REGENERACJA PODCZAS SNU - 5 CIEKAWOSTEK

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | REGENERACJA PODCZAS SNU - 5 CIEKAWOSTEK

REGENERACJA PODCZAS SNU - 5 CIEKAWOSTEK

Sen to jedyny czas, w którym nasz organizm jest w stanie pełni się zregenerować. Aby jednak regeneracja podczas snu była możliwa, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Dodatkowo, sam sen jest fascynującym, w dużym stopniu niepoznanym procesem, który cały czas jest badany przez naukowców. Oto kilka ciekawostek na temat regeneracji podczas snu.

 

CZAS NA NAPRAWĘ MIKROUSZKODZEŃ

Czym tak naprawdę jest regeneracja podczas snu? Podstawową funkcją snu jest wyłączenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Podczas owego wyłączenia, może nastąpić jego naprawa na poziomie fizycznym. W praktyce oznacza to, że podczas snu nasz mózg zostaje pozbawiony uszkodzeń, które powstały w czasie czuwania. Innymi słowy, nasz mózg przechodzi swego rodzaju regenerację. Istnieją pewne przesłanki, według których dzięki temu sen pozwala opóźnić pojawienie się niektórych efektów starzenia, zwłaszcza dotyczących spadku aktywności mózgu.

REGENERACJA W FAZIE REM

Najważniejsza część snu to faza REM - Rapide Eyes Movement. Na tym etapie dochodzi do szybkiego poruszania się gałek ocznych, ponadto uwrażliwione zostają receptory, które w ciągu dnia odpowiadają na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. W tej fazie odbudowywane są również neuroprzekaźniki. Jest to bardzo istotny element regeneracji, ponieważ niedobór neuroprzekaźników może prowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób, np. depresji.

SEN - KLUCZ DO PODŚWIADOMOŚCI?

To właśnie w czasie snu nasz mózg ma czas uporządkować wszystkie bodźce i informacje, które dotarły do niego w trakcie czuwania. Zwolennicy teorii Freuda twierdzą, że analizowanie i badanie snów może być przydatne w leczeniu depresji, nerwic, stanów lękowych i rozwiązywanie problemów osobistych. Obecnie, środowisko naukowe jest ostrożne w stawianiu hipotez dotyczących roli marzeń sennych w terapii. Nie da się jednak ukryć, że sen ułatwia układanie sobie pewnych spraw i być może czasami pozwala wniknąć w swoją podświadomość.

CZAS POTRZEBNY NA REGENERACJĘ ZALEŻY OD WIEKU

Długość snu jest zależna od wielu czynników, w tym od naszego wieku. Niemowlęta są w stanie spać do 20 godzin na dobę. Z kolei dzieci w wieku szkolnym, aby zregenerować organizm potrzebują 9-11 godzin, dorośli około 7-9 godzin, a osoby starsze, które przekroczyły 65 lat, powinny spać do ośmiu godzin na dobę. Warto zauważyć, że osoby starsze często budzą się wcześniej, ale za to ucinają sobie drzemki w ciągu dnia.

CZY MOŻNA NADROBIĆ BRAK SNU?

Wiele osób myśli, że po całym tygodniu niedosypiania, jest możliwość odespania. Okazuje się, że jednorazowo lub też raz na jakiś czas, istnieje możliwość zregenerowania organizmu w sposób bardziej intensywny. Na dłuższą metę jednak, odsypianie nie jest możliwe i będzie prowadzić do rozregulowania rytmu dobowego oraz pojawieniu się zaburzeń związanych ze snem.

Sen to zjawisko w dużej mierze niezbadane. Niemniej sporo też już o nim wiemy. Im większą mamy wiedzę na temat natury snu, tym lepiej jesteśmy w stanie o niego zadbać. Z całą pewnością możemy również stwierdzić, że jakość snu podwyższa wygodne podłoże, dostosowane do indywidualnych potrzeb, czyli właściwy materac.

Dlaczego warto wybrać materace Magniflex?

Kto lepiej zna się na odpoczynku niż Włosi? Magniflex to włoski producent piankowych materacy i poduszek najwyższej jakości rodem ze słonecznej Toskanii. Od 60 lat umiejętnie łączymy finezyjne wzornictwo i naturalne materiały z nowoczesnymi technologiami zapewniającymi zdrowie, spokojny sen i komfortowy odpoczynek. Nasze produkty premium są testowane i certyfikowane, spełniając oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

 

Vitale Armonioso

Vitale Armonioso

Kolekcja Vitale

Komfortowy materac medyczny średniej wysokości z wysoką warstwą pianki pamięciowej i bardzo przyjemną w dotyku powłoką z włóknem bambusowym.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 24 cm
  3. Twardość pośredni

2 625

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Deluxe Dual 12 Firm

Dolce Vita Deluxe Dual 12 Firm

Kolekcja Dolce Vita

Materac medyczny w bardziej sztywnej wersji z niezwykłą warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm
  3. Twardość średnio twardy, twardy

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Komfortowy materac piankowy Magniflex

Materac Armonia Memoform Dual 12

Kolekcja Armonia

Atrakcyjny materac o zmiennym kształcie z opatentowaną termoplastyczną pianką Memoform, zapewniający optymalne podparcie ciała i doskonały komfort.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm

6 740

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Napisz do nas

Imię i nazwisko
E-mail
Nr telefonu
Twoja wiadomość
Akceptacja warunków


Opublikowano: 28. 5. 2021
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się