MATERAC PIANKOWY CZY SPRĘŻYNOWY - JAKI WYBRAĆ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | Materace o właściwościach ortopedycznych | MATERAC PIANKOWY CZY SPRĘŻYNOWY - JAKI WYBRAĆ?

MATERAC PIANKOWY CZY SPRĘŻYNOWY - JAKI WYBRAĆ?

Każdemu z nas zależy na tym aby po przespanej nocy mieć energię do podejmowania wyzwań. Żeby dobrze się wyspać - musimy spełnić kilka warunków: od najprostszych jak odpowiednia ilość godzin snu, przez psychologiczne jak unikanie stresu przed snem, aż po fizykalne jak odpowiednia temperatura, zdrowe podparcie - czyli materac i poduszka. Kiedy podjemujemy decyzję, że kupujemy materac - to pytanie czy wybrać materac  sprężynowy czy piankowy - jest jednym z pierwszych jakie się nasuwa. Spróbujmy wspólnie na nie odpowiedzieć: Jakie materace wybrać? Czy wybrać materac piankowy czy sprężynowy - bo zdania, szczególnie w internetowych opiniach są podzielone.

SPRĘŻYNA I PIANKA - HISTORIA VS NOWOCZESNOŚĆ

Materace sprężynowe mają dłuższą historię - do produkcji zostały wprowadzone około roku 1900 - a więc mają dziś ponad 100 lat. Materace piankowe rozpowszechniły się w połowie wieku, jednak pierwsza nowoczesna pianka (inna niż pianka tapicerska) powstała w roku 1970 - została stworzona na zamówienie NASA - była to pianka z pamiecią kształtu z funkcją termoelatysczną. Dziś producenci mają w swojej ofercie pianki o dowolnej elastyczności, gęstości i sprężystości - dlatego najnowocześniejsze materace tworzone przez inżynierów powstają tak by spełniać dokładnie - precyzyjnie określone cechy.

ZALETY I WADY MATERACY SPRĘŻYNOWYCH

Zalety materacy sprężynowych:

+ bardzo niski koszt produkcji - czyli niska cena końcowa. Porównując oferty rynkowe - materacy sprężynowych które określają się mianem "premium" widać gołym okiem że są to konstrukcje tanie - tańsze niż wyskiej jakości materac piankowe.

+ podparcie ciała nieco lepsze niż w meblach które nie są przeznaczone do długotrwałego spania jak wersalki, narożniki, hamaki, materace dmuchane i łóżka polowe,

+ wartość sentymentalna - w historii materacy na naszym globie - materace sprężynowe były w stosunku do sienników wypychanych słomą, sianem lub trzciną - prawdziwym kamieniem milowym - pierwszy materac bonellowy opatentowano bowiem 1899r. Jednak dziś mamy wybór - możemy korzystać z nowoczesnych wytworów współczesnych technologii jak bieżąca woda i telefony komórkowe.

Wady materacy sprężynowych:

- bounce effect - efekt odbijania naszego ciała przy zmianie pozycji, kiedy podnosimy biodra aby ułożyć się na boku lekko je unosimy, kiedy je opuszczamy to sprężyny dzięki zgromadzonej przez ugięcie energii kinetycznej muszą ją oddać - lekko podrzucając w górę część naszego ciała. Efektem jest spłycenie snu oraz wybudzanie partnera jeśli śpimy we dwoje.  Sprężyny nie wywołują negatywnego efektu odbijania wtedy gdy są jedynie dodatkową wartstwą podpierającą nasze ciało, mówimy tu o konstrukcjach w których główną warstwą podtrzymującą ciało jest pianka. Materace piankowe a w szczególności materace wysokoelastyczne nigdy nie posiadają negatywnego efektu "Bounce Effect".

- wewnętrzne zagrzybienie - powstawanie grzyba i pleśni wewnątrz materaca wynika z pustych przestrzeni, szczególnie w materacach z wypełnieniem bonellowym, w których zatrzymuje się kurz, roztocza i gromadzi się wilgoć z pary wodnej wytwarzanej przez ciało użytkownika. Chyba trudno wyobrazić sobie użytkownika, który przyzna, że chętnie zobaczyłby pleśń wewnątrz materaca w którym śpi, jeszcze trudniej wyobrazić sobie sytuację w stwierdzamy że obecność grzyba wewnątrz matearca spełnia oczekiwania klienta.

