MÓWIENIE PRZEZ SEN - PRZYCZYNY

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | MÓWIENIE PRZEZ SEN - PRZYCZYNY

MÓWIENIE PRZEZ SEN - PRZYCZYNY

Mówienie przez sen klasyfikowane jest jako parasomnia. Przypadłość nierzadko wzbudza lęk i niepokój u osób, które na nią cierpią. Szacuje się, że najczęściej są to dzieci, lecz dorośli również doświadczają tego typu niedogodności. W poniższym artykule znajdziesz przyczyny występowania parasomnii.

Kiedy występuje mówienie przez sen?

Mówienie przez sen to przypadłość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Osoby doświadczają jej w fazie snu REM, jak i non-REM. W pierwszej z nich mogą prowadzić logiczne rozmowy, a ich mowa jest całkowicie zrozumiała. W non-REM najczęściej mówienie ulega zamianie w bełkot, jęk lub niezrozumiały krzyk. Ze względu na różną częstotliwość występowania przypadłości, parasomnie dzieli się na:

  • łagodną – występującą rzadziej niż raz w miesiącu;
  • umiarkowaną – co najmniej raz w tygodniu. Słowa są ciche, nie zakłócają snu innych osób. Po epizodzie dorosły lub dziecko jest wypoczęty i najczęściej nic nie pamięta;
  • ciężką – rozmowa w czasie snu występuje niemal co noc. Najczęściej jest to krzyk, głośne słowa, jęki, wpływające na życie innych domowników.

Do parasomnii zalicza się również lunatykowanie, lęki nocne, koszmary senne i paraliż przysenny, który ma miejsce podczas budzenia i zasypiania.

Dlaczego osoby dorosłe mówią przez sen?

Epizody parasomnii są niezwykle często spotykane. Każdy przynajmniej raz w życiu mówił przez sen. W przypadku, gdy występują sporadycznie, nie trzeba się martwić. Najczęściej dolegliwość wynika z silnych emocji lub stresów przeżytych w ciągu dnia. Jeśli jednak epizody mają miejsce co najmniej raz w miesiącu, mogą być skutkiem nieprawidłowej higieny snu i nieregularnego stylu życiu. Warto wówczas ograniczyć niebieskie światło wieczorem, ostatni posiłek zjeść 3 godziny przed zaśnięciem i starać się kłaść do łóżka o stałej porze.

Kolejnym powodem mówienia przez sen może być nadmiar alkoholu i papierosów, destrukcyjnie wpływających na jakość wypoczynku. Nocą organizm zajęty jest trawieniem szkodliwych substancji chemicznych, które mocno pobudzają ciało i mózg, na skutek czego może wystąpić epizod parasomnii.

Rozmowy przez sen są również wynikiem przyjmowania leków i środków odurzających. Mogą świadczyć o chorobie psychicznej oraz podwyższonej temperaturze ciała. Nierzadko to reakcja na silny stres, napięcia psychiczne lub zbyt małą ilość snu. Bardzo często osoby krzyczą podczas lunatykowania lub rozmawiają z uczestnikami swoich koszmarów sennych. Nie ma jednoznacznej przyczyny mówienia przez sen. Najczęściej na tę przypadłość składa się kilka czynników. Nie zawsze są one objawem jakiejkolwiek choroby. Czasami wystarczy ciężki dzień, by doświadczyć epizodu parasomnii.

Mówienie przez sen nie jest szkodliwe dla osób go doświadczających. Najczęściej cierpią na tym domownicy, którzy mogą być budzeni przez głośne konwersacje śpiącego. Jeśli krzyki, rozmowy występują jednocześnie z koszmarami – wówczas o poranku osoba może być zmęczona, szczególnie gdy epizody występują codziennie.

Jak sobie poradzić z mówieniem przez sen?

Leczenie zaburzenia opiera się głównie na zmianie trybu życia. Nieregularny harmonogram może zakłócać rytm dobowy, co w konsekwencji prowadzi do niewystarczającej ilości snu. Dorosłym zalecany jest sen trwający od 7 do 9 godzin na dobę. Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie i temperaturę w sypialni, ponieważ przebywanie w zbyt ciepłym pokoju może prowadzić do przegrzania. Na noc warto wyłączyć telewizor i telefon, a ćwiczenia fizyczne wykonywać co najmniej 3 godziny przed zaśnięciem. Należy pamiętać, że mówienie przez sen rzadko wymaga leczenia. Jeśli dolegliwość trwa długo i w znaczący sposób wpływa na życie – wówczas warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. 

 

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ


Opublikowano: 8. 8. 2022