JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ TWARDOŚĆ MATERACA?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ TWARDOŚĆ MATERACA?

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ TWARDOŚĆ MATERACA?

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca? Pamiętajmy, że komfort snu wpływa na cały organizm. Odpowiada on za funkcjonowanie w czasie dnia, jak również oddziałuje na nasze zdrowie. Dlatego warto zadbać o wszystkie aspekty mające znaczenie na jakość naszego snu. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego materaca. Jeśli zdecydowaliśmy już, z jakiego materiału ma być wykonany, przychodzi czas na określenie jego twardości, a to ma znaczenie dla komfortowego snu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając twardość materaca?

Twardość materaca ma ogromne znaczenie dla wygody podczas snu. Co jest najważniejsze? Wybór odpowiedniej twardości tak, aby kręgosłup był jak najbardziej odciążony. Najlepiej, aby przyjął naturalne wygięcie w kształcie litery S (przy pozycji na “wznak” czyli na plecach) oraz linii prostej (w miarę możliwości) przy pozycji na boku.

Poniżej prezentujemy efekty źle ułożonego kręgosłupa na zbyt miękkim lub zbyt twardym materacu.

Przy wyborze twardości materaca, należy wziąć pod uwagę wagę, wzrost użytkownika oraz jego przyzwyczajenia. Fakt, czy łóżko jest jedno, czy dwuosobowe. Odpowiednio dobrany, powinien dopasowywać się do użytkownika. Jeśli wybieramy materac do łóżka dwuosobowego, dla osób o różnych wagach, to osoba lżejsza powinna wybrać materac bardziej miękki, a osoba cięższa - twardszy. Jest też możliwość zakupu materaca o różnej twardości na każdej z połówek.

Jakie występują POPULARNE stopnie twardości materaca?

Materace przez niektórych producentów są opisywane poprzez kilka stopniach twardości H.

  1. Twardość materaca h1 oznacza najbardziej miękki model, używany w łóżeczkach dziecięcych i niemowlęcych. Można również zastosować go dla szczupłej osoby, która lubi spać na miękkiej powierzchni. Przeznaczony jest dla osób o wadze do 50 kg.                                             
  2. Materac h2  jest modelem średnio miękkim. Dobrze dopasowuje się do użytkownika i jest najbardziej popularnym materacem wśród użytkowników. Polecany jest dla osób o wadze 40 kg - 80 kg, lubiących stosunkowo miękkie podłoże.
  3. Twardość materaca h3 polecana jest natomiast dla osób o wadze 60-100 kg. Jest to materac średnio twardy, proponowany dla osób z nadwagą lub osób lżejszych, które preferują sen na twardych powierzchniach. Materac o takiej twardości daje gwarancję odpowiedniego ułożenia ciała i komfortu snu.
  4. Materac h4 przeznaczony jest dla osób o wadze powyżej 100 kg. Jest to najbardziej twardy materac dostępny na rynku. Proponowany jest również osobom, które po prostu lubią spać na bardzo twardych powierzchniach.

Twardość materaca h3 czy h2? Indywidualne preferencje są kluczowe

Przy wyborze odpowiedniego materaca najlepiej jest poczytać opinie innych konsumentów, zajrzeć w rankingi materacy i przede wszystkim sprawdzić parametry interesujących nas modeli. Czytając opinie i rekomendacje innych użytkowników, zyskujemy większą pewność, że nasz wybór zapewni nam komfort wypoczynku. Niemniej jednak najważniejsze jest dostosowanie modelu do własnych potrzeb. Od reguł jednak zawsze są wyjątki. Warto zatem zastanowić się nad dotychczas preferowanymi twardościami materacy piankowych oraz własnym komfortem na miękkim i twardym podłożu.

DLACZEGO OPIS TWARDOŚCI ZA POMOCĄ OZNACZEŃ "H1-h4" PRZY WYBORZE MATERACA NIE WYSTARCZY? NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ.

Powyższy sposób opisu twardości materacy za pomocą oznaczeń H1-H4 jest niestety dość prymitywny i nie daje pełnego oglądu na to jak dobrać materac. Dlaczego tak jest?

1. Po pierwsze. Kryterium wagi użytkownika jest mylące: według tabel przytoczonych powyżej a powielanych przez większość producentów wystarczy porównać swoją wagę do twardości materaca i voila - mamy wybrany materac. Nic bardziej mylnego: proszę wyobrazić sobie sytuację w której mamy dwie osoby które ważą po 90kilogramów lecz jedna z nich ma wzrost 160 cm a druga 195 cm. Pierwsza osoba ma wysoki nacisk punktowy ramion i ud, druga wyższa osoba ma znacznie niższy nacisk punktowy na materac ponieważ jej waga rozkłada się bardziej równomiernie. Oznacza to, że pierwsza osoba potrzebuje materaca twardszego - prawdopodobnie będzie dla niej lepszy materac oznaczony jako H3, dla drugiej osoby o bardziej symetrycznym rozkładzie wagi - prawdopodobnie będzie lepszy materac miększy o oznaczeniu H2. W praktyce oznacza to, że materac należy przetestować - kładąc się na nim i sprawdzając ułożenie kręgosłupa. Natomiast oznaczenia H1-H4 są jedynie uproszczeniem mającym na celu poinformowanie użytkownika, że twardości generalnie różnią się między sobą. Podsumowując - oznaczenia H1-H4 nie nadają się do podjęcia skutecznej decyzji jaki materac jest lepszy.

