JAK ZAKOCHANIE WPŁYWA NA SEN?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAK ZAKOCHANIE WPŁYWA NA SEN?

JAK ZAKOCHANIE WPŁYWA NA SEN?

Z jakimi emocjami spotykamy się podczas tych ważnych dla nas momentów. Kiedy w naszym organizmie hormony buzują, nasz sen na tym cierpi, dlaczego tak się dzieję?  Czy to długofalowy problem?

Poznać swoją miłość można w różnych miejscach, czy to jest biblioteka, kawiarnia, na ulicy czy idąc z duchem czasu, poprzez internet. Kiedy dochodzi do pierwszego spotkania, towarzyszyć mogą nam różne emocje. Zależy to od nastawienia, doświadczeń czy sytuacji życiowej w której się znajdujemy.  

Wszystko zaczyna się od naszych zmysłów: 

Wzrok – dzięki naszym oczom, budujemy sobie pierwsze wrażenie, na podstawie tego jak druga osoba wygląda. Zwracamy uwagę również na mowę ciała - mimika twarzy, gestykulacja, ekspresja. 

“...jak cię widzą, tak cię piszą. Nikomu nie chce się wnikać w prawdziwą głębię naszej istoty.” - Małgorzata Musierowicz, “Ida sierpniowa” 

- Węch - wyczuwamy zapach drugiej osoby np. perfumy, które mogą przywołać wspomnienia bądź pozwolą nam zapamiętać daną osobę, na podstawie zapachu. 

- Słuch - pozwala nam odbierać werbalny przekaz. Reagujemy na barwę oraz ton przekazu.  

- Dotyk – poprzez dotyk można przekazywać sympatię, zainteresowanie bądź budować bliskie, intymne więzi

 

Reakcje organizmu na wysyłane sygnały przez zmysły, trzy plus jeden, serotoninowy minus. 

Fenyloetyloamina - nasze podwzgórze wytwarza naturalną amfetamine, potocznie mówiąc miłość uzależnia, jest jak narkotyk. To dzięki niej nasze samopoczucie jest lepsze, towarzyszy nam pewność siebie, wpływa na nasze funkcje poznawcze

Noradrenalina – pobudza receptory naczyń krwionośnych, przez co bezpośrednio wpływa na wzrost ciśnienia, serce zaczyna bić mocniej.  

Dopamina – wraz ze wzrostem noradernaliny rośnie nasze poczucie szczęścia. Przyśpiesza akcje serca, pobudza nasze ciało, konsekwencją naszego poczucia nagrody są problemy z zaśnięciem.  

Serotonina – dopamina powoduje spadek ilości serotoniny, która odpowiada za produkcję melatoniny. Konsekwencją tego jest gorszej jakości sen, gorsze samopoczucie, rozkojarzenie, problem z zaśnięciem. 

Jakie mamy potrzeby, czy druga połówka pomoże nam spać spokojniej? 

Gdy mowa o potrzebach, pierwsze co przychodzi na myśl jest model piramidy Abrahama Maslowa. Ponadczasowa książka z 1943 roku “Theory of Human Motivation” w której znajdziemy piramidę potrzeb człowieka. Jakie płyną korzyści dla par? 

1. Potrzeby fizjologiczneniezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Punktem wyjścia jest regeneracyjny sen który dostarczy nam energii na cały dzień. Dzięki niemu będziemy mogli realizować plany, cele, obowiązki - pozostałe potrzeby. Aby do takiego snu doszło, zadbaj o komfort swój i drugiej osoby. Poprzez dobranie przestronnego materaca, który umożliwia np. dobór twardości do naszych upodobań. Taką możliwość daje kolekcja Dolce Vita, wykorzystując system Dual Comfort.

Przygotowywanie posiłków wcale nie musi być nudne, wystarczy robić to wspólnie. 

2. Potrzeby bezpieczeństwa - pod względem ekonomicznym, koszta związane z opłatami rozkładają się na dwie osoby. Wpływa to pozytywnie na budżet domowy, osobisty. Bezpieczeństwo pod względem zdrowotnym – w naszej podświadomości jest informacja że nie jesteśmy sami z danym problemem, jest osoba która pomoże nam bezpośrednio lub pośrednio. 

3. Potrzeba przynależności i miłości - przyjaźń, miłość - partner/partnerka, przynależność do danej grupy społecznej. Według psychologów, przepisem na miłość jest przyjacielska relacja. Nie zapominajmy przy tym, aby zachować balans. Twój facet może nie zrozumieć Twojej fascynacji o obcasach tak dobrze jak przyjaciółka, działa to w dwie strony, Twoja kobieta może nie zrozumieć dlaczego każdy mecz ligi mistrzów jest “świętem”.  

4. Potrzeby uznania i szacunku – wystarczy rozmowa, drobny gest, pochwała - aby docenić drugą połówkę. 

5. Potrzeba samorealizacji – czasami aby osiągać sukcesy, potrzebny jest zewnętrzny bodziec. Obiektywny partner/partnerka może podzielić się swoją perspektywą. 

Początkowy etap poznawania drugiej osoby może wiązać się z burzą hormonów. Konsekwencją tego są nieprzespane nocy z powodu natłoku myśli. Taki etap jest początkowy i przejściowy, długofalowo hormony normują się, a więzi zacieśniają się. Powstaje głębsze uczucie - miłość. 

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ 8 SPOSOBÓW NA REGENERACJĘ DLA LEPSZYCH EFEKTÓW TWOJEGO TRENINGU - EBOOK
Dolce Vita Comfort Dual 10

Dolce Vita Comfort Dual 10

Kolekcja Dolce Vita

Wyjątkowy materac medyczny, z wysoką warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.  

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość średni, średnio twardy

4 390

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Kolekcja Dolce Vita

Bardzo wygodny materac medyczny z wyjątkową wysoką warstwą pianki termoelastycznej dla maksymalnego komfortu i regeneracji ciała podczas snu.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 30 cm
  3. Twardość średnio miękki, średni

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 10

Magnistretch 10

Kolekcja Magnistretch

Średnio miękki materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Wyższa warstwa termoelastycznej pianki zapewnia większy komfort. Światowy patent Magniflex.

  1. Wymiary 80x200 cm
  2. Wysokość 25 cm
  3. Twardość pośredni

5 495

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 14. 2. 2024