JAK TEMPERATURA W SYPIALNI WPŁYWA NA JAKOŚĆ SNU I REGENERACJĘ

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK TEMPERATURA W SYPIALNI WPŁYWA NA JAKOŚĆ SNU I REGENERACJĘ

JAK TEMPERATURA W SYPIALNI WPŁYWA NA JAKOŚĆ SNU I REGENERACJĘ

Temperatura w sypialni podczas snu ma istotny wpływ na zdrowie, regenerację i metabolizm człowieka. Aby uzyskać optymalne warunki dla snu musimy naszemu ciału zapewnić zarówno odpowiednią temperaturę powietrza w sypialni jak i właściwy mikroklimat w łóżku.

Optymalna temperatura powietrza w sypialni dla większości ludzi wynosi około 19°C. Kiedy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, może to prowadzić do trudności z zasypianiem i utrudniać zdrowy sen.

JAK ODBYWA SIĘ odbudowA i regeneracjA naszego ciała?

Regeneracja ciała, naprawa systemów i tkanek  w dużej mierze następuje w nocy podczas snu. Za to czy proces odbudowy przebiega szybko i skutecznie odpowiada przede wszystkim hormon wzrostu, zwany także hormonem somatotropowym (somatotropiną) - wpływa on na bardzo wiele procesów w organizmie, ale przede wszystkim na regenerację i odnowę tkanek - ma działanie anaboliczne, czyli pobudzające tworzenie nowych tkanek i umożliwiające ich odnowę. Hormon wzrostu jest wydzielany przez całą dobę ale we śnie wydziela się w większych ilościach.

JAK Właściwa temperatura WPŁYWA Na regenerację ciała

Aby dobrze się wyspać czyli mieć odpowiednio dużo snu głębokiego i snu REM trzeba zapewnić organizmowi sen o właściwym czasie trwania ( około 7,5 godziny dla osoby dorosłej) oraz o odpowiedniej jakości. Na odpowiednią jakość snu wpływa wiele czynników (tzw. czynniki higieny snu), między innymi odpowiednia temperatura.

Jedno z badań, które potwierdza tezę o wpływie temperatury na produkcję hormonu wzrostu, to badanie przeprowadzone przez Dr. K.S. Anantha Narayanana i innych naukowców, opublikowane w "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" w roku 2002. W badaniu tym stwierdzono, że u osób, które spały w pomieszczeniach o niskiej temperaturze (około 19 stopni Celsjusza), produkcja hormonu wzrostu była znacznie wyższa niż u osób, które spały w pomieszczeniach o wyższej temperaturze (około 25 stopni Celsjusza).

Inne badania również potwierdzają, że niskie temperatury ciała sprzyjają produkcji hormonu wzrostu. Na przykład, badanie przeprowadzone przez Dr. D.E. Larsona i innych naukowców, opublikowane w "New England Journal of Medicine" w roku 1982, wykazało, że u osób, które spały w pomieszczeniach o niskiej temperaturze, produkcja hormonu wzrostu była znacznie wyższa niż u osób, które spały w pomieszczeniach o wyższej temperaturze.

Oznacza to, że jednym z czynników które warto brać pod uwagę przy odpowiedniej regeneracji jest zarówno temperatura powietrza w sypialni jak i odpowiednia temperatura w naszym łóżku. Na temperaturę w sypialni mamy wpływ przez wietrzenie, ustawienia ogrzewania lub klimatyzacji. Natomiast na temperaturę i mikroklimat w łózku mamy wpływ poprzez:

 • odpowiedni dobór rodzaju pościeli oraz
 • wybór materaca z właściwościami termoregulacyjnymi.

Jakie materace mają właściwości termoregulacyjne?

Aby materac spełniał zadanie utrzymywania odpowiedniej temperatury musi być wykonany z materiałów które mogą magazynować ciepło. Takimi materiałami są stsosowane już szeroko w innych branżach materiały zmiennofazowe, tzw. materiały PCM (phase - change - material ). Jednym z materacy, który jest pokryty materiałem zmiennofazowym jest seria Magniflex Magnicool 10.

Dla kogo materace z materiałem zmiennofazowym Magnicool?

Materace z serii Magnicool 10 dzięki doskonałej oddychalności oraz materiałowi który potrafi pochłonąć nadmiar ciepła z organizmu oferuje doskonały mikroklimat między materacem a powierzchnią skóry. Dzięki swoim właściwościom jest dedykowany szczególnie osobom:

 • które cierpią na uderzenia ciepła,
 • osobom aktywnym sportowo które potrzebują skutecznej regeneracji tkanej,
 • osobom pracującym fizycznie które są narażone na nadwyrężanie stawów i mięśni,
 • osobom z nadpotliwością.

Ponieważ materace Magnicool są produkowane w dwóch różnych rodzajach komfortu sprawdzą się zarówno dla:

 • osób które lubią solidne podparcie - dla nich będzie idealny Magnicool 10 Firm
 • osób o lżejszej budowie ciała lub dla osób lubiących delikatne materace - tu idelany będzie materac Magnicool 10 Soft.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak spać lepiej, głębiej i rano mieć więcej energii pobierz ebook o spaniu:

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ

Magnicool 10 Firm

Magnicool 10 Firm

Kolekcja Magnicool

MATERAC O WYSOKIM KOMFORCIE I DOBRYM PODPARCIU DLA ŚWIEŻEGO UMYSŁU I LEPSZEJ WYDAJNOŚCI W CIĄGU DNIA Innowacyjny termoregulacyjny oddychający materiał MagniCool, dynamicznie łączy zaawansowane technologie, reguluje temperaturę, zapewnia podczas snu wyjątkowe uczucie świeżości.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 25 cm
 3. Twardość średni, średnio twardy

3 140

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnicool 10 Soft

Magnicool 10 Soft

Kolekcja Magnicool

SUBTELNY MATERAC DLA ŚWIEŻEGO UMYSŁU I LEPSZEJ WYDAJNOŚCI W CIĄGU DNIA Innowacyjny termoregulacyjny oddychający materiał MagniCool, dynamicznie łączy zaawansowane technologie, reguluje temperaturę, zapewnia podczas snu wyjątkowe uczucie świeżości.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 25 cm
 3. Twardość miękka, średnio miękka

3 140

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 2. 1. 2023
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się