ZASADY HIGIENY SNU I WYPOCZYNKU. JAK DOBRZE SIĘ WYSPAĆ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | ZASADY HIGIENY SNU I WYPOCZYNKU. JAK DOBRZE SIĘ WYSPAĆ?

ZASADY HIGIENY SNU I WYPOCZYNKU. JAK DOBRZE SIĘ WYSPAĆ?

Sen jest jedną z najważniejszych czynności w ciągu doby. Bez niego nie da się dobrze funkcjonować i wpływa na wiele aspektów życia. Kluczowa jest właściwa jakość snu. Dlatego warto mieć na uwadze taką kwestię, jak higiena snu.

Higiena snu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czym jest właściwie higiena snu? Jest to zbiór pewnych zasad, których przestrzeganie ma korzystny wpływ na jakość snu. Dbanie o dobry sen w nocy powinno zacząć się już w ciągu dnia. O poranku warto wyrobić sobie nawyk wstawania codziennie o tej samej porze.

Istotne jest także unikanie drzemek w ciągu dnia – choć mają wiele pozytywnych właściwości, to zbyt długie potrafią rozregulować dobowy zegar naszego organizmu. Jeśli już drzemka jest konieczna, ważne żeby była dosyć krótka. Sen w ciągu dnia nie powinien wynosić więcej niż 40-45 minut. Zwykle jest to czas, który pozwala nieco zregenerować organizm, a jednocześnie nie upośledza snu nocnego.

Odpowiednia higiena snu wiąże się także ze zrezygnowaniem z używek na kilka godzin przed snem. Alkohol, choć często działa nasennie, pogarsza jakość snu. Wieczorem nie powinno się pić także kawy, mocnej herbaty ani „energetyków”, które pobudzają i utrudniają zasypianie, a także pogarszają sam sen Istnieje ryzyko, że noc po wypiciu napoju energetycznego będzie bardzo niespokojna. Nikt chyba nie lubi wybudzać się co kilka godzin w nocy.

Aby higiena snu przynosiła jeszcze lepsze efekty, należy usunąć wszelkie źródła światła z sypialni. Telefon komórkowy i tablet, jeśli nie zostają nawet w innym pomieszczeniu, warto odłożyć ekranem do dołu. Wówczas nawet jeśli w nocy wyświetli się jakieś powiadomienie – nie wybudza ono ze snu. Podstawą są również dobre, nieprześwitujące rolety na szybach. Nawet niewielkie diody, na przykład na routerze czy telewizorze, mogą utrudniać zaśnięcie i obniżać jakość snu. Warto je zatem wyłączyć. Dobrym pomysłem jest również zakup opaski na oczy, jeśli pomieszczenie nie jest wystarczająco ciemne. Bardzo pomaga zarówno w zaśnięciu, jak i lepszym wyspaniu się.

Czego jeszcze nie robić przed snem?

Powyżej pisaliśmy o tym, aby zgasić na noc wszelkie ekrany. Jednak tak naprawdę nie powinno się z nich korzystać co najmniej 1-2 godziny przed snem. Rzecz w tym, iż niebieskie światło pobudza nerw wzrokowy, co prowadzi do pobudzenia mózgu. Czego jeszcze nie robić przed snem? Na pewno nie warto się objadać co najmniej na 2-3 godziny przed snem. Najlepiej, aby przed snem się wyciszyć, na przykład poprzez ćwiczenia rozluźniające.

Dlaczego warto wybrać materace Magniflex?

Kto lepiej zna się na odpoczynku niż Włosi? Magniflex to włoski producent piankowych materacy i poduszek najwyższej jakości rodem ze słonecznej Toskanii. Od 60 lat umiejętnie łączymy finezyjne wzornictwo i naturalne materiały z nowoczesnymi technologiami zapewniającymi zdrowie, spokojny sen i komfortowy odpoczynek. Nasze produkty premium są testowane i certyfikowane, spełniając oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Vitale Armonioso

Vitale Armonioso

Kolekcja Vitale, Materace piankowe, Produkty zdrowotne

Komfortowy materac medyczny średniej wysokości z wysoką warstwą pianki pamięciowej i bardzo przyjemną w dotyku powłoką z włóknem bambusowym.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 24 cm
  3. Twardość średni

2 190

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Comfort Deluxe Dual 12

Comfort Deluxe Dual 12

Kolekcja Dolce Vita, Materace piankowe, Produkty zdrowotne

Bardzo wygodny materac medyczny z wyjątkową wysoką warstwą pianki termoelastycznej dla maksymalnego komfortu i regeneracji ciała podczas snu.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm
  3. Twardość średnio miękki, średni

4 190

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 12

Magnistretch 12

Kolekcja Magnistretch, Materace piankowe

Wysoki, średnio miękki materac, zapewniający aktywną regenerację podczas snu. Górna warstwa termoelastycznej pianki w powłoce służy zwiększeniu komfortu. To chroniony na całym świecie patent firmy Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm
  3. Twardość średnio miękki

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 9. 7. 2021
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się