JAK DOBRAĆ MATERAC DO WAGI?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK DOBRAĆ MATERAC DO WAGI?

JAK DOBRAĆ MATERAC DO WAGI?

Wybierając odpowiedni dla siebie materac, należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Jednym z nich jest niewątpliwie waga użytkownika. Jakie znaczenie ma ona dla wyboru właściwego modelu? Odpowiadamy!

Waga a twardość materaca

Przede wszystkim pod kątem własnej wagi należy wybrać twardość materaca. Dlaczego to ważne? Otóż im większy nacisk na materac, tym twardszy powinien on być. Miękka pianka będzie się bowiem zapadać pod cięższą osobą, nie gwarantując żadnego podparcia dla ciała. Spanie na takim materacu jest po prostu niezdrowe. Ponadto, nie będzie ono raczej komfortowe.

Zasadniczo uważa się, że materace określane jako miękkie są przeznaczone dla osób, które ważą nie więcej niż 60 kg. Materace o średnim poziomie twardości to model przeznaczony dla osób o maksymalnej wadze 80 kg, natomiast użytkownicy ważący do 100 kg z powodzeniem mogą wybierać materace opisane jako średnio twarde. Przy wadze przekraczającej 100 kg należy wybrać materac twardy.

Przykladowa propozycja materacy:

  1. dla osób ważących około 60 kg - Dolce Vita 8 (średnio miękki / średni , Magnicool Soft
  2. dla osób które ważą 70 - 80 kg - materac średnio miękki / średni - Dolce Vita Comfort Deluxe 12, Magnistretch 10
  3. dla osób które ważą około 80kg - materac średni / średnio twardy - Dolce Vita Comfort Dual 10, Magnistretch 9 ,
  4. dla osób które ważą około 80kg - 100 kg - materac średnio twardy / twardy  Comfort Deluxe Dual 12 Firm
  5. dla osób które ważą powyżej 100 kg - materac twardy - Vitale Ortopedico

Należy podkreślić, że powyższe zakresy są szacunkowe - zakładają przeciętny wzrost użytkownika materaca. W przypadku osób ponadprzeciętnie wysokich nawet przy większej wadze można wybierać nieco bardziej miękkie materace. Natomiast osoby bardzo niskie powinny nieco zmniejszyć górne granice wagi umożliwiające korzystanie z materacy o określonej twardości. Dlaczego wzrost ma znaczenie? Rzecz w tym, iż waga ma znaczenie dla wyboru materaca ze względu na nacisk punktowy na materac. W przypadku osób wysokich ciężar jest rozłożony na większy obszar, przez co nawet nieco bardziej miękki materac może zagwarantować odpowiednie podparcie pomimo dużej wagi użytkownika.

Zadbaj o długość i szerokość

Większa waga, to również większe wymiary użytkownika. Tym samym wraz ze wzrostem wagi człowieka rosną optymalne wymiary jego materaca. Należy zadbać zarówno o szerokość, jak i długość. W przypadku długości chodzi po prostu o to, aby całe ciało mieściło się na materacu. To niezbędne zarówno ze względów zdrowotnych, jak i przez wzgląd na komfort. Szerokość jest ważna, aby można było spokojnie zmieniać pozycje w czasie snu i przewracać się z boku na bok.

Nie zapominaj również o odpowiedniej grubości materaca. Im cięższy użytkownik, tym większa grubość jest wskazana. Większy nacisk powoduje mocniejsze wgłębienie materaca, a więc aby zachować komfort, trzeba wyposażyć się w odpowiednio gruby materac.

Materace piankowe dostosowane do potrzeb

Waga to istotny czynnik, który należy brać pod uwagę, wybierając materac. Niemniej jednak kluczową kwestią są własne preferencje. To one w głównej mierze powinny determinować wybór. Dla jednego optymalny będzie materac miękki, dla drugiego im jest on twardszy, tym lepiej mu się śpi. Dlatego też przed wyborem konkretnego modelu materaca warto zastanowić się nad swoimi własnymi upodobaniami. W naszej ofercie znajdziesz materace piankowe o wszystkich poziomach twardości. Daje to gwarancję, że bez względu na Twoją wagę, wzrost i preferencje, znajdziesz idealny dla siebie model.

FAKTY I MITY NA TEMAT "JAK DOBRAĆ MATERAC DO WAGI"

Podstawowym mitem na temat doboru materaca do wagi jest:

  • przekonanie,  że im cięższy człowiek tym twardszy materac musi mieć.

Otóż przekonanie to jest pozbawione sensu ponieważ twardość materaca powinna być dobierana na podstawie miejscowego nacisku ciała na powierzchnię materaca a nie bezwględnej wagi człowieka (która jest obliczana przez nacisk punktowy naszych stóp na wagę).

Proszę wyobrazić sobie 2 osoby: obie osoby ważą po 90 kg ale

- osoba A ma wzrost 160cm - jej Body Mass Index wynosi 35,2 co oznacza nie tylko nadwagę ale także wysoki nacisk punktowy na wysokości korpusu ciała. Dla osoby A lepszym rozwiązaniem będzie sztywny materac.

-osoba B ma wzrost 190cm - jej BMI wynosi 23,7 a nacisk punktowy będzie niższy - więc dla osoby B lepszym rozwiązaniem będzie materac średni lub miękki.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć jak wybrać materac dla par zobacz artykuł:

MATERAC DLA PAR

Jeśli chcesz dowiedzieć dla kogo najlepsze są twarde materace zobacz artykuł:

DLA KOGO JEST NAJLEPSZY TWARDY MATERAC

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o doborze materaca dla osób puszystych:

JAK WYBRAĆ MATERAC DLA OSOBY PUSZYSTEJ

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak spać lepiej, głębiej i rano mieć więcej energii pobierz ebook o spaniu:

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ


Opublikowano: 15. 6. 2022
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się