ZASADY HIGIENY SNU I WYPOCZYNKU. JAK DOBRZE SIĘ WYSPAĆ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | ZASADY HIGIENY SNU I WYPOCZYNKU. JAK DOBRZE SIĘ WYSPAĆ?

ZASADY HIGIENY SNU I WYPOCZYNKU. JAK DOBRZE SIĘ WYSPAĆ?

Sen jest jedną z najważniejszych czynności w ciągu doby. Bez niego nie da się dobrze funkcjonować i wpływa na wiele aspektów życia. Kluczowa jest właściwa jakość snu. Dlatego warto mieć na uwadze taką kwestię, jak higiena snu.

Higiena snu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Czym jest właściwie higiena snu? Jest to zbiór pewnych zasad, których przestrzeganie ma korzystny wpływ na jakość snu. Dbanie o dobry sen w nocy powinno zacząć się już w ciągu dnia. O poranku warto wyrobić sobie nawyk wstawania codziennie o tej samej porze.

Istotne jest także unikanie drzemek w ciągu dnia – choć mają wiele pozytywnych właściwości, to zbyt długie potrafią rozregulować dobowy zegar naszego organizmu. Jeśli już drzemka jest konieczna, ważne żeby była dosyć krótka. Sen w ciągu dnia nie powinien wynosić więcej niż 40-45 minut. Zwykle jest to czas, który pozwala nieco zregenerować organizm, a jednocześnie nie upośledza snu nocnego.

Odpowiednia higiena snu wiąże się także ze zrezygnowaniem z używek na kilka godzin przed snem. Alkohol, choć często działa nasennie, pogarsza jakość snu. Wieczorem nie powinno się pić także kawy, mocnej herbaty ani „energetyków”, które pobudzają i utrudniają zasypianie, a także pogarszają sam sen Istnieje ryzyko, że noc po wypiciu napoju energetycznego będzie bardzo niespokojna. Nikt chyba nie lubi wybudzać się co kilka godzin w nocy.

Aby higiena snu przynosiła jeszcze lepsze efekty, należy usunąć wszelkie źródła światła z sypialni. Telefon komórkowy i tablet, jeśli nie zostają nawet w innym pomieszczeniu, warto odłożyć ekranem do dołu. Wówczas nawet jeśli w nocy wyświetli się jakieś powiadomienie – nie wybudza ono ze snu. Podstawą są również dobre, nieprześwitujące rolety na szybach. Nawet niewielkie diody, na przykład na routerze czy telewizorze, mogą utrudniać zaśnięcie i obniżać jakość snu. Warto je zatem wyłączyć. Dobrym pomysłem jest również zakup opaski na oczy, jeśli pomieszczenie nie jest wystarczająco ciemne. Bardzo pomaga zarówno w zaśnięciu, jak i lepszym wyspaniu się.

Czego jeszcze nie robić przed snem?

Powyżej pisaliśmy o tym, aby zgasić na noc wszelkie ekrany. Jednak tak naprawdę nie powinno się z nich korzystać co najmniej 1-2 godziny przed snem. Rzecz w tym, iż niebieskie światło pobudza nerw wzrokowy, co prowadzi do pobudzenia mózgu. Czego jeszcze nie robić przed snem? Na pewno nie warto się objadać co najmniej na 2-3 godziny przed snem. Najlepiej, aby przed snem się wyciszyć, na przykład poprzez ćwiczenia rozluźniające.

Dlaczego warto wybrać materace Magniflex?

 • Pianka termoelastyczna zapewnia najlepsze podparcie kręgosłupa i komfortowy odpoczynek.
 • Nasze produkty są testowane i certyfikowane oraz rekomendowane przez specjalistów.
 • Naturalne materiały zapewniają zdrowie i spokojny sen.
 • Oferujemy fachowe doradztwo i pomoc przy wyborze materaca i poduszki.

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

 

Vitale Armonioso

Vitale Armonioso

Kolekcja Vitale

Komfortowy materac medyczny średniej wysokości z wysoką warstwą pianki pamięciowej i bardzo przyjemną w dotyku powłoką z włóknem bambusowym.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 24 cm
 3. Twardość pośredni

2 625

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Kolekcja Dolce Vita

Bardzo wygodny materac medyczny z wyjątkową wysoką warstwą pianki termoelastycznej dla maksymalnego komfortu i regeneracji ciała podczas snu.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 30 cm
 3. Twardość średnio miękki, średni

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 12

Magnistretch 12

Kolekcja Magnistretch

Wysoki, średnio miękki materac, zapewniający aktywną regenerację podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. To chroniony na całym świecie patent firmy Magniflex.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 30 cm
 3. Twardość średnio miękki

6 340

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Napisz do nas

Imię i nazwisko
E-mail
Nr telefonu
Twoja wiadomość
Akceptacja warunków


Opublikowano: 9. 7. 2021
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się