JAK PORADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM W NATŁOKU NEAGATYWNYCH INFORMACJI?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Misja regeneracja | JAK PORADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM W NATŁOKU NEAGATYWNYCH INFORMACJI?

JAK PORADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM W NATŁOKU NEAGATYWNYCH INFORMACJI?

Kiedy wokół nas dzieje się coś ważnego mamy potrzebę zbierania informacji aby być na bieżąco - by móc adekwatnie reagować i planować następne kroki aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Czasami jednak intensywność wydarzeń powoduje, że natłok monotematycznych i negatywnych wiadomości wypiera użyteczne pozytywne informacje o mniejszym potencjale przykuwania uwagi. Kiedy zostajemy zalewani w długim okresie czasu przekazem, który uniemożliwia konstruktywną reakcję - wpadamy w pętlę negatywnego myślenia która sabotuje nasze działania. Artykuł w ramach cyklu #MISJAREGENERACJA

1. Główny powód dla którego potrzebujemy informacji?

Większość z nas odczuwa potrzebę bycia na bieżąco z aktualnymi informacjami.

Nie chcemy aby coś istotnego nam umknęło – sytuacja bycia niepoinformowanym tworzy poczucie wykluczenia i zaskoczenia – budzi lęk w związku z nieprzygotowaniem do zmieniających się okoliczności. Ewolucyjnie jesteśmy tak ukształtowani, że chcemy mieć poczucie kontroli, sprawczości – więc chcemy czuć się przygotowani na każdą okoliczność.

 

2. Informacje a współdzielenie emocji.

Drugim powodem dla którego chętnie śledzimy media a w szczególności socialmedia jest potrzeba współdzielenia naszych emocji z innymi ludźmi.

Kiedy mamy do czynienia z pozytywnym wydarzeniem jak np. zawody sportowe – wybuch radości kibiców, który obserwujemy w przekazie filmowym ze stadionu – udziela nam się, daje nam to radość i poczucie wspólnoty – co skutkuje wzrostem energii do działania. Tak samo dzieje się, kiedy słuchamy albo widzimy w mediach ludzi którzy dzielą z nami wspólne negatywne emocje jak np. cierpienie lub lęk.

Obserwowanie treści prezentujących cierpienie lub wydarzenia i wypowiedzi o przygębiającym wydźwięku działają dwojako – z jednej bowiem strony buduje silne poczucie wspólnoty, które zazwyczaj usuwa negatywne myśli ale z drugiej strony jeśli ilość "dołujących treści" jest zbyt duża, ich odbiór trwa zbyt długo, to zamiast obniżać poczucie lęku – może go potęgować,  dzieje się tak również jeśli przekaz jest nasycony treściami pozbawionymi czynników budujących jak nadzieja lub konstruktywne scenariusze działania.

 

3. Jakie są negatywne strony nieograniczonej konsumpcji informacji?

Posiadanie aktualnej wiedzy o świecie w czasach przed rozwojem mass mediów a w szczególności przed rozwojem internetu było strategią pozwalającą na lepsze planowanie i skuteczniejsze działanie. Jednak narzędzie jakim jest internet w którym dziennie generowane są miliony informacji przez setki tysięcy ludzi - nie jest dopasowane do sposobu w jaki działa nasz mózg – ewolucyjnie nie wykształciliśmy jeszcze mechanizmów do radzenia sobie z tak ogromną ilością danych na jaką teraz jesteśmy eksponowani.

Posiadanie użytecznych informacji o negatywnych charakterza dla konstruktywnych działań sprawdza się jeśli wywołuje lekki pobudzający stres lub umiarkowane poczucie strachu. Strach przed racjonalnym zagrożeniem - pomaga w działaniu. Jeśli uczucie strachu zamienia się w lęk przed irracjonalnymi scenariuszami wydarzeń, które zostały napisane jedynie w naszej głowie sytuacja przestaje być konstruktywna i budująca.

W lęku bowiem nie ma niczego konstruktywnego: zabiera energię, uniemożliwia regenerację i co najważniejsze paraliżuje on nasze działania. Oznacza to, że zbieranie negatywnych informacji w nadmiarowej ilości - miast przygotować nas do odpowiedniego działania – paradoksalnie sabotuje i uniemożliwia poprawne funckjonowanie.

Z tego właśnie powodu – warto, aby każdy z nas był w stanie kontrolować swoją ekspozycję na negatywne informacje medialne – bo jeśli konsumujemy ich zbyt wiele to tracą one swoją podstawową fukcję mobilizacyjną a zaczynają działać paraliżująco.

Jeśli czujemy więc potrzebę stałego badania otaczającego nas Świata – co jest naszą naturalną reakcją – róbmy to ale w sposób kontrolowany.

Kontrola tego co dociera do naszej świadomości jest pierwszym narzędziem służącym do zachowania wenętrznej stabilności, okiełznania stresu i w efekcie zahamowania lęku.

