FAZA GŁĘBOKIEGO SNU - JAK JĄ PRZEDŁUŻYĆ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | FAZA GŁĘBOKIEGO SNU - JAK JĄ PRZEDŁUŻYĆ?

FAZA GŁĘBOKIEGO SNU - JAK JĄ PRZEDŁUŻYĆ?

Każdy z nas chciałby budzić się wypoczęty i pełen energii o poranku. Niestety często pobudka nie należy do przyjemnych doświadczeń, a w ciągu dnia jesteśmy zmęczeni. Dlaczego? W wielu przypadkach dzieje się tak ze względu na niewłaściwą jakość wypoczynku, za którą odpowiadają fazy snu. Warto zwrócić uwagę na regularny cykl faz snu, obejmujący zarówno fazę REM jak i głębokiego snu, ponieważ niewłaściwe nawyki przed snem, takie jak korzystanie z elektronicznych urządzeń czy spożywanie kofeiny przed pójściem spać, mogą zakłócać ten cykl, prowadząc do gorszej jakości snu i uczucia zmęczenia po przebudzeniu.

Jakie wyróżniamy fazy snu?

Jak fazy snu wpływają na nasze ogólne samopoczucie i która z nich jest najważniejsza? Co zrobić, aby wydłużyć fazę snu głębokiego i dlaczego warto to zrobić?

Jakość naszego nocnego odpoczynku warunkowana jest przez fazy snu. Wyróżniamy dwie fazy snu:

  • faza snu NREM,
  • faza snu REM.

Pierwsza z wymienionych charakteryzuje się wolnymi ruchami gałek ocznych i dzieli się na trzy stadia:

  1. Początkowe stadium to czas przejściowy między czuwaniem a snem.
  2. W drugim stadium znacznemu obniżeniu ulega wrażliwość na bodźce zewnętrzne.
  3. Trzecie stadium fazy NREM to sen głęboki, zwany również wolnofalowym. Zupełnie nie reagujemy na bodźce zewnętrzne, a mózg i ciało odpoczywają.

Z kolei w fazie REM nasze gałki oczne mimowolnie się poruszają. Wtedy głównie występują marzenia senne, choć podczas snu głębokiego również mogą się pojawiać. Ta faza także jest ważna w procesie regeneracji mózgu.

Ile powinien trwać głęboki sen?

Gdy mówimy o głębokim śnie, najczęściej mamy na myśli te noce, podczas których nie wybudzaliśmy się, a rano obudziliśmy się w pełni wypoczęci. Prawdopodobnie takiej nocy faza snu głębokiego trwała długo. W fazie tej nasze mięśnie są rozluźnione, a organizm „pracuje” nad układem odpornościowym oraz „naprawia” wszelkie uszkodzone tkanki. Trudno generalizować, ile powinien trwać sen głęboki, ponieważ optymalny czas jego trwania jest uzależniony od indywidualnego zapotrzebowania i uwarunkowań genetycznych każdej osoby. Ponadto, im bardziej męczący mieliśmy dzień, tym więcej odpoczynku w fazie snu głębokiego potrzebuje człowiek.

Sen głęboki odpowiada za regenerację organizmu, dlatego zwłaszcza jeśli regularnie budzimy się zmęczeni, powinniśmy pracować nad wydłużeniem tego etapu nocnego odpoczynku.

Jak przedłużyć fazę głębokiego snu?

Wydłużenie etapu snu głębokiego zachodzi wtedy, gdy zadbamy o prawidłowy przebieg faz snu. Natomiast aby do tego doszło, konieczne jest przede wszystkim zachowanie prawidłowego i regularnego rytmu dobowego. Warto kłaść się zawsze o podobnych porach. Najlepiej, aby był to wieczór, a nie późna noc, choć optymalna godzina do położenia się
spać to w dużej mierze kwestia indywidualna. Podobnie zresztą jak godzina pobudki. Ważne jest w każdym razie, aby wstawać zawsze o podobnych porach, przesypiając określoną liczbę godzin. Większośc ludzi budzi się wypoczęta po 7-9 godzinach snu. Przez ten czas przechodzą 4-6 razy przez wszystkie fazy snu, zapewniając sobie odpowiednią ilość snu głębokiego. Jednak wymagana ilość snu to kolejna kwestia zależna od jednostki. Warto zatem dobrze przyjrzeć się własnemu organizmowi i wypoczynkowi, aby znaleźć optymalne dla siebie warunki snu oraz jego długość

CHCESZ ZDROWO SPAĆ?

  • Zadbaj o wygodny i dopasowany do ciała materac bo to warunek zdrowego snu.
  • Magniflex od 60 lat produkuje w słonecznej Toskanii piankowe materace i poduszki najwyższej jakości.
  • Nasze produkty są testowane i certyfikowane oraz rekomendowane przez specjalistów.
  • Łączymy finezyjne włoskie wzornictwo i naturalne materiały zapewniając zdrowie, spokojny sen i komfortowy odpoczynek.
  • Oferujemy fachowe doradztwo i pomoc przy wyborze materaca oraz poduszki.

PRZECZYTAJ TEŻ:

JAK ALKOHOL WPŁYWA NA SEN

JAK SŁABY SEN MOŻE ZEPSUĆ CI ZDROWIE POZNAJ 7 NAJPOWAŻNIEJSZYCH PROBLEMÓW ZDROWOTNYCH KTÓRE CI GROŻĄ JEŚLI NIE ŚPISZ PRAWIDŁOWO

JAK BRAK SNU WPŁYWA NA POZIOM STRESU, DLACZEGO JESTEŚ ROZDRAŻNIONY KIEDY JESTEŚ NIEWYSPANY

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

 

Magnistretch 10

Magnistretch 10

Kolekcja Magnistretch

Średnio miękki materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Wyższa warstwa termoelastycznej pianki zapewnia większy komfort. Światowy patent Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość pośredni

5 495

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Kolekcja Dolce Vita

Bardzo wygodny materac medyczny z wyjątkową wysoką warstwą pianki termoelastycznej dla maksymalnego komfortu i regeneracji ciała podczas snu.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm
  3. Twardość średnio miękki, średni

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Vitale Armonioso

Vitale Armonioso

Kolekcja Vitale

Komfortowy materac medyczny średniej wysokości z wysoką warstwą pianki pamięciowej i bardzo przyjemną w dotyku powłoką z włóknem bambusowym.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 24 cm

2 625

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Superiore Deluxe Standard

Superiore Deluxe Standard

Poduszki o właściwościach ortopedycznych Superiore

Tradycyjny wygląd poduszki zapewniającej odpowiednie podparcie kręgosłupa szyjnego. Wyjątkowa, zdejmowana i nadająca się do prania poszewka z opatentowanego materiału Outlast oraz oddychający pas 3D zapewniają maksymalny obieg powietrza i termoregulację.

  1. Wymiary 72x42x12 cm
  2. Twardość średnio miękki

640

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Classico Standard

Classico Standard

Poduszki o właściwościach ortopedycznych Classico

Uniwersalna medyczna, anatomiczna poduszka z pianki termoregulacyjnej w standardowym kształcie.

  1. Wymiary 72x42x12 cm
  2. Twardość średnio miękki

440

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Napisz do nas

Imię i nazwisko
E-mail
Nr telefonu
Twoja wiadomość
Akceptacja warunków


Opublikowano: 15. 9. 2021