Tutaj można zobaczyć jak wygląda wnętrze wyeksploatowanego materaca sprężynowego z zagrzybieniem: link. ! (zdjęcie nie jest przyjemne)

Materace które posiadają cienką warstwę sprężyn - która jest warstwą dodatkową a nie kluczową mogą być bardziej odporne na zagrzybienie.

- niska trwałość materaca - sprężyny  szybciej tracą swoje właściwości niż nowoczesne pianki, wcześniej wymagając wymiany (czyli de facto - wymiany całego materaca gdyż koszt wymiany sprężyn jest nieopłacalny),

- brak realnych potwierdzonych rozwiązań ortopedycznych - potwierdzających skuteczne podparcie kręgosłupa, brak certyfikatów potwierdzających skuteczność rozciągania przestrzeni międzykręgowych. Kiedy wybierasz droższy materac sprężynowy "ortopedyczny" sprawdź korelację między jego opisem, deklaracjami a potwierdzającymi je certyfikatami.

 

ZALETY i CECHY MATERACY PIANKOWYCH

Zalety materacy piankowych:

+ rozwiązania funkcjonale wspomagające sen (występujące tylko w materacach piankowych): np.

 • rozciąganie i regeneracja kręgosłupa w materacach Magnistretch - ze skutecznością potwierdzoną certyfikatem Amerykańskiego Stowarzyszenia Chiropraktyków,
 • podwójny rdzeń z dwoma różnymi komfortami w materacach Dolce Vita i Armonia,

technologia termoregulacji w serii Magnicool.

Dzięki budowie z pianki materace mogą być konstruowane w sposób niezwykle precyzyjny i modułowy (podział rdzenia na dwie części w Dolce Vita, rozciąganie poprzeczne pianki stretch (pianka wysokoelastyczna) w materacach Magnistretch) - oferują zalety dla użytkownika - które są niemożliwe do osiągnięcia w przypadku materacy sprężynowych.

Materac piankowy czy sprężynowy - jakie zalety posiada materac wysokoelastyczny?

+ najlepsze możliwe dopasowanie materaca do kształtu ciała. Jedynie materace piankowe oferują wysoki współczynnik ugięcia punktowego które zapewnia doskonałe dopasowanie do obrysu ciała, tak że zapewniają zawsze pozycję anatomiczną w czasie snu - a tylko taka pomaga wydłużyć głębokie fazy snu i zmniejsza ryzyko wybudzeń. Materace wysokoelastyczne (w których jedną z głównych ról odgrywa pianka wysokoelastyczna) są w stanie zapewnić bezkompromisowy komfort snu podnosząc jakość regeneracji.Materac piankowy czy sprężynowy - jakie zalety posiada materac wysokoelastyczny?

+ doskonała higiena materaca - nowoczesne pianki oddychające (jak Eliosoft, Elioform) wymieniają powietrze szybko odparowując wilgoć,

+ wysoka trwałość materaca - najnowsze materace Magniflex oferują gwaranację na niezmienne parametry użytkowe na poziomie 8 lat i więcej. Oznacza to, że komfort snu w nowoczesnych materacach piankowych zostaje utrzymany w gwarantowany sposób przez okres 8 lat.

+ materace piankowe są w stanie zagwarantować skuteczną ortopedyczną regenerację kręgosłupa - poprzez rozciąganie przestrzeni międzykręgowych. Potwierdza to np. certyfikat ACA w stosunku do materaca Magniflex Magnistretch.

Inne cechy materacy piankowych:

- są droższe od materacy sprężynowych.

- aby spełniały swoje zadanie powinny być wykonane z pianek o dużej gęstsości jak Eliosoft, Elioform, Memoform nie zaś pianek tapicerskich używanych do wykańczania mebli jak fotele lub kanapy. Historycznie pierwsze materace piankowe w latach 60-70 często były wykonywane z wiotkich pianek tapicerskich o niskiej trwałości.

MATERAC PIANKOWY CZY SPRĘŻYNOWY - JAKI WYBRAĆ? ZOBACZ JAKIE SĄ ZALETY MATERACY Z PIANKI WYSOKOELASTYCZNEJ

PORÓWNANIE WARTOŚCI UŻYTKOWEJ MATERACY SPRĘŻYNOWYCH I PIANKOWYCH

Przechodzimy do odpowiedzi na pytanie: materac piankowy czy sprężynowy?

