KONTUZJE W GOLFIE – TYPOWE URAZY I JAK ICH UNIKAĆ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | KONTUZJE W GOLFIE – TYPOWE URAZY I JAK ICH UNIKAĆ?

KONTUZJE W GOLFIE – TYPOWE URAZY I JAK ICH UNIKAĆ?

Mimo iż golf nie jest jeszcze narodowym sportem w Polsce, cieszy się coraz większą popularnością. Dlatego już na wstępie warto obalić mit, który klasyfikuje golf jako dyscyplinę sportową niskiego ryzyka. Niestety granie przyczynia się do występowania bardzo specyficznych sportowych urazów, które obniżają komfort życia, a nawet całkowicie wykluczają z uprawiania sportu.

Skąd kontuzje wśród golfistów?

Trenując golfa, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zachowanie właściwej pozycji ciała w trakcie gry. Zła technika uderzania przynosi wiele negatywnych skutków. Na przykład uderzenie kijem w ziemię, która znajduje się pod piłką, sprawia, że energia zostaje przeniesiona na tkanki ulegające stopniowego zniszczeniu. W praktyce oznacza to rozpoczęcie fizjoterapii i leczenie kontuzji, zamiast cieszenia się grą i poprawą umiejętności. 

Kontuzje są związane z ignorowaniem sygnałów wysyłanych przez własne ciało, które bardzo często daje znać, że coś dzieje się nie tak. Ból, dyskomfort i nadmierne napięcie to tylko przykłady. Oczywiście w pierwszej fazie można poradzić sobie środkami przeciwbólowymi, jednak wraz z upływem czasu gracze muszą zmagać się z przewlekłymi kontuzjami. Oznacza to przerwę w grze, a nawet spore utrudnienia w życiu codziennym.

Poważnym problemem wśród golfistów są zbyt częste treningi, niewłaściwa technika bądź brak przygotowania fizycznego. Oznacza to, że przed rozpoczęciem gry należy odpowiednio wyćwiczyć i rozciągnąć mięśnie – tylko wtedy graczom nie grożą poważne kontuzje. Szczególnie problematyczne partie ciała dla golfisty to kręgosłup lędźwiowy, barki, łokcie oraz nadgarstki. Jest to uwarunkowane bardzo charakterystyczną postawą ciała – gracz nadmiernie pochyla się w przód albo nadmiernie się prostuje. Problemem jest także duża siła rotacyjna towarzysząca uderzeniom w piłkę.

Dla osób ze słabymi i nieruszany mięśniami oznacza to ból przeciążeniowy.

Jak uniknąć kontuzji w golfie?

Najlepszym sposobem, aby nie zmagać się z kontuzjami w trakcie trenowania golfa, jest podniesienie wydajności organizmu. Ciało musi być wysportowane, w dobrej kondycji i przygotowane do wysiłku. Ogromne znaczenie odgrywa również rozgrzewka przed każdorazowym treningiem. Nie można po prostu wejść na pole i zacząć Mierzyc do piłki. Rozruszanie ciała, dzięki czemu mięśnie stają się gotowe do wysiłku, a temperatura ciała podnosi się to jedyny sposób, aby uniknąć kontuzji. Przed wiosennym rozpoczęciem sezonu golfowego zacznij uprawiać sport – trzy 40-minutowe treningi w ciągu tygodnia powinny przynieść optymalne rezultaty.

Mariusz Czerkawski Golf - Zawody Golfowe Siemianowice Śląskie - Magniflex Golf Cup 2022

Na zdjęciu powyżej: Mariusz Czerkawski w czasie zawodów Magniflex Golf Cup 2022 w Siemianowicach Śląskich

Kolejnym krokiem jest wybór dobrej jakości materaca, który umożliwia właściwe ułożenie ciała. To dobre przygotowanie, ale również regeneracja po intensywnych treningach. Idealny materac regeneracyjny jest średniotwardy i powstaje z pianki. To gwarancja komfortu i poprawy samopoczucia. Dla graczy w golfa oznacza to brak bólu i dyskomfortu, właściwą pozycję w trakcie snu, rozciąganie kręgosłupa, regeneracja mięśni, które często są nadmiernie przeciążone. Stosowanie odpowiedniego materaca jest ważna nie tylko dla golfisty, ale dla każdego z nas.

Mariusz Czerkawski Golf - Zawody Golfowe Siemianowice Śląskie - Magniflex Golf Cup 2022

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o materacu regeneracyjny Magnistretch sprawdź artykuł:

REGENERACJA DLA AKTYWNYCH - SPECYFIKA MATERACA MAGNISTRETCH

Jeśli chcesz dowiedzieć jakie są najczęstsze kontuzje u biegaczy - sprawdź artykuł:

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY KONTUZJI U BIEGACZY

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o doborze materaca dla sportowca zobacz także artykuł:

JAK WYBRAĆ MATERAC DLA SPORTOWCA

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak spać lepiej, głębiej i rano mieć więcej energii pobierz ebook o spaniu:

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ

Magnistretch 10

Magnistretch 10

Kolekcja Magnistretch

Średnio miękki materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Wyższa warstwa termoelastycznej pianki zapewnia większy komfort. Światowy patent Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość pośredni

5 495

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 9

Magnistretch 9

Kolekcja Magnistretch

Średnio twardy materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Światowy patent Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 23 cm
  3. Twardość średnio twardy

4 995

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 12

Magnistretch 12

Kolekcja Magnistretch

Wysoki, średnio miękki materac, zapewniający aktywną regenerację podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. To chroniony na całym świecie patent firmy Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm
  3. Twardość średnio miękki

6 340

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 28. 10. 2022