JAK SEN WPŁYWA NA UKŁAD KRĄŻENIA, CZYLI CO ŁĄCZY ZAWAŁ SERCA I NIEDOBÓR SNU?

Obecne czasy charakteryzują się przeciążeniem obowiązkami i intensywnym stylem życia, co prowadzi do powszechnego niedoboru snu. Ten deficyt ma poważne konsekwencje dla naszego organizmu, w tym dla układu krwionośnego. Niewystarczający sen może zaburzać prawidłową pracę serca i naczyń krwionośnych, prowadząc do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób serca, nadciśnienia tętniczego i zaburzeń krążenia. Głęboki sen zapobiega wzrostowi stresu fizjologicznego, który może prowadzić do niekorzystnych skutków dla serca, takich jak wzrost ciśnienia krwi, zawały serca, zatrzymanie pracy serca i udary.
Czy wiesz, że skutki niedoboru snu mogą być poważne dla zdrowia serca? Wymienić między innymi można:
Niszczenie naczyń krwionośnych
Brak snu może przyczyniać się do niszczenia tkanki w naczyniach krwionośnych, zwłaszcza w tętnicach wieńcowych, które dostarczają krew i tlen do serca. Ta elastyczna tkanka zapewnia zdolność rozszerzania się i kurczenia naczyń w odpowiedzi na zmienne warunki. Jeżeli te naczynia ulegają zwężeniu lub zablokowaniu z powodu niedostatecznej elastyczności, przepływ krwi do serca może być ograniczony. Zwężone lub zablokowane tętnice wieńcowe mogą prowadzić do "rozległego zawału serca", który jest poważnym stanem zagrożenia życia. Gdy serce nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, można doprowadzić do trwałych uszkodzeń serca lub nawet zgonu. Długotrwały brak snu może wpływać na rozwój procesów zapalnych i innych patologicznych mechanizmów, które przyspieszają proces uszkadzania naczyń krwionośnych, co prowadzi do wystąpienia chorób serca. Jeśli chodzi o skutki niedoboru snu związane z układem krwionośnym to niszczenie naczyń krwionośnych należy do najgroźniejszych, które zauważalnie wpływają na organizm człowieka.
„Niedobór snu powiązano ze zwężeniem tych niezwykle ważnych tętnic, które zamiast zasilać serce dużymi ilościami krwi, głodziły je, znacząco zwiększając ryzyko zawału pod wpływem choroby wieńcowej”.- cytat z książki Matthew Walker „Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych”
Wzrost ciśnienia krwi
Zbyt mała ilość snu podwyższa ciśnienie krwi poprzez brak możliwości regulacji aktywności układu współczulnego. Układ współczulny odpowiedzialny za reakcje "walki lub ucieczki" w odpowiedzi na stres i zagrożenia. Gdy jesteśmy poddani stresowi, aktywność układu współczulnego wzrasta, powodując skurcz naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi. Zwiększa się opór przepływu krwi co powoduje podwyższenie jego ciśnienia. W odpowiedzi na to, serce pompuje krew z większą siłą, aby pokonać ten większy opór, w związku z czym następuje wzrost ciśnienia krwi. Kiedy nie dostajemy wystarczającej ilości snu, nasz układ nerwowy może nie być w stanie prawidłowo regulować aktywności układu współczulnego, co skutkuje utrzymującym się podwyższonym ciśnieniem krwi nawet w sytuacjach, które normalnie nie wymagałyby takiej reakcji.
Wzrost tętna
Brak odpowiedniego snu może prowadzić do przyspieszenia tętna. Dzieje się tak z powodu zbyt długo trwającej aktywności układu współczulnego. W czasie głębokiego snu tempo kurczenia się serca zmniejsza się. To oznacza, że serce bije wolniej w porównaniu z aktywnością w czasie czuwania. Spowolnienie tętna podczas snu pozwala sercu na wypoczynek i zmniejszenie obciążenia.
Zaburzenie produkcji hormonów
Brak hormonu wzrostu niszczy wyściółkę wewnętrzną naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko miażdżycy i pęknięcia naczyń. Powikłania zdrowotne mogą być poważne.
Nieprawidłowy sen może powodować nadmierną aktywację układu współczulnego i wzrost wydzielania kortyzolu, co prowadzi do nadmiernego stresu i negatywnych skutków dla zdrowia. Długotrwały brak snu może powodować problemy z regulacją poziomu kortyzolu, co z kolei może przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna dla zdrowia serca i układu krwionośnego. Niedobór snu może prowadzić do nadmiernego wydzielania kortyzolu, skurczu naczyń i podwyższenia ciśnienia krwi. Dlatego warto dbać o regularny sen i skonsultować się z lekarzem w przypadku problemów ze snem lub zdrowiem serca.
Aby zadbać o zdrowy sen należy wziąć pod uwagę kilka czynników, któe wpływają na jego jakość. Czynniki te nazywane są higieną snu. Należą do nich między innymi:
- unikanie stresu
- uprawianie sportu
- relaks
- unikanie przemęczenia
- zbilansowana dieta
- regularne pory snu
- unikanie niebieskiego światła przed snem
- odpowiednie przyciemnienie sypialni
- odpowiednia pozycja podczas snu
- odpowiednie podparcie
Jednym z czynników higieny snu jest odpowiednie podparcie, za które odpowiada dobrze dobrany materac oraz poduszki.
PRZECZYTAJ TEŻ:
![]() |
![]() |
Poznaj materace regeneracyjne Magnistretch z opatentowaną technologią
POBIERZ E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