 

4. Jak optymalnie korzystać korzystać z treści informacyjnych?

Każdego dnia wyznacz sobie określone godziny, które przeznaczasz na stałe punkty dnia jak posiłek, praca, czas dla z najbliższych, sen, regeneracja. Na korzystanie z mediów i zbieranie informacji również wydziel określone pory – jednak muszą one mieć wyznaczony moment zakończenia, np. umów się sam ze sobą, że korzystasz z telefonu lub telewizji by korzystać z mediów maksymalnie: 3 razy w ciągu dnia po 15 minut.

Jeśli wypróbujesz tą metodę – przekonasz się, że będziesz miał aktualne informacje i czujesz, że jesteś „na bieżąco”, a odzyskany czas możesz spożytkować konstruktywnie działając – dla siebie ale też dla innych.

 

5. Działania konstruktywne - dobre rozpraszacze uwagi

Rozpraszaczami są wszystkie nasze działania, które powodują, że przestajemy analizować natłok negatywnych myśli, który działa na nasze samopoczucie jak mechanizm samospełniającej się przepowiedni. Uwięzieni w spirali negatywnych myśli tracimy energię do fizycznego działania i skupiamy się na naszych odczuciach. Najlepszym narzędziem przerwania tego efektu zamknięcia w pułapce negatywnych myśli jest działanie, najlepiej fizyczne i namacalne.

Wystarczy, że zaangażujesz się mocno w działania które przynoszą widoczne efekty. Mogą to być czynności związane z Twoją pracą – wybierz najpierw czynność prostszą, która przyniesie mały ale jednak wymierny efekt, mogą to być działania w Twoim domu – coś prostego jak sprzątanie. Może to być działanie służące Twojemu zdrowiu – jak ruch i aktywność fizyczna, po których poczujesz zmęczenie – jeśli nie masz ochoty na sport – wystarczy, że wybierzesz się na szybki spacer.

Każda zakończona sukcesem choćby najmniejsza czynność da Ci energię i wyzwoli Cię z błędnego kręgu negatywnych myśli, da Ci poczucie sprawczości przywracając wewnętrzną harmonię.

 

6. Działania szkodliwe - złe rozpraszacze uwagi

Rozpraszanie uwagi może też odbywać się w sposób szkodliwy i niekonstruktywny – takiego powinniśmy unikać. Przykładem takich działań jest wszystko co wpisuje się w tzw. eskapizm czyli ucieczkę od rzeczywistości – są to np. gry komputerowe, alkohol i wszelkie używki.

Czynniki te nie budują naszego poczucia wpływu na świat, wyłączają czasowo nasz mózg z percepcji rzeczywistości i zabierają nam energię do działania – a to niestety może pogłębiać poczucie lęku.  Takich działań unikajmy.

 

7. Relaksacja i regeneracja

Często zapominamy, że aby dbać o innych musimy najpierw zadabać o siebie. To zdanie może wydawać się – szczególnie rodzicom i opiekunom nieintuicyjne. Jak to „najpierw powinniśmy zadbać o siebie” – przecież to brzmi egoistycznie. Otóż aby skutecznie działać musimy mieć narzędzia do działania:

- dobrą kondycję fizyczną oraz

- dobry stan psychiczny – na który składa się mnóstwo czynników, między innymi odpowiedni posiłek, regularny sen, odpoczynek, relacje z najbliższymi – to one wpływają na to czy możemy skutecznie działać dla siebie i dla innych.

Jednym z najbardziej niedocenianych czynników spośród wymienionych powyżej jest właśnie sen. To właśnie w czasie snu następuje:

- regeneracja naszego układu nerwowego, mięśniowego, całego układu ruchu,

- regeneracja organów wewnętrznych.

Naprawa wymienionych układów odbywa się pod wpływem hormonu wzrostu - on jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za "naprawę" naszego ciała w nocy. Jednak hormon wzrostu uwalnia się tylko w fazie snu głębokiego - który trwa kilka - kilkanaście minut, nie zaś całą noc.

Warunkiem wejścia w fazę głębokiego snu jest:

- odpowienia długość snu,

- brak czynników zaburzających higienę snu (m. in. niebieskie światło, hałas, psychostymulanty jak kawa i alkohol),

- techniczne czynniki potrzebne do prawidłowego snu - zaciemniona i chłodna sypialnia, materac i poduszka umożliwiające odpowiednie podparcie pozwalające na zachowanie pozycji anatomicznej,

- odpowiedni poziom melatnoniny.

 

Artykuły które mogą Cię zainteresować:

JAK REGENERACJA I SEN WPŁYWAJĄ NA WSZYSTKIE OBSZARY DOBROSTANU

REGENERACJA PODCZAS SNU - 5 CIEKAWOSTEK

REGENERACJA POTRENINGOWA W SPORCIE BIEGOWYM - ROZMOWA Z JULIĄ MORAWSKĄ

Pobierz e-book "JAK ZDROWO SPAĆ"

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj


Opublikowano: 4. 3. 2022