzykownych decyzji

Osoby zmęczone są bardziej podatne na podejmowanie ryzykownych decyzji i złe oceny sytuacji na drodze, co zwiększa ryzyko kolizji.

Wpływ na zdolność przewidywania

Zmęczenie może obniżyć zdolność przewidywania zachowań innych kierowców i pieszych na drodze, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Problemy z utrzymaniem pasa ruchu

Brak snu może prowadzić do niekontrolowanego dryfowania pojazdem między pasami, co zwiększa ryzyko kolizji z innymi pojazdami.

Zwiększenie ryzyka zasypiania za kierownicą

W ekstremalnych przypadkach, kierowcy zmęczeni mogą zasypiać za kierownicą, co stanowi ogromne zagrożenie dla ich życia i życia innych użytkowników drogi.

LITERATURA PRZEDMIOTU NA TEMAT SNU I KIEROWANIA:

"Co godzinę jedna osoba w Stanach Zjednoczonych ginie w wypadku samochodowym spowodowanym przez błąd kierowcy wynikający ze zmęczenia.
Istnieją dwie główne przyczyny wypadków spowodowanych przez niewyspanych kierowców. Pierwsza to przypadki zaśnięcia za kierownicą.
Nie zdarzają się one zbyt często, a jeżeli już, to zwykle u osób, które faktycznie zostały pozbawione snu (nie zmrużyły oczu przez poprzednie 24 godziny). Drugą, częstszą przyczyną jest chwilowy spadek koncentracji, zwany mikrosnem. Trwa on zaledwie kilka sekund, w czasie których powieka jest częściowo lub całkowicie zamknięta. Przydarza się zwykle osobom chronicznie niewyspanym – taki stan definiujemy jako sen trwający regularnie mniej niż siedem godzin na dobę.

W czasie mikrosnu mózg przestaje na krótką chwilę postrzegać świat zewnętrzny – nie tylko wizualnie, ale również pozostałymi kanałami czuciowymi. Zwykle nie zdajemy sobie nawet sprawy, że takie zdarzenie miało miejsce. Najgroźniejsze jest to, że na chwilę tracimy wtedy panowanie nad czynnościami motorycznymi, choćby tymi potrzebnymi do
pewnego trzymania kierownicy albo naciskania hamulca. Aby doszło do nieszczęścia, nie trzeba zasnąć na 10–15 sekund. Dwie sekundy w zupełności wystarczą. Dwusekundowy mikrosen przy jeździe
z prędkością pięćdziesięciu kilometrów na godzinę po łagodnym łuku może sprawić, że wasz pojazd przeniesie się w całości na sąsiedni pas. Na przykład ten służący do jazdy w przeciwną stronę. Gdyby doszło do tego
przy prędkości stu kilometrów na godzinę, może to być ostatni mikrosen w waszym życiu."

- Matthew Walker; "Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych"; Wydawnictwo: Marginesy; Rozdział: 7 "ZBYT EKSTREMALNE. JAK NA KSIĘGĘ REKORDÓW GUINNESSA. Niedobór snu a mózg" str. 156.

Zarówno długotrwały brak snu, jak i niedobór snu w ciągu ostatnich 24 godzin mogą znacząco wpłynąć na zdolności kierowcy. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy kierowca zdawał sobie sprawę z wpływu zmęczenia na swoją jazdę i, jeśli jest zmęczony, unikał prowadzenia pojazdu. Regularny sen i odpoczynek są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Jeśli jesteś zmęczony, najlepiej jest zrobić przerwę, zrelaksować się lub, jeśli to możliwe, oddać kierownicę wypoczętej osobie.

 

Poznaj materace regeneracyjne Magnistretch z opatentowaną technologią

POBIERZ E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ


Opublikowano: 26. 7. 2023