JAK ŚPIĄ NOWORODKI I KIEDY ZACZYNAJĄ PRZESYPIAĆ NOCE

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK ŚPIĄ NOWORODKI I KIEDY ZACZYNAJĄ PRZESYPIAĆ NOCE

JAK ŚPIĄ NOWORODKI I KIEDY ZACZYNAJĄ PRZESYPIAĆ NOCE

Sen jest niezwykle ważny dla ludzi w każdym wieku. U noworodków ma wpływ na prawidłowy rozwój, dlatego każdy rodzic chce, by sen noworodka był jak najdłuższy i głęboki. To, czy noworodek śpi głęboko w dużej mierze zależy od uwarunkowań indywidualnych. Wiemy natomiast, że istnieją pewne ramy godzinowe, które określają optymalny czas snu noworodka. Warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi snu noworodka, aby zidentyfikować ewentualne problemy.

KILKA FAKTÓW O TYM, jak śpi noworodek

Zanim zgłębimy kwestię tego, jak śpi noworodek, to znaczy – ile zwykle godzin śpi maluch w określonym wieku -  skupmy się na kwestiach bezpieczeństwa. W końcu na tym powinno zależeć najbardziej. Zajmijmy się zatem tym, w jakiej pozycji najlepiej ułożyć maluszka do snu. Trzeba pamiętać, że przez pierwsze cztery lub pięć miesięcy, dziecko nie będzie w stanie samodzielnie zmienić ułożenia ciała podczas snu. Dlatego nie należy na długo kłaść go na brzuszku ani na boku (nawet jeśli noworodek cierpi na refluks) i pozostawić w takich pozycjach bez opieki na całą noc. Najbezpieczniejszą pozycją, polecaną zresztą przez wielu pediatrów, jest ułożenie dziecka na plecach. Najlepiej bez dodatkowych poduszek i przytulanek. Dziecku można odchylić główkę na bok, aby zapobiec przed ewentualnymi skutkami ulewania się.

ILE GODZIN ŚPI NOWORODEK?

Okres niemowlęcy dzieli się na etapy i to od momentu, w którym z nich akurat dziecko się znajduje, uzależniona jest liczba godzin, jaką przesypia w ciągu doby. Jak śpi noworodek, w pierwszym miesiącu życia? Może przespać aż 16 godzin na dobę (8 godzin w dzień i 8 w nocy). Trzymiesięczne dziecko śpi około 10 godzin podczas doby. Z kolei niemowlę półroczne oraz dziewięciomiesięczne może spać 14 godzin na dobę. Dziecko około dwunastomiesięczne, które wychodzi już z okresu niemowlęctwa, powinno przesypiać 12 godzin,  z czego 2 godziny w dzień, a 10 w ciągu nocy. Zatem jak widać, sen noworodka znacząco różni się od snu kilkumiesięcznego niemowlaka.

KIEDY NOWORODKI ZACZYNAJĄ PRZESYPIAĆ NOCE?

Podane przez nas powyżej ramowe godziny snu maluszka to tylko pewne założenia. Kto zna dziecko, które faktycznie śpi nieprzerwanie przez 8 godzin? Wielu młodych rodziców często zadaje sobie pytania o sen noworodka, a właściwie – kiedy on zacznie przesypiać całą noc? Jednak nie można jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od konkretnego dziecka i jego potrzeb. Rodzice mogą starać się, by wydłużać sen noworodka, wprowadzając stały rytm dnia, w którym każda aktywność z dzieckiem będzie miała miejsce o tej samej porze. Na przykład karmienie, spacer, czy kąpiel powinny mieć miejsce mniej więcej o tych samych godzinach. Dobrze jest również zrezygnować ze światła w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko. Nawet światło ekranu telewizora może niekorzystnie wpływać na sen.

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

 

Fiaba 4

Fiaba 4

Oddychający materac z zimnej pianki, przeznaczony dla dzieci od 0 do 3 lat. Zintegrowana powłoka z włóknami bambusowymi.

  1. Wymiary 60x120 cm
  2. Wysokość 10 cm
  3. Twardość twardy

880

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Fiaba 5 Plus

Fiaba 5 Plus

Nowe rewolucyjne rozwiązanie Magniflex przeciwdziała jednej z możliwych przyczyn zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Dzięki materacowi Fiaba 5 Plus Twoje dziecko będzie mogło oddychać, nawet jeśli podczas snu oprze buzię o materac.

  1. Wymiary 60x120 cm
  2. Wysokość 12 cm
  3. Twardość średnio twardy

980

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Topper Classico Plus

Topper Classico Plus

Topper Classico Plus wykonany jest z opatentowanej pianki pamięciowej Memoform, która zwiększa komfort materaca i zapewnia wyjątkową regenerację snu.  

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 7 cm

1 190

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Napisz do nas

Imię i nazwisko
E-mail
Nr telefonu
Twoja wiadomość
Akceptacja warunków


Opublikowano: 19. 7. 2021
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się