JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ TWARDOŚĆ MATERACA?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ TWARDOŚĆ MATERACA?

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ TWARDOŚĆ MATERACA?

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca? Pamiętajmy, że komfort snu wpływa na cały organizm. Odpowiada on za funkcjonowanie w czasie dnia, jak również oddziałuje na nasze zdrowie. Dlatego warto zadbać o wszystkie aspekty mające znaczenie na jakość naszego snu. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego materaca. Jeśli zdecydowaliśmy już, z jakiego materiału ma być wykonany, przychodzi czas na określenie jego twardości, a to ma znaczenie dla komfortowego snu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając twardość materaca?

Twardość materaca ma ogromne znaczenie dla wygody podczas snu. Co jest najważniejsze? Wybór odpowiedniej twardości tak, aby kręgosłup był jak najbardziej odciążony. Najlepiej, aby przyjął naturalne wygięcie w kształcie litery S (przy pozycji na “wznak”) oraz linii prostej (w miarę możliwości) przy pozycji na boku.

Przy wyborze twardości materaca, należy wziąć pod uwagę wagę użytkownika oraz jego przyzwyczajenia. Fakt, czy łóżko jest jedno, czy dwuosobowe. Odpowiednio dobrany, powinien dopasowywać się do użytkownika. Jeśli wybieramy materac do łóżka dwuosobowego, dla osób o różnych wagach, to osoba lżejsza powinna wybrać materac bardziej miękki, a osoba cięższa - twardszy. Jest też możliwość zakupu materaca o różnej twardości na każdej z połówek.

Jakie występują stopnie twardości materaca?

Materace występują w kilku stopniach twardości.

  1. Twardość materaca h1 oznacza najbardziej miękki model, używany w łóżeczkach dziecięcych i niemowlęcych. Można również zastosować go dla szczupłej osoby, która lubi spać na miękkiej powierzchni. Przeznaczony jest dla osób o wadze do 50 kg.                                             
  2. Materac h2  jest modelem średnio miękkim. Dobrze dopasowuje się do użytkownika i jest najbardziej popularnym materacem wśród użytkowników. Polecany jest dla osób o wadze 40 kg - 80 kg, lubiących stosunkowo miękkie podłoże.
  3. Twardość materaca h3 polecana jest natomiast dla osób o wadze 60-100 kg. Jest to materac średnio twardy, proponowany dla osób z nadwagą lub osób lżejszych, które preferują sen na twardych powierzchniach. Materac o takiej twardości daje gwarancję odpowiedniego ułożenia ciała i komfortu snu.
  4. Materac h4 przeznaczony jest dla osób o wadze powyżej 100 kg. Jest to najbardziej twardy materac dostępny na rynku. Proponowany jest również osobom, które po prostu lubią spać na bardzo twardych powierzchniach.

Twardość materaca h3 czy h2? Indywidualne preferencje są kluczowe

Przy wyborze odpowiedniego materaca najlepiej jest poczytać opinie innych konsumentów, zajrzeć w rankingi materacy i przede wszystkim sprawdzić parametry interesujących nas modeli. Czytając opinie i rekomendacje innych użytkowników, zyskujemy większą pewność, że nasz wybór zapewni nam komfort wypoczynku. Niemniej jednak najważniejsze jest dostosowanie modelu do własnych potrzeb. Od reguł jednak zawsze są wyjątki. Warto zatem zastanowić się nad dotychczas preferowanymi twardościami materacy piankowych oraz własnym komfortem na miękkim i twardym podłożu.


Opublikowano: 1. 4. 2021
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się