W JAKIEJ TEMPERATURZE SPAĆ? JAK TEMPERATURA WPŁYWA NA METABOLIZM I SAMOPOCZUCIE

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | W JAKIEJ TEMPERATURZE SPAĆ? JAK TEMPERATURA WPŁYWA NA METABOLIZM I SAMOPOCZUCIE

W JAKIEJ TEMPERATURZE SPAĆ? JAK TEMPERATURA WPŁYWA NA METABOLIZM I SAMOPOCZUCIE

Dobrej jakości sen zależy od kilku czynników, jednak według aktualnej wiedzy naukowej wiemy, że jednym z bardziej istotnych dla prawidłowego snu jest temperatura w jakiej śpimy.

Temperatura w sypialni ma znaczący wpływ nametabolizm człowieka. Niektóre badania wskazują, że zmiany temperatury ciała podczas snu mogą mieć wpływ także na produkcję hormonów takich jak melatonina i hormon wzrostu.

Jak odpowiednia temperatura w sypialni poprawia metabolizm naszego organizmu?

Czy wiesz, że odpowiednia temperatura w sypialni może poprawić metabolizm naszego organizmu poprzez lepsze wsparcie produkcji hormonów takich jak

 • melatonina i
 • hormon wzrostu.

Według aktualnej wiedzy naukowej optymalna temperatura w sypialni to 19°C - w tej temperaturze dwa istotne dla naszego metabolizmu hormony (melatonina i hormon wzrostu) są produkowane w największych ilościach - tak mówią badania  Dr. K.S. Anantha Narayanana i innych naukowców - opublikowane w "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" w roku 2002. Warto zauważyć, że kiedy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, może to prowadzić do trudności z zasypianiem i utrudniać zdrowy, głęboki i nieprzerwany sen.

Melatonina jest hormonem, który reguluje rytm dobowy organizmu i ma wpływ na zasypianie, ciągłość snu, brak wybudzeń i czas trwania fazy głębokiej.

Hormon wzrostu jest odpowiedzialny za wzrost i regenerację tkanek w organizmie. Jednak temperatura do spania wpływa nie tylko na ciało ale także na naszą psychikę.

 

Jak odpowiedni metabolizm w czasie snu wpływa na psychikę?

Oprócz tego, że w czasie zdrowego snu powinien być wytwarzany regenerujący hormon wzrostu i melatnonina - warto wiedzieć, że gry śpimy jest także produkowany hormon o nazwie oksytocyna. Jest to hormon uwalniany przez przysadkę mózgową, który ma wpływ na relacje międzyludzkie i emocje. Oksytocyna jest uwalniana podczas kontaktów fizycznych, takich jak przytulanie i dotyk, ale także podczas snu. Odpowiedni poziom oksytocyny jest odpowiedzialny za empatię, nawiązywanie relacji, odczytywyanie emocji, dobry nastrój.  Słabej jakości sen i zaburzony metabolizm w czasie nocy prowadzi do zbyt niskegoi poziomu oksytocyny a to z kolei skutkuje podwyższonym napięciem a nawet stanami lękowymi i trudnościami w nawiązywaniu relacji.

Jeśli w czasie snu mamy prawidłowy metabolizm wytwarza się wiele korzystnych związków - jednak produkcja niektórych z nich powina być zahamowana jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu. Produkcja hormonów takich jak:

 • adrenalina, noradrenalina (hormony tzw. "walki i ucieczki") oraz
 • kortyzol (hormon stresu, odpowiada także za podnoszenie poziomu cukru we krwi)

w czasie snu powinna być całkowicie zahamowana.

U zdrowego człowieka poziom kortyzolu we krwi jest najwyższy rano i maleje w ciągu dnia - w nocy jest najniższy. Zbyt wysoki poziom kortyzolu w czasie snu nie tylko prowadzi do spadku jakości snu i wybudzeń ale także wywołuje skoki poziomu cukru we krwi co z kolei może prowadzić do problemów z metabolzimem insuliny.

Oznacza to, że słabej jakości sen negatywnie wpływa na metabolizm naszego ciała. Jeśli nie możemy spać głęboko zaburzone będzie wytwarzanie hormonów których potrzebujemy (hormon wzrostu i oksytocyna) a na domiar złego mogą wytwarzać się hormony których w nocy powinniśmy unikać (kortyzol).

Jedną z najprostszych metod zadbania o nasz metabolizm w czasie snu jest zadbanie o właściwą temperaturę do spania - przede wszystkim nie przegrzewajmy sypialni. Przed snem warto ją przewietrzyć i ograniczyć ogrzewanie - tak aby temperatura powietrza wynosiła ok 19°C. Natomiast jeśli chodzi outrzymanie odpowiedniej temperatury w łóżku warto zaopatrzyć się w materac z funkcją termoregulacji - tak aby dbał o właściwy mikroklimat między materacem a naszą skórą. Przykłądowym materacem który potrafi zadbać o właściwą temepraturę w łóżku poprzez pochłanianie nadmiaru ciepła jest materac Magniflex z kolekcji Magnicool 10.

Jak działa Magnicool? Jego powierzchnia jest pokryta materiałem zmiennofazowym (pcm) - kiedy nasza temperatura skacze powyżej temperatury 37°C zawarte w pokrowcu nanocząsteczki materiału PCM odbierają nadmiar energii cieplnej którą oddadzą kiedy nie będzie już źródła energii (czyli kiedy nie będzeie nas już w łóżku).

Podsumowanie. Jaka jest idealna temperatura do spania?

 • Według wiedzy naukowej idealna temperatura do spania oscyluje wokół 19°C.
 • Jeśli odczuwasz dyskomfort i jest Ci za zimno - oznacza to, że warto zaopatrzyć się w cieplejszą kołdrę.
 • Jeśli mimo temperatury 19°C czujesz uderzenia gorąca - warto pomyśleć o materacu z funkcją termoregulacji - czyli takim który będzie posiadał materiał PCM (kolekcja Magnicool) lub materiałem Outlast (kolekcja Magnistretch i Dolce Vita).

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak spać lepiej, głębiej i rano mieć więcej energii pobierz ebook o spaniu:

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ

Magnicool 10 Firm

Magnicool 10 Firm

Kolekcja Magnicool

MATERAC O WYSOKIM KOMFORCIE I DOBRYM PODPARCIU DLA ŚWIEŻEGO UMYSŁU I LEPSZEJ WYDAJNOŚCI W CIĄGU DNIA Innowacyjny termoregulacyjny oddychający materiał MagniCool, dynamicznie łączy zaawansowane technologie, reguluje temperaturę, zapewnia podczas snu wyjątkowe uczucie świeżości.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 25 cm
 3. Twardość średni, średnio twardy

3 140

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Magnicool 10 Soft

Magnicool 10 Soft

Kolekcja Magnicool

SUBTELNY MATERAC DLA ŚWIEŻEGO UMYSŁU I LEPSZEJ WYDAJNOŚCI W CIĄGU DNIA Innowacyjny termoregulacyjny oddychający materiał MagniCool, dynamicznie łączy zaawansowane technologie, reguluje temperaturę, zapewnia podczas snu wyjątkowe uczucie świeżości.

 1. Wymiary 80x200 cm
 2. Wysokość 25 cm
 3. Twardość miękka, średnio miękka

3 140

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 2. 1. 2023
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się