Jeśli zależy nam na niskiej cenie, lubimy kupować więcej ale za to tanio - to materace sprężynowe z całą pewnością są dla nas dobrym rozwiązaniem.

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości snu tak aby skutecznie się regenerować, każdej nocy nabierać sił oraz zadbać kręgosłupowi podparcie obniżające bóle pleców to powinniśmy wypróbować i wybrać wysokiej jakości materace piankowe, materace Magniflex z certyfikacją medyczną - zaoferują najwyższej klasy europejską jakość - gwarantująć doskonałe doświadczenie głębokiego snu.

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się jakie materace wybrać - zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Jeśli zadajesz sobie pytanie jaki materac wybrać sprężynowy czy piankowy to najpierw odpowiedz sobie na pytanie:

Czy fakty mają znaczenie przy wyborze nowego materaca czy też może czynnik tradycji i przyzwyczajenie spełnia dla Ciebie kluczową rolę jako Twój drogowskaz dla optymalnych działań.

Jeśli fakty pomagają Ci podejmować decyzję to krótko je podsujmujmy:

 • materac piankowy nie wywołuje efektu odbijania i zmiana pozycji  jednego użytkownika nie wpływa na drugiego użytkownika,
 • materac piankowy jest odporny na wewnętrzne zanieczyszczenie wilgocią - tylko w materacach sprężynowych rozwijają się pod wpływem wilgoci grzyby,
 • tylko materace piankowe oferują wysoki poziom dopasowania powierzchni materaca do krzywizn ciała użytkownika.

POPULARNE MITY NA TEMAT MATERACY? CZYLI JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE OBIEGOWE OPINIE NA TEMAT MATERACY SPRĘŻYNOWYCH I PIANKOWYCH

Popularnym mitem na temat materaca piankowego jest przekonanie że:

 • Mit: Materac z pianką z pamięcią kształtu powoduje, że trudno się z niego wygramolić i / lub zmienić pozycję. Jest to nieprawdą - ponieważ współczesne materace z pianką pamięciową są zaprojektowane tak, że pianka pamięciowa ma taką wysokość aby wypełnić nasze krzywizny ale nie powoduje zapadania się. Fakt: zmiana pozycji na prawidłowo dopasowanym materacu piankowym jest łatwiejsza niż na materacu sprężynowym gdyż nie występuje efekt bujania (odbijania). Prawidłowo wykonana pianka pamięciowa nie reaguje na temperaturę zewnętrzną. Prawda jest taka, że dobrze dobrany materac piankowy lepiej dopasuje się do naszego ciała.
 • Mit: Materace sprężynowe są lepsze bo są tradycyjne a "wszystko co tradycyjne jest lepsze". Jeśli opierać się na tego typu faktach anegdotycznych można przyjąć, że 200 lat temu wszystkim żyło się lepiej ponieważ nie było wokół tylu przetworzonych produktów i zaawansowanej technologii. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że 200 lat temu średnia długość życia w Polsce wynosiła 40 lat a teraz wedgług GUS oscyluje pomiędzy 74 a 76 lat to możemy zauważyć, że technologia podnosi jednak jakość i długość życia. Fakt: materace piankowe są bardziej rozwinięte technologicznie od sprężynowych.
 • Mit: Materace sprężynowe są bardziej trwałe. Mit ten wynika z tego, iż pierwsze materace piankowe, wersalki i tapczany były wykonane z pianek tapicerskich o niskiej gęstości i małej trwałości - które w ogóle nie nadają się do zastosowań o wysokiej intensywności eksploatacji. Fakt: Materac piankowy dobrej klasy funkcjonuje co najmniej 8 lat bez zmiany cech funkcjonalnych.

Jak dobrać twardość materaca i DLACZEGO OZNACZENIE "h1-h5" jest nieużyteczne w stosunku do materacy piankowych.

Często na stronach blogowych spotykamy tabele z opisem twardości materacy od H1 do H4 (lub nawet do H5), w których danej twardości jest przypisana pewna określona waga użytkownika, zazwyczaj wartości te wyglądają następująco:

 1. H1 oznacza , że jest przeznaczony dla osób ważących do 50 kg.
 2. H2  jest opisywany jako materac dla osób o wadze 40 kg - 80 kg.
 3. H3 jest opisywany jako materac dla osób o wadze 60 kg - 100 kg.
 4. H4 przeznaczony jest dla osób o wadze powyżej 100 kg.
 5. H5 jest opisywany jako materac dla osób powyżej 120 kg.

