JAK WYSYPIAĆ SIĘ PODCZAS UPAŁÓW?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK WYSYPIAĆ SIĘ PODCZAS UPAŁÓW?

JAK WYSYPIAĆ SIĘ PODCZAS UPAŁÓW?

Dobry sen umożliwia regenerację organizmu, wpływa na Twoje samopoczucie i pozwala jeszcze lepiej sprawować obowiązki zawodowe oraz domowe. Niestety, wraz ze wzrostem temperatury w lecie pojawiają się problemy nie tylko z zapadnięciem w sen, ale również przesypianiem całych nocy. Jest za ciepło, piżama klei się do ciała, nie ma czym oddychać, a otwarcie okna wiąże się z ryzykiem wpuszczenia do sypialni całej chmary komarów. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które zagwarantują wypoczynek i regenerację nawet w trakcie upałów. Przekonaj się, jakie sposoby na pewno Cię nie zawiodą.

Sprawdzone sposoby na dobry sen

Mimo iż lato jest ulubioną porą roku wielu osób, trzeba pamiętać, że bezchmurne niebo, kąpiele w basenie i opalanie wiąże się z wysoką temperaturą nie tylko na zewnątrz, ale również i w domu. Trudności z oddychaniem i upał sprawiają, że odczuwasz dyskomfort, który nie pozwala zasnąć. Kiedy uda Ci się już zasnąć duchota panująca w mieszkaniu może Cię obudzić już za kilka godzin. Przerywany sen albo jego brak przekłada się na uczucie zmęczenie, brak energii i rozdrażnienie.

Aby dobrze spać, temperatura powinna wahać się od 17 do maksymalnie 20 stopni C. Latem w przeciętnym domu czy mieszkaniu temperatura jest o kilka stopni wyższa, co powoduje dyskomfort. Zacznij od właściwego przygotowania sypialni, a mianowicie zabezpiecz pomieszczenie przed nagrzaniem. Pozamykaj wszystkie okna, zasłoń rolety albo zasłony, aby nie dopuścić promieni słonecznych, które najszybciej nagrzewają pomieszczenie. Otwieraj okna tylko wieczorem – najlepiej zrób przeciąg w domu, ale pamiętaj o wcześniejszym zgaszeniu światła, żeby komary czy inne owady nie przedostały się do środka.

Dobrym sposobem na obniżenie temperatury jest powieszenie mokrych prześcieradeł przy oknie – powietrze przechodzi przez materiał nasączony wodą i automatycznie ochładza się, co dla Ciebie oznacza większy komfort. Zamontowanie klimatyzatora ma swoje mocne i słabe strony, gdyż wiąże się z wysokimi kosztami, a ustawienie zbyt niskiej temperatury gwarantuje przeziębienia i infekcje. Zamiast niego możesz zdecydować się na dużo tańszy wiatrak. Schłodzone powietrze ułatwi zaśnięcie i przespanie nocy. Jeśli w Twojej sypialni znajduje się laptop czy telewizor – koniecznie wyłącz je na noc, gdyż pracujący sprzęt elektroniczny podwyższa temperaturę powietrza o 1,2 stopni C.

Jakość snu zależy od materiałów, które Cię otaczają. Najlepiej, gdy wybierzesz materac uszyty z oddychającej, wysokoplastycznej pianki z możliwością termoregulacji. To rozwiązanie działa jak klimatyzator, czyli doskonale nadaje się na upalne polskie lato. Poszewki, które zakładasz na kołdrę czy poduszkę, powinny być uszyte z bawełny albo jedwabiu – naturalne materiały są chłodne w dotyku, nie nagrzewają ciała, ale przepuszczają powietrze. Bawełniana piżama również spełni swoje zadanie.

Przed udaniem się do łóżka koniecznie weź prysznic, nasmaruj ciało balsamem z aloesem – ma efekt chłodzący. Przygotuj również butelkę zimnej wody i przyłóż ją pod kolanami, w zgięciach łokci oraz na kark – szybko obniżysz temperaturę ciała i lepiej prześpisz całą noc.

 

Jaka jest idealna temperatura do spania?

