JAKA JEST NAJLEPSZA TEMPERATURA DO SPANIA? CZYLI CO POMAGA A CO PRZESZKADZA ZASNĄĆ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAKA JEST NAJLEPSZA TEMPERATURA DO SPANIA? CZYLI CO POMAGA A CO PRZESZKADZA ZASNĄĆ?

JAKA JEST NAJLEPSZA TEMPERATURA DO SPANIA? CZYLI CO POMAGA A CO PRZESZKADZA ZASNĄĆ?

Zbyt wysoka temperatura ciała może negatywnie wpływać na zdolność do zasypiania. Proces zasypiania jest regulowany przez zegar biologiczny organizmu oraz przez wiele czynników, w tym temperaturę ciała. Optymalna temperatura ciała dla zasypiania to zazwyczaj niższa temperatura niż ta, która jest optymalna dla czuwania.

 

Gdy zbliża się czas snu, temperatura ciała naturalnie zaczyna spadać, a organizm przygotowuje się do wejścia w stan snu. Wprowadzenie zbyt wysokiej temperatury w sypialni może zakłócić ten proces.

Oto, jak zbyt wysoka temperatura ciała może wpłynąć na zdolność do zasypiania:

Trudność z zasypianiem

W gorącym środowisku organizm może mieć trudności z ochłodzeniem się, co może sprawić, że zasypianie stanie się trudniejsze.

Przerwane fazy snu

Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do częstszego budzenia się w nocy, co może zakłócać normalny cykl snu.

Niskiej jakości sen

W ciepłym środowisku sen może być mniej regenerujący, co oznacza, że może się obudzićesz rano z uczuciem zmęczenia i nieodświeżenia.

Dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią temperaturę w sypialni, która pozwoli na komfortowy sen. Jak wspomniałem wcześniej, zakres od 18°C do 22°C (ok. 65°F do 72°F) jest często uważany za idealny, ale indywidualne preferencje mogą się różnić. Kluczem jest znalezienie temperatury, która sprawia, że czujesz się komfortowo i pozwala na spokojny sen.


Opublikowano: 19. 9. 2023
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się