Celem w doborze twardości materaca jest:

- odczuwany komfort w czasie snu,

- głęboki nieprzerwany regenerujący sen dzięki niskiemu napięciu mięśniowemu, jeśli mamy nieporawidłową postawę w czasie snu to mięśnie cały czas pracują, w związku z czym dość słabo wytwarza się regenerujący hormon wzrostum

- prawidłowa postawa - anatomiczny układ kręgosłupa:

2. Dlaczego jednak niektórzy producenci nie korzystają z opisu pianek za pomocą notacji H1-H4? Otóż notacja "H" jest użyteczna tylko wtedy jeśli mamy do czynienia z dość prostą budową materaca.

Przykładowo - w materacu sprężynowym - główny wkład ma określoną twardość w której energia potencjalna sprężystości rośnie wraz z naciskiem. Sprawa jest prosta, łatwą ją zmierzyć - można takiemu materacowi przypisać jakąś stałą wartość twardości.

NACISK NA MATERAC SPRĘŻYNOWY. Na rysunku powyżej widzimy wykres prezentujący jak nacisk na materac wpływa na jego ugięcie.

Widzimy, że jest to prosta liniowa zależność typowa dla sprężyny cylindrycznej takiej jak stosowana jest w zawieszeniach prostych konstrukcji samochodowych.

W przypadku nowoczesnych wielowarstwowych materacy o piankach z różną twardością - nacisk na materac jest trudny do zmierzenia - bo sam pomiar nacisku na materac nie bierze pod uwagę energii potencjalnej jaką ten materac kumuluje oraz czasu w jakim energia może być oddana (piany reagują wolniej niż sprężyna). A materac piankowy o budowie wielowarstwowej kumuluje znacznie niższą energię potencjalną sprężystości niż materac sprężynowy.

Czym to skutkuje ? Upraszając - materac piankowy nie uciska ciała tak jak sprężynowy (jeśli podnosimy się z materaca piankwoego to energia potencjalna sprężystości jest uwalniana ale jest to proces rozłożony w dłuższym czasie niż w przypadku sprężyny).

NACISK NA ZAAWANSOWANY MATERAC PIANKOWY. Na rysunku powyżej widzimy wykres prezentujący jak nacisk na materac piankowy wpływa na jego ugięcie.

Widzimy, że jest to złożona zależność progresywna - której nie można przypisać prostego oznaczenia twardości H.

Co nam to daje? Czym skutkuje niska energia potencjalna sprężystości w materacu piankowym? Otóż nie występują dwa negatywne efekty:

- na materacu piankowym nie ma tzw. "bounce effect" czyli zmieniając pozycję nie podskakujemy w górę (i nie budzimy partnera). W materacu sprężynowym powierzchnia po usunięciu nacisku - natychmiast wraca do "fabrycznego położenia".

- na materacu piankowym możliwe jest dokładne dopasowanie - właśnie dzięki temu, że posiada on kilka warstw o różnej energii potencjalnej sprężystości - czyli mówiąc prościej o różnej sile potrzebnej do ugięcia.

Zobaczmy jak wygląda budowa materacy sprężynowych, prostych materacy piankowych i zaawansowanych materacy piankowych:

DLACZEGO TRUDNO JEST OPISAĆ ZAAWANSOWANY MATERAC PIANKOWY ZA POMOCĄ OZNACZEŃ TWARDOŚCI "H1-H4"?

Jeśli materac ma prostą budowę przez którą rozumiemy warstwę o jednorodnej energii potencjalnej sprężystości -  łatwo przypisać mu określony poziom ugięcia. Dlaczego? Materace sprężynowe słabo reagują na nacisk punktowy - niezależnie czy naciśniemy go ręką czy na nim usiądziemy to poziom ugięcia będzie podobny bo uginać będziemy ogromną powierzchnię.

W przypadku zaawansowanych materacy piankowych (doskonałym przykładem jest Dolce Vita 12 FIRM) - rekacja na nacisk punktowy jest zupełnie inna niż na nacisk powierzchniowy, mało tego - poziom ugięcia jest nie liniowy lecz progresywny. Takiemu zaawansowanemu działaniu nie da się przypisać jednej określonej wartości liczbowej twardości a już na pewno nie powinnoś się przypisywać określonej wagi użytkownika bez brania pod uwagę jego wzrostu.

 

Dlaczego warto wybrać materace Magniflex?

Kto lepiej zna się na odpoczynku niż Włosi? Magniflex to włoski producent piankowych materacy i poduszek najwyższej jakości rodem ze słonecznej Toskanii. Od 60 lat umiejętnie łączymy finezyjne wzornictwo i naturalne materiały z nowoczesnymi technologiami zapewniającymi zdrowie, spokojny sen i komfortowy odpoczynek. Nasze produkty premium są testowane i certyfikowane, spełniając oczekiwania najbardziej wymagających klientów

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

 

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Kolekcja Dolce Vita

Bardzo wygodny materac medyczny z wyjątkową wysoką warstwą pianki termoelastycznej dla maksymalnego komfortu i regeneracji ciała podczas snu.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm
  3. Twardość średnio miękki, średni

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 12

Magnistretch 12

Kolekcja Magnistretch

Wysoki, średnio miękki materac, zapewniający aktywną regenerację podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. To chroniony na całym świecie patent firmy Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm
  3. Twardość średnio miękki

6 340

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Komfortowy materac piankowy Magniflex

Materac Armonia Memoform Dual 12

Kolekcja Armonia

Atrakcyjny materac o zmiennym kształcie z opatentowaną termoplastyczną pianką Memoform, zapewniający optymalne podparcie ciała i doskonały komfort.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm

6 740

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Deluxe Dual 12 Firm

Dolce Vita Deluxe Dual 12 Firm

Kolekcja Dolce Vita

Materac medyczny w bardziej sztywnej wersji z niezwykłą warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm
  3. Twardość średnio twardy, twardy

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Napisz do nas

Imię i nazwisko
E-mail
Nr telefonu
Twoja wiadomość
Akceptacja warunków


Opublikowano: 1. 4. 2021