JAKI MATERAC DLA DZIECKA W WIEKU 2-5 LAT?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAKI MATERAC DLA DZIECKA W WIEKU 2-5 LAT?

JAKI MATERAC DLA DZIECKA W WIEKU 2-5 LAT?

Jaki materac dla dwulatka? Wygodny sen to podstawa dobrego samopoczucia, a także zdrowia. Szczególnie w przypadku dziecka warto zadbać o jak najwyższą jakość snu. Materac powinien być nie tylko doskonały jakościowo, ale również dostosowany do specyficznych potrzeb dziecka w określonym wieku. Dzisiaj zajmiemy się omówieniem wyboru optymalnego materaca dla dzieci w wieku 2-5 lat.

dobry Materac dla 2 latka i 3 latka

Dla prawidłowego rozwoju dziecka komfortowy, dobrej jakości sen jest jednym z najważniejszych czynników. 2,3 latki przesypiają jeszcze sporą część doby. Kluczowy jest więc wybór odpowiedniego łóżka oraz materaca. Zarówno materac dla 3 latka,  jak i dla 13 latka powinien być dostosowany do wieku. Dla 2,3 latków dedykowane są materace piankowe, aby kręgosłup mógł się odpowiednio kształtować. Mogą to być pianki poliuretanowe, termoelastyczne czy materace gryka-kokos.

W tym wieku następuje najczęściej wymiana materaca niemowlęcego, na większy. Jaki rozmiar wybrać? Zakłada się, że optymalny wymiar to wzrost dziecka + 20 cm, aby maluch mógł swobodnie zmieniać w nim pozycje. Najczęściej materac dla 2 latka jest o twardości h1, aby mógł się dopasowywać do ciała dziecka i dawać komfort snu