JAK WYPRAĆ KOŁDRĘ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK WYPRAĆ KOŁDRĘ?

JAK WYPRAĆ KOŁDRĘ?

Wiele osób wychodzi z przekonania, że kołder lepiej nie prać, gdyż można je zniszczyć. Rzeczywiście nieumiejętne pranie kołdry może doprowadzić do zniszczenia. Jednak rezygnacja z prania jest niebezpieczna dla zdrowia. W kołdrach gromadzą się drobnoustroje chorobotwórcze oraz wilgoć. Dlatego kołdry nie tylko można, ale wręcz trzeba prać. Należy jednak przestrzegać podstawowych zaleceń.

 

1. Sposób prania dostosowany do materiału

Podstawową kwestią, jeśli chodzi o wybór sposobu prania kołdry, jest określenie materiałów wykonania. Najprostsza sprawa jest z kołdrami z materiałów syntetycznych. Zwykle swobodnie można je prać w pralce, nawet w temperaturze 60 stopni. Jednak w przypadku kołder puchowych i wełnianych nie jest to wskazane. W takim przypadku lepiej oddać kołdrę do pralni, ponieważ w pralce może dojść do zbicia się wypełnienia.

2. Przestrzegaj zaleceń producenta

Bardzo ważne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta kołdry. Wie on najlepiej, jakie działania sprzyjają, a jakie mogą zniszczyć jego produkt. Dlatego też, jeśli na metce kołdry syntetycznej widnieje informacja o maksymalnej temperaturze prania 40 stopni, nie należy ustawiać wyższej. Dotyczy to również stosowanych detergentów oraz sposobu suszenia kołdry.

3. Stosuj delikatne detergenty w niewielkich ilościach

Jeśli pierzesz kołdrę w pralce, zastosuj delikatny detergent. Nie dodawaj go zbyt dużo. Najczęściej wystarczy około połowa ilości zwykle dodawanej do prania. To wystarczy, aby doczyścić kołdrę, pozbywając się drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Jednocześnie nie zniszczysz poszewki ani wypełniania.

4. Zadbaj o poprawne suszenie kołdry

Jeśli uda się dobrze i bezpiecznie wyprać kołdrę, szkoda byłoby zniszczyć ją podczas suszenia. Dlatego trzeba zadbać o poprawne przeprowadzenie również tego etapu czyszczenia kołdry. Najlepiej rozwiesić ją równomiernie i pozwolić schnąć bez żadnej ingerencji. Suszenie w suszarce bębnowej raczej nie jest wskazane, chyba że producent na to zezwala. Jednak nawet w takiej sytuacji zalecamy stosować niskie temperatury.

5. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu kołdry

Nie ma wątpliwości, że kołdry należy prać. Co więcej, warto robić to regularnie, aby nie narażać się na kontakt z wirusami i bakteriami, czy co gorsza, na powstanie grzyba wskutek gromadzenia się w kołdrze wilgoci. Zaleca się, aby kołdrę prać co 3-6 miesięcy, a w przypadku kołder dziecięcych nawet nieco częściej.

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

 

Napisz do nas

Imię i nazwisko
E-mail
Nr telefonu
Twoja wiadomość
Akceptacja warunków


Opublikowano: 11. 10. 2021
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się