Opis ten jest silnym uproszczeniem i choć modele i uproszczenia czasem są potrzebne i użyteczne - to w tym przypadku jest to uproszczenie nieskuteczne.

Dlatego też marka Magniflex korzysta z innego opisu twardości: średnio-twardy, średni, średnio-miękki, miękki.

DLACZEGO OPIS TWARDOŚCI MATERACY SPRĘŻYNOWYCH H1-H5 nie nadaje się do opisu zaawansowanych materacy piankowych?

Twradość materaca sprężynowego ze względu na jego prostą budowę da się określić jednym parametrem H który tak naprawdę informuję nas jak dużą energię potencjalną gromadzi materac.

Materac sprężynowy działa jak prymitywny amortyzator sprężynowy w rowerze - po ściśnięciu gromadzi energię potencjalną, którą od razu chce oddać.

Ponieważ materace piankowe mają złożoną budowę - posługując się metaforą motoryzacyjną przypominają amortyaztor gazowo-olejowy stosowany w samochodach bądź motocyklach, amortyzatory takie po zgromadzeniu energii potencjalnej oddają ją powoli a sam wykres ugięcia nie jest prostą funkcją ponieważ wstępne ugięcie następuje przy niewielkim nacisku, a dalsze ugięcie wiąże się z użyciem nieliniowo większej siły niż na początku.

Każda warstwa w materacu piankowym ma inny wykres gromadzenia energii potencjalnej:

W praktyce oznacza to, że wykres gromadzenia energii potencjalnej przez każdą z warstw w materacu piankowym jest sumą działania wszystkich trzech głównych warstw.

Ponieważ materace piankowe mają znacznie większe ugięcie punktowe niż materace sprężynowe to przy ustalaniu dopasowania materaca do danego użytkownika należy wziąć pod uwagę jego wzrost.

Dlaczego tak jest? Otóż punktowy poziom nacisku dla osoby:

 • A. która waży 90kg przy wzroście 160 cm (BMI 35.16 ) i dla osoby
 • B. która waży 90kg przy wzroście 190 cm (BMI 24.93 ) jest zupełnie inny.

Dla osoby A najlepszy materac może być twardy a dla osoby B - materac średni - choć ważą tyle samo to ich nacisk punktowy będzie zupełnie inny. Dlatego też warto materace fizycznie testować i dopasowywać do swojej budowy ciała - nie zastąpi tego żadna tabela (nawet tabela macierzowa w której mamy 2 parametry - wagę i wzrost - ponieważ same proporcje ciała mogą rozkładać się inaczej).

 

Poznaj materace regeneracyjne Magnistretch z opatentowaną technologią

POBIERZ E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ

Dolce Vita Comfort Dual 10

Dolce Vita Comfort Dual 10

Kolekcja Dolce Vita

Wyjątkowy materac medyczny, z wysoką warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.  

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 25 cm
 3. Twardość średni, średnio twardy

4 390

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Kolekcja Dolce Vita

Bardzo wygodny materac medyczny z wyjątkową wysoką warstwą pianki termoelastycznej dla maksymalnego komfortu i regeneracji ciała podczas snu.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 30 cm
 3. Twardość średnio miękki, średni

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Deluxe Dual 12 Firm

Dolce Vita Deluxe Dual 12 Firm

Kolekcja Dolce Vita

Materac medyczny w bardziej sztywnej wersji z niezwykłą warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 30 cm
 3. Twardość średnio twardy, twardy

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Dual 8

Dolce Vita Dual 8

Materac medyczny zapewniający miękkie podparcie. Wyjątkowa wysoka warstwa pianki termoelastycznej zapewniająca wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu. Posiada system dwóch stref komfortu Dual Comfort

 1. Wysokość 20 cm
 2. Twardość średnio miękki, średni

3 840

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 10

Magnistretch 10

Kolekcja Magnistretch

Średnio miękki materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Wyższa warstwa termoelastycznej pianki zapewnia większy komfort. Światowy patent Magniflex.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 25 cm
 3. Twardość pośredni

5 495

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 9

Magnistretch 9

Kolekcja Magnistretch

Średnio twardy materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Światowy patent Magniflex.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 23 cm
 3. Twardość średnio twardy

4 995

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 25. 8. 2022