JAK POBUDZIĆ HORMON WZROSTU? POSTAW NA DOBRY SEN

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK POBUDZIĆ HORMON WZROSTU? POSTAW NA DOBRY SEN

JAK POBUDZIĆ HORMON WZROSTU? POSTAW NA DOBRY SEN

Co decyduje o tym, jaki wzrost osiągamy? Kluczową rolę odgrywa czynnik genetyczny, decydujący o ilości produkowanego przez organizm hormonu wzrostu. Okazuje się jednak, że częściowo możemy też wpłynąć na ten proces, zarówno ograniczając produkcję hormonu, jak i stymulując ją. Jednym ze sposobów na zwiększenie ilości hormonu wzrostu jest… dobry sen!

Hormon wzrostu to nie tylko wysokość człowieka

Hormon wzrostu, czyli somatropina jest produkowana przez przysadkę mózgową. Hormon ten najintensywniej jest produkowany w okresie dojrzewania, wpływając na wzrost organizmu. Innymi słowy im jest go więcej, tym większa wysokość danego człowieka. Jednak wpływa on nie tylko na wysokość, ale również na przyrost mięśni. Dlatego też po zakończeniu okresu dojrzewania produkcja tego hormonu nie ustaje. Niestety jednak znacząco zwalnia, zwłaszcza po 30 roku życia. Niestety z perspektywy osób, którym zależy na przyroście masy mięśniowej. Okazuje się jednak, że można zwiększyć ilość tego hormonu, tym samym pobudzając wzrost mięśni.

Produkcja hormonu wzrostu w czasie snu

Od lat wiadomo, że wzmożona produkcja hormonu wzrostu ma miejsce w czasie snu. Wynika to z naturalnego trybu pracy organizmu, ale też z potrzeby regeneracji, która sprzyja homeostazie organizmu. W stanie homeostazy wszystko działa prawidłowo, a więc nie dochodzi do ograniczenia pracy przysadki mózgowej. Osobom, które pragną produkować większe ilości somatropiny poleca się spanie co najmniej przez 7 godzin na dobę - niezależnie od wieku. Niemniej warto w tym miejscu podkreślić, że najbardziej intensywna produkcja hormonu wzrostu ma miejsce tuż po zaśnięciu. Oznacza to, że pomóc może również drzemka po treningu.

 

Ważne jest nie tylko to, jak często i długo się śpi, ale też jaka jest jakość snu. Chcąc mieć pewność, że dochodzi do wzmożonej produkcji somatropiny, zadbaj o jakość swojego snu. Zdrowo się odżywiaj, unikaj używek, a przed snem nie korzystaj z telefonu, komputera czy jakiegokolwiek innego źródła intensywnych bodźców. Ważne jest również wygodne posłanie i brak możliwych dystraktorów, które mogłyby spowodować nagłe wybudzenie w środku nocy.

Zadbaj o zdrowy i długi sen dziecka

Powszechnie funkcjonuje przekonanie, że dzieci rosną w czasie snu. Okazuje się, że ma ono wiele wspólnego z prawdą. Jak już wcześniej wspomniano, podczas snu ma miejsce wzmożona produkcja somatropiny. Bezpośrednią tego przyczyną jest wzrost poziomu melatoniny w organizmie. Ta zaś jest produkowana przez szyszynkę, której aktywność jest zwiększona w czasie snu. Dlatego też tak ważne jest, aby dzieci spały długo i dobrze.

 

Zapewnij maluchowi dobry sen, poprzez organizację odpowiednich warunków do snu. Pokój dziecka powinien być cichy i przyciemniony. Ważny jest też wybór właściwego materaca i poduszki. Kluczowe kwestie to wysoka jakość tych elementów, a także dostosowanie ich do wymogów budowy ciała dziecka. W naszej ofercie znajdziesz wiele materacy piankowych odpowiednich dla dzieci w różnym wieku, w tym materace z kolekcji Baby Line, przeznaczone dla niemowląt. Oferujemy również poduszki dla niemowlaków.

Przeczytaj jak wybrać materac dla dziecka.

Przeczytaj jak wybrać materac na chory kręgosłup.

Przeczytaj jak zadbać o kręgosłup jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie.

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ

Poduszka Baby Pillow

Poduszka Baby Pillow

Poduszki dla niemowlaka

Medyczna i anatomiczna poduszka zaprojektowana specjalnie dla małych dzieci.

  1. Wymiary 50x26x5 cm
  2. Twardość Miękka

240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Fiaba 5 Plus

Fiaba 5 Plus

Nowe rewolucyjne rozwiązanie Magniflex przeciwdziała jednej z możliwych przyczyn zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Dzięki materacowi Fiaba 5 Plus Twoje dziecko będzie mogło oddychać, nawet jeśli podczas snu oprze buzię o materac.

  1. Wymiary 60x120 cm
  2. Wysokość 12 cm
  3. Twardość średnio twardy

980

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 26. 4. 2022
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się