Sen stanowi niezbędny element naszego życia – służy do regeneracji oraz zapewnia zdrowie psychiczne i fizyczne. Ważna jest również jakość snu, która jest uwarunkowana wieloma czynnikami, a w tym temperaturą w pomieszczeniu, wygodnym materacem i ciszą. Jeśli w sypialni jest za zimno – nie będziesz spać dobrze, a z kolei latem wysokie temperatury utrudniają zaśnięcie i sprawiają, że suche powietrze oraz upał uniemożliwiają wypoczynek. Najlepiej śpimy wiosną i jesienią, dlaczego tak jest?

Dlaczego temperatura w sypialni odgrywa tak dużą rolę w jakości snu?

Lato to czas wyjazdów na wakacje, kąpieli w basenie i źle przesypianych nocy. Jest to uwarunkowane wysoką temperaturą. Aby dokładnie zrozumieć tę zależność, trzeba dowiedzieć się, jak funkcjonuje nasz organizm w nocy. Regeneracja organizmu odbywa się w trakcie fazy snu głębokiego. To właśnie wtedy temperatura ciała obniża się o średnio 0,5 stopnia. Jeśli utrzyma się na tym samym poziomie, masz zapewniony dłuższy i głębszy sen, a rano wstaniesz bardziej wypoczęty i zregenerowany.

Spokojny sen jest uwarunkowany temperaturą, która nie może być zbyt wysoka ani też za niska. Jeśli w sypialni jest za gorąco, nie możesz znaleźć miejsca, wszystko zaczyna przeszkadzać, a pot wywołuje rozdrażnienie. Kiedy jest za gorąco w organizmie, następuje spowolnienie produkcji melatoniny, dodatkowo poziom kortyzolu we krwi również zostaje zaburzony. Dla porównania, kiedy w pokoju jest za zimno, również nie możesz liczyć na komfort i spokojny sen. Jest to uwarunkowane podwyższeniem ciśnienia krwi. Organizm próbuje za wszelką cenę ogrzać ciało.

Idealna temperatura do spania, czyli jaka?

Osoby młode i w średnim wieku śpią najlepiej, kiedy temperatura w pomieszczeniu waha się od 16 do maksymalnie 19 stopni C. Takie warunki pozwalają na wyciszenie organizmu, relaks i odpoczynek, który przełoży się na więcej energii i chęci do działania. Kiedy wziąć pod uwagę niemowlęta i dzieci temperatura w pokoju powinna wynosić od 18 do maksymalnie 20 stopni C. Osoby starsze najbardziej wypoczną, gdy w pokoju zapanuje stała temperatura na poziomie 20 stopni C

Aby warunki panujące w domu czy mieszkaniu umożliwiły dobry sen, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. W pierwszej kolejności regularnie wietrz sypialnię. Latem nie rób tego w ciągu dnia, gdyż efekty nie będą zadowalające. Dobre wietrzenie polega na otwarciu wszystkich okien w domu na 15 minut. Efekt będzie zaskakujący, a brak problemów z zaśnięciem gwarantowane.

Miejsce do spania wpływa na komfort snu i wbrew pozorom ma także wpływ na temperaturę wewnątrz. Wybór dobrego materaca to podstawa. Do jego produkcji stosuje się naturalne, przepuszczające powietrze materiały. Również odpowiednia poduszka i kołdra mają znaczenie. Aby zwiększyć komfort odczuwany zimą, warto do łóżka włożyć termofor z ciepłą wodą, a latem wypełnić go zimną wodą z lodówki. Dobry efekt gwarantowany i to bez konieczności instalowania klimatyzacji.

JAKIE SĄ NOWOCZESNE SPOSOBY ZAPEWNIENIA ODPOWIEDNIEJ TEMPERATURY SNU?

Jeśli chcemy w łatwy i komfortowy sposób zadbać o włąsciwą temperaturę naszego snu możemy wykorzystać materac z funkcją termoregulacji. Współczesne technologie materiałowe umożliwiają:

  • odprowadzanie nadmiaru ciepła - materiał zmiennofazowy PCM używany w materacach Magnifex Magnicool oferuje taką funkcję,
  • skuteczną wentylację - przez zastosowanie oddychjących i paroprzepuszczalnych materiałów

 

POZNAJ MATERACE Z FUNKCJĄ TERMOREGULACJI - MAGNICOOL

GDZIE PRZETESTOWAĆ I KUPIĆ


Opublikowano: 9. 9. 2022
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się