TERMOREGULACJA W ŁÓŻKU CZYLI DO CZEGO SŁUŻĄ TKANINY PCM W MATERACACH

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | TERMOREGULACJA W ŁÓŻKU CZYLI DO CZEGO SŁUŻĄ TKANINY PCM W MATERACACH

TERMOREGULACJA W ŁÓŻKU CZYLI DO CZEGO SŁUŻĄ TKANINY PCM W MATERACACH

Kiedy lato jest gorące - noce stają się męczące ponieważ zdarza się, że się przegrzewamy, otwieranie okna w niczym nie pomaga. Zimą z kolei zdarza się iż w środku nocy jest nam za zimno - jest to sytuacja która nas zaskakuje więc trudno na nią szybko zareagować, zwłaszcza, że jesteśmy zaspani. 

Jak utrzymać w łóżku idealną temperaturę - tak aby nie było nam ani za gorąco ani za zimno?

Odpowiedzią może być szafa z kilkoma rodzajami kołder o różnej grubości, może też być zastosowanie bądź w pościeli bądź w materacu (lub w obu tych miejscach) materiałów, które skutecznie zniwelują zaburzenia termoregulacji. Termoregulacja w kontekście naszego ciała polega na tym, że kiedy jego temperatura wzrasta powyżej optymalnej temperatury czyli 37 stopni Celsjusza to nadamiar jest usuwany - może to się odbywać przez kąpiel, nawiew zimnego powietrza lub materiał PCM. Kiedy z kolei temperatura ciała spada poniże 37 stopni - materiał PCM oddaje mu swoją energię cieplną - co jest odczuwane jako ogrzewanie.

Czym jest materiał PCM? 

Skrót PCM oznacza z angielskiego phase-change-material - czyli materiał w którym pod wpływem temperatury następuje przemiana fazowa czyli zmiana stanu skupienia materiału wypełniającego.

JAK TO MOŻLIWE, ŻE JEDEN MATERIAŁ RAZ GRZEJE A RAZ CHŁODZI?

Tajemnica tego maechanizmu to takie dobranie materiału magazynującego energię cieplną aby jego punkt topnienia wynosił dokładnie tyle ile powinna wynosić temperatura ciała. W tym przypadku temperaturą graniczną jest 37 stopni. Kiedy mikrokapsułka ze specjalnym woskiem lub krzemionką - użytymi jako materiał PCM dotyka powierchni ciała o temperaturze minimalnie powyżej 37 - zaczyna się topić. Sam wosk nie wycieka ponieważ jest zamknięty w kompozytowej otoczce. Mechanizm topnienia działa tak samo jak w przypadku lodu -  otóż lód nagrzewa się do temperatury 0 stopni a powyżej tej wartości zaczyna się topić - pochłaniając ogromne ilości energii cieplnej. 

DLACZEGO WOSK JEST IDEALNYM CZYNNIKIEM W MATERIALE PCM?

Wosk oprócz tego, że posiada ogromną pojemność termiczną (jest w stanie przyjąć duże ilości energii cieplnej zanim się rozpuści) - to posiada taką właściwość iż w zależności od jego składu chemicznego można odpowiednio ustawić jego punkt topnienia. W przypadku materiałów PCM - czyli magazynujących energię cieplną - punkt topnienia jest ustawiony przez chemików tworzących tą mieszankę właśnie na 37 stopni Celsjusza.

MATERIAŁY TEKSTYLNE PCM - CZY TO NOWOŚĆ?

Technologia pochłaniania energii cieplnej przez użycie czynników które ulegają pod wpływem temperatury zmianie fazy skupienia jest wykorzystywana w różnych branżach jak np. branża grzewcza lub budowlana od wielu lat, natomiast w branży tekstyliów użycie materiału PCM jest dość nowe. Pierwszy raz materiał PCM w ubraniach został użyty na szeroką skalę w roku 2003 przez firmę która zajmuje się dostarczaniem elementów do skanfandrów kosmicznych używanych. Wtedy była to technologia - niszowa jak i niszowe było jej użycie. Wraz z rozwojem technologii wytwarzania materiały PCM potrafiące odbierać i oddawać nadmiar ciepła stały się bardziej popularne i szeroko dostępne. Marka Magniflex rozwijając technologię produkcji swoich materacy - także postanowiła użyć materiałów PCM - tak aby jej użytkownicy mogli doświadczyć w nocy komfortu snu w idealnej temperaturze.

W JAKI SPOSÓB MAGNIFLEX WYKORZYSTUJE MATERIAŁY PHASE-CHANGE-MATERIAL?

Głównymi obszarami zastosowania materiałów PCM są:

 • pokrowce materacy z funkcją pozwalającą zniwelować zaburzenia termoregulacji,
 • pokrowce poduszek ortopedycznych.

JAK WYGLĄDA MATERAC Z TECHNOLOGIĄ TERMOREGULACJI W OPARCIU O MATERIAŁ PCM?

Materace z technologią phase-change-material (materiał zmiennofazowy) w skrócie materiał PCM na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie jak materace bez tej technologii. Efekt działania termoregulacyjnego odczujemy dobiero kiedy położymy się na takim materacu i porównamy go z materacem bez technologii regulacji temperatury. Na powierzchni z materiałem PCM wyraźnie będziemy czuli się bardziej komfortowo - ponieważ będziemy mieli poczucie że chłodzi nas kiedy jest nam za gorąco. Przykładem materaca z technologią PCM czyli phase-change-material jest Magniflex Magnicool

Na zdjęciu powyżej materac Magniflex Magnicool - posiada technologię termoregulacji dzieki użyciu materiału PCM - jednak na zewnątrz nie dostrzeżemy gołym okiem różnic między nim a materacem bez takiej technologii

Na zdjęciu powyżej detal tkaniny pokrowca materaca Magniflex Magnicool z technologią termoregulacji PCM dzięki zastosowaniu materiału zmiennofazowego (phase-change-material). Kładąc się takim materacu - poczujemy, że jego powierzchnia stykająca się z naszym ciałem nie staje się nieprzyjemnie gorąca. Jednak nie sposób wizualanie ocenić czy materac posiada powyższą technologię.  

DLACZEGO MOŻEMY POTRZEBOWAĆ TERMOREGULACJI ?

Powody dla których mozemy potrzebować termoregulacji są trzy:

 • pierwszy to tendencja do przegrzewania się u niektórych osób wynikająca z budowy ciała lub uwarunkowań genetycznych, materace z materiałem PCM odbierają nadmiar temperatury, chłodzą dając poczucie komfortu,
 • drugi jest taki, że latem mamy do czynienia z gorącymi nocami które utrudniają chłodzenie organizmu i komfortowy sen,
 • trzecim  jest naturalne wahanie temperatury w czasie doby - które dotyczy każdego z nas.

Niezależnie od pory roku temperatura naszego ciała w czasie doby zmienia się podobnie jak temperatura otoczenia. Najwyższą wartość osiąga w ciągu dnia w godzinach 15 - 16.00, zaś kiedy przygotowujemy się do snu nasza temperatura delikatnie spada, zaś nad ranem - w okolicach 4 - 5.00 rano jest najniższa i dlatego też w okolicach poranka mamy poczucie że jest nam zimno. Termoregulacyjna fukcja materaca z materiałem PCM wyraźnie bilansuje odczuwany spadek temperatury nad ranem - przywracając komfort cieplny

Poniżej przedstawiamy pozostałe materace z termoregulacją.

POZNAJ MATERACE Z FUNKCJĄ TERMOREGULACJI - MAGNICOOL

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ 8 SPOSOBÓW NA REGENERACJĘ DLA LEPSZYCH EFEKTÓW TWOJEGO TRENINGU - EBOOK
Dolce Vita Comfort Dual 10

Dolce Vita Comfort Dual 10

Kolekcja Dolce Vita

Wyjątkowy materac medyczny, z wysoką warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.  

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 25 cm
 3. Twardość średni, średnio twardy

4 390

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Komfortowy materac piankowy Magniflex

Materac Armonia Memoform Dual 12

Kolekcja Armonia

Atrakcyjny materac o zmiennym kształcie z opatentowaną termoplastyczną pianką Memoform, zapewniający optymalne podparcie ciała i doskonały komfort.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 30 cm

6 740

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnicool 10 Firm

Magnicool 10 Firm

Kolekcja Magnicool

MATERAC O WYSOKIM KOMFORCIE I DOBRYM PODPARCIU DLA ŚWIEŻEGO UMYSŁU I LEPSZEJ WYDAJNOŚCI W CIĄGU DNIA Innowacyjny termoregulacyjny oddychający materiał MagniCool, dynamicznie łączy zaawansowane technologie, reguluje temperaturę, zapewnia podczas snu wyjątkowe uczucie świeżości.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 25 cm
 3. Twardość średni, średnio twardy

3 140

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Superiore Flat

Superiore Flat

Poduszki o właściwościach ortopedycznych Superiore

Anatomiczna poduszka Superiore Flat kształcie zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa szyjnego nie tylko dla dzieci, ale także dla os osób preferujących niższe pozycje głowy.

 1. Wymiary 60x34x7,5 cm
 2. Twardość średnio miękki

520

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Superiore Deluxe Wave

Superiore Deluxe Wave

Poduszki o właściwościach ortopedycznych Superiore

Ergonomiczna poduszka w ergonomicznym kształcie fali utrzymuje kręgosłup szyjny we właściwej pozycji, a zdejmowana i nadająca się do prania poszewka z opatentowanego materiału Outlast oraz oddychający pas 3D zapewniają maksymalny obieg powietrza i termoregulację.

 1. Wymiary 60x43x10/11 cm
 2. Twardość średnio miękki

640

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

MagniCool Standard

MagniCool Standard

Innowacyjna poduszka MagniCool o właściwościach ortopedyczna wykonana z opatentowanej pianki Memoform -  posiada unikatowy system odprowadzania nadmiaru ciepła. Już nigdy więcej przegrzewania się.

 1. Wymiary 72x42x12 cm
 2. Twardość średnio miękki

560

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 24. 8. 2022