BÓL PLECÓW RANO - JAKIE PRZYCZYNY?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | BÓL PLECÓW RANO - JAKIE PRZYCZYNY?

BÓL PLECÓW RANO - JAKIE PRZYCZYNY?

Jeśli wstając rano, pierwszym co czujesz, jest ból pleców, nie nastraja to pozytywnie do działania. Niestety poranne bóle pleców to dolegliwość wręcz cywilizacyjna. Z czego wynika ten problem i jak można mu przeciwdziałać? Sprawdźmy!

Co powoduje ból pleców?

Od razu należy zaznaczyć, że przyczyn bólu pleców może być bardzo wiele. Dolegliwość bywa konsekwencją chorób kręgosłupa, takich jak dyskopatia czy zapalenie nerwów. Może też być wywoływana przez schorzenia układu krążenia i wiele innych. Niemniej najczęściej poranny ból pleców to konsekwencja napiętych tkanek, które usztywniają kręgosłup. Do  napięć dochodzi wskutek działania takich czynników jak przede wszystkim:

 

  • siedzący tryb życia,
  • aktywność niedostosowana do możliwości,
  • nieprawidłowa postawa ciała w ciągu dnia,
  • niewłaściwa pozycja spania,
  • niewygodny materac.
Ból pleców rano - analizujemy przyczyny. Ból pleców rano - poznaj ich przyczyny

Wybierz jakościowy materac na ból pleców

Siedzący tryb życia to problem naszych czasów. Wiele godzin spędzonych przed komputerem, a później brak siły lub chęci do aktywności fizycznej to przyczyny napięć mięśniowych wywołujących ból kręgosłupa – najczęściej w okolicy lędźwiowej. Należy przy tym zaznaczyć, że aktywność fizyczna, choć jest wskazana, to jednak musi być przeprowadzana z głową. Nadmierny wysiłek fizyczny, niedostosowany do możliwości danej osoby, może tylko pogłębić problem.

 

Niewłaściwa postawa ciała to kolejna przyczyna bólu kręgosłupa. Nierównomiernie obciążone kręgi usztywniają się, dochodzi do napięcia tkanek wokół i pojawia się ból. Wydawać by się mogło, że pomoże położenie się do łóżka. Niestety wiele osób nie śpi w odpowiedniej pozycji. Kolejnym problemem jest zbyt miękkie lub nierówne podłoże do spania. Niewłaściwa pozycja spania i niewygodny materac to czynniki mogące wywoływać ból pleców lub też pogłębiać problem wynikający z innych przyczyn.

Jak poradzić sobie z porannym bólem pleców?

Odczuwany rano ból pleców to problem poważny, jednak zwykle można go rozwiązać. Przede wszystkim należy zmienić nawyki, zarówno te w ciągu dnia, jak i w nocy. Jeśli pracujesz przy biurku, rób regularne przerwy w pracy. Ważne są również ćwiczenia – wystarczy długi spacer, ale przynajmniej kilka razy w tygodniu. Zadbaj też o odpowiedni sen. Optymalną pozycją snu dla pleców jest pozycja na lewym boku z lekko podciągniętymi nogami.

 

Kluczową kwestią jest też wybór materaca, który odciąży Twój kręgosłup. Z pewnością pomoże Ci nasz materac z serii Magnistretch. To innowacyjne rozwiązanie w postaci materaca, który w obszarze na którym układamy nasz kręgosłup posiada opatentowany system, który składa się ze specjalnej rozciągliwej pianki z grupą nacięć pod różnymi kątami, działających tak, że w czasie snu nasze przestrzenie międzykręgowe są rozluźniane co skutkuje prawidłowym nawodnieniem, odżywieniem a w efekcie regeneracją biochemiczną i mechaniczną.

Regeneracja kręgosłupa w czasie snu polega na:

  • przywróceniu odpowiedniego składu jądra miażdżystego wewnątrz krążka międzykręgowego. Jądro miażdżyste to elastyczny element wypełniony żelem, który w ciągu dnia traci wodę a przez to swą objętość, i mechaniczną sprawność. Regeneracja taka następuje tylko wtedy kiedy krążki międzykręgowe nie uciskają się nawzajem.
  • rozluźnieniu mięśni kręgosłupa - następuje wtedy gdy pozycja w czasie snu jest anatomiczna, tak że nie pracują mięśnie posturalne, głębokie, spada tonus mięśniowy. Wymagane jest dokładne anatomiczne podparcie.

Z perspektywy osób borykających się z bólami kręgosłupa szczególnie atrakcyjną cechą materaca Magnistretch jest to, że nie tylko zapewnia pasywny relaks ale również aktywne rozciąganie, którego zadaniem jest rozluźnienie mięśni użytkownika i szybka regeneracja ciała, która odciąży Twój kręgosłup w odcinku szyjnym.

 

Poranny ból pleców to nie tylko duży dyskomfort, ale też zagrożenie rozwinięcia się poważnych schorzeń kręgosłupa. Warto zatem jak najszybciej interweniować poprzez podjęcie działań mających na celu zlikwidowanie niepotrzebnego napięcia tkanek. Pomogą w tym zmiana stylu życia i spania, a także odpowiednio dobrany materac. Przeczytaj też --->Ból pleców rano - jakie przyczyny.

JAKIE SĄ NAJLEPSZE POZYCJE DO SPANIA NA BÓL KRĘGOSŁUPA?

Pozycja w jakiej śpimy ma ogromny wpływ na biomechanikę naszego kręgosłupa. Przykładowo - kiedy śpimy na brzuchu doprowadzamy do tzw. przeprostu kręgosłupa - czyli jego nienaturalnego wygięcia w tył. Jeśli zależy nam na zdrowych plecach powinniśmy unikać pozycji "na brzuchu".

Jakie pozycje są zalecane dla zdrowych pleców?

 

Jeśli chcesz dowiedzieć jak wybrać materac dla osób aktywnych i uprawiających sport zobacz artykuł:

RANKING MATERACY DLA UPRAWIAJĄCYCH SPORT

Jeśli chcesz dowiedzieć jak wybrać materac dla par zobacz artykuł:

MATERAC DLA PAR

Jeśli chcesz dowiedzieć dla kogo najlepsze są twarde materace zobacz artykuł:

DLA KOGO JEST NAJLEPSZY TWARDY MATERAC

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ


Opublikowano: 4. 8. 2022
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się