ZARYWASZ NOCE? ZOBACZ JAKI TO MA WPŁYW NA TWOJE ZDROWIE

Dalej zarywasz noce mimo tego, że coraz głośniej jest o tym, jak dobry sen i wysypianie się jest ważne? Siedzisz do późna, spędzając czas na rzekomym odpoczynku, zabierając sobie tym samym naturalny sposób regeneracji, jakim jest sen?... Myślisz sobie: no ale to jeszcze tylko jeden odcinek ulubionego serialu – nic się nie stanie..., to tylko chwila na social mediach – przecież muszę w końcu się zrelaksować... i tak godzinami.
Tylko dlaczego rezygnujesz akurat ze snu, gdy jest on tak ważny dla Twojego zdrowia, jest on najlepszym możliwym sposobem na regenerację Twojego organizmu i odpoczynek?
Postrzeganie rzeczywistości a sen
- Emocje
Czy nie masz czasami wrażenia, że jesteś negatywnie nastawiony do życia i otaczającego cię świata bez wyraźnego powodu? Zastanawiałeś się może, z czego to wynika?
Może być to ściśle powiązane z nieodpowiednim wysypianiem się. Już nawet jedna zarwana noc sprawia, że nasze umiejętności rozpoznawania emocji oraz odczytywania intencji innych drastycznie spadają, a ta umiejętność stanowi podstawę funkcjonowania w społeczeństwie - odczytywanie emocji innych wpływa zwrotnie na nas i na nasze zachowanie. Będąc niewyspanym odbieramy świat zewnętrzny jako bardziej groźny i mniej przyjazny niż jest w rzeczywistości.
Dzieje się tak ze względu na to, że podczas snu obszary w mózgu odpowiedzialne za identyfikacje sygnałów emocjonalnych regenerują się, a zażycie niewystarczającej ilości snu skutkuje tym, że obszary te nie funkcjonują prawidłowo i ich działanie można przyrównać do rozstrojonego pianina.
- Pamięć
Sen i jego odpowiednia jakość mają fundamentalne znaczenie dla procesów pamięciowych, które zachodzą w naszym mózgu. W trakcie czuwania nasz mózg stale przetwarza ogromne ilości informacji z otoczenia, które są gromadzone w pamięci krótkotrwałej, czyli hipokampie. Hipokamp ma ograniczoną pojemność co powoduje, że po pewnym czasie nie jest w stanie pochłonąć więcej informacji lub zajmuje mu to znacznie więcej czasu.
Podczas snu wszystkie zgromadzone przez hipokamp informacje są przenoszone do pamięci długotrwałej - a nasz naturalny dysk pamięci jest znowu gotowy do wchłaniania kolejnych informacji. Ale co to dla nas oznacza? Krótszy sen to inaczej krótszy czas przenoszenia informacji z pamięci krótkotrwałej (hipokampu) do pamięci długotrwałej (kory). Oznacza to, że deficyt snu może nawet powodować trudności z uczeniem się i zapamiętywaniem istotnych informacji.
Długość snu a układ immunologiczny
Sen i układ immunologiczny są ze sobą ściśle powiązane – niedobór snu negatywnie wpływa na Twoją odporność. Już nawet jedna zarwana noc prowadzi do zmian w układzie immunologicznym, a kilka nocy krótszego snu powoduje prawdziwe spustoszenie:
- Organizm jest osłabiony i bardziej podatny na złapanie infekcji,
- Darmowym i powszechnie dostępnym lekarstwem na lepsze samopoczucie jest odpowiednia dawka snu,
- Sen to również świetna profilaktyka – Im krócej śpisz tym większe jest ryzyko zachorowania na różne choroby – od zwykłego przeziębienia po nowotwór złośliwy.
JAK SŁABY SEN MOŻE ZEPSUĆ CI ZDROWIE
Wnioski
- Najlepszym, naturalnym i w dodatku darmowym antidotum, jak również profilaktyką jest odpowiednia dawka snu.
- Ważne jest, żeby się wysypiać, bo to jak śpisz w nocy oddziałuje na ciebie w ciągu dnia – jego niedobór skutkuje rozdrażnieniem i spadkiem nastroju.