PRACA W POZYCJI SIEDZĄCEJ — JAK DBAĆ O KRĘGOSŁUP?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | PRACA W POZYCJI SIEDZĄCEJ — JAK DBAĆ O KRĘGOSŁUP?

PRACA W POZYCJI SIEDZĄCEJ — JAK DBAĆ O KRĘGOSŁUP?

Praca w pozycji siedzącej, niezależnie od tego czy wykonywana jest w biurze, czy w domu, może być dużym obciążeniem dla kręgosłupa. Aby uniknąć przykrych konsekwencji i wad kręgosłupa, warto o niego zadbać. Jak zachować prawidłową postawą, pracując w pozycji siedzącej? Podpowiadamy!

Ergonomiczne stanowisko pracy

Podstawową zasadą, której należy przestrzegać podczas pracy w pozycji siedzącej, jest odpowiednio zorganizowane miejsce pracy. Jeśli pracujesz zdalnie, masz na ten aspekt duży wpływ. Zadbaj więc o to, by krzesło, na którym siedzisz, było odpowiednio wyprofilowane. Najlepiej sprawdzą się oczywiście dedykowane do biur fotele, które dostosowują się do kształtu ciała i umożliwią regulację wysokości.  Jego rozmiar może zostać dzięki temu prawidłowo dopasowany do Twojego wzrostu oraz wymiarów biurka. Takie krzesło powinno zapewniać również wsparcie dla łokci. Unikaj dodatkowo pracy przy stole kuchennym oraz na sofie — nie są one przystosowane do tego celu. Tylko na ergonomicznym stanowisku pracy uda Ci się zachować odpowiednią postawę ciała i zanadto nie przeciążać kręgosłupa.

Właściwa pozycja

Co to jednak znaczy właściwa pozycja? Pozycja siedząca z rękami wyciągniętymi przed siebie bez wątpienia nie jest naturalna i nie pozostaje bez wpływu na kondycję kręgosłupa, tak samo, jak zbliżanie głowy do ekranu i ciągłe obciążanie odcinka lędźwiowego. Aby zminimalizować negatywne skutki przebywania w tej pozycji, zawsze opieraj się i prostuj plecy, gdy siedzisz. Ekran postaraj się ustawić około 40-75 centymetrów od głowy, aby nie musieć się nadmiernie pochylać. Łokcie z kolei trzymaj stabilnie oparte o podłokietniki. Aby uniknąć skrzywienia kręgosłupa, obie stopy trzymaj na podłodze. Zakładanie nóg jedna na drugą jest bowiem częstą przyczyną skoliozy.

Odrobina ruchu

Prawidłowo pozycja w czasie pracy nie wystarczy jednak, aby prawidłowo zadbać o  kręgosłup. Ludzki organizm potrzebuje ruchu, aby prawidłowo funkcjonować, a długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest dla niego bardzo niekorzystne. Z tego powodu warto wykorzystywać każdą wolną chwilę w pracy na to, by odejść od biurka. Przejdź przynajmniej kilka kroków po domu lub po biurze. Jeśli nie masz takiej możliwości, chociaż trochę się porozciągaj. Po pracy z kolei nie wybieraj biernego wypoczynku, tym bardziej, jeśli wracasz do domu samochodem. Codziennie wybierz się na krótki spacer lub poćwicz w domu, aby zachować zdrowie i prawidłową postawę.

Przydatne akcesoria

Dużym ułatwieniem w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała podczas pracy w pozycji siedzącej będzie właściwie dobrana poduszka anatomiczna. Pozwoli Ci ona zmniejszyć ucisk w nocy. Jeśli po całym dniu spędzonym przed komputerem wybierzesz ortopedyczną poduszkę, która doskonale dopasuje się do kształtu głowy i kręgosłupa, odczujesz ogromną ulgę. Twoje mięśnie rano będą rozluźnione, a ból i odrętwienie nie będą budzić Cię w nocy. Aby zachować zdrowy kręgosłup nawet po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej, warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę i zatroszczyć się o bezpieczny i komfortowy wypoczynek. W ciągu dnia możesz z kolei skorzystać ze specjalnych stabilizatorów i podpórek pod plecy, które zapobiegają garbieniu się. Ucisk w okolicach odcinka lędźwiowego, pomogą Ci zmniejszyć specjalne siedziska wspierające ten odcinek kręgosłupa.

Praca w pozycji siedzącej wpływa niekorzystnie na kondycję kręgosłupa. Jeśli jednak zastosujesz się do naszych porad i podejdziesz do tego problemu świadomie, zminimalizujesz jej niekorzystne skutki. Poprawisz w ten sposób swoją postawę oraz pożegnasz się z bólem pleców.

Przeczytaj jak wybrać materac na chory kręgosłup.

Przeczytaj jak zadbać o kręgosłup jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie.

Znajdź sklep najbliżej siebie i przetestuj

Magnistretch 9

Magnistretch 9

Kolekcja Magnistretch

Średnio twardy materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Światowy patent Magniflex.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 23 cm
 3. Twardość średnio twardy

4 995

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 10

Magnistretch 10

Kolekcja Magnistretch

Średnio miękki materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Wyższa warstwa termoelastycznej pianki zapewnia większy komfort. Światowy patent Magniflex.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 25 cm
 3. Twardość pośredni

5 495

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnistretch 12

Magnistretch 12

Kolekcja Magnistretch

Wysoki, średnio miękki materac, zapewniający aktywną regenerację podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. To chroniony na całym świecie patent firmy Magniflex.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 30 cm
 3. Twardość średnio miękki

6 340

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Dolce Vita Deluxe Dual 12

Kolekcja Dolce Vita

Bardzo wygodny materac medyczny z wyjątkową wysoką warstwą pianki termoelastycznej dla maksymalnego komfortu i regeneracji ciała podczas snu.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 30 cm
 3. Twardość średnio miękki, średni

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Dolce Vita Deluxe Dual 12 Firm

Dolce Vita Deluxe Dual 12 Firm

Kolekcja Dolce Vita

Materac medyczny w bardziej sztywnej wersji z niezwykłą warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 30 cm
 3. Twardość średnio twardy, twardy

5 240

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnigel Deluxe Wave

Magnigel Deluxe Wave

Poduszki o właściwościach ortopedycznych Magnigel

Anatomiczna poduszka medyczna Magnigel wykonana z chłodzącej pianki żelowej w kształcie fal o różnej wysokości .

 1. Wymiary 60x43x11/10 cm
 2. Twardość Miękka

670

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Superiore Deluxe Wave

Superiore Deluxe Wave

Poduszki o właściwościach ortopedycznych Superiore

Ergonomiczna poduszka w ergonomicznym kształcie fali utrzymuje kręgosłup szyjny we właściwej pozycji, a zdejmowana i nadająca się do prania poszewka z opatentowanego materiału Outlast oraz oddychający pas 3D zapewniają maksymalny obieg powietrza i termoregulację.

 1. Wymiary 60x43x10/11 cm
 2. Twardość średnio miękki

640

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Classico Wave

Classico Wave

Poduszki o właściwościach ortopedycznych Classico

Anatomiczna poduszka medyczna Magnigel wykonana z chłodzącej pianki żelowej w kształcie fal o różnej wysokości.

 1. Wymiary 60x43x10/11 cm
 2. Twardość średnio miękki

440

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Napisz do nas

Imię i nazwisko
E-mail
Nr telefonu
Twoja wiadomość
Akceptacja warunków


Opublikowano: 22. 2. 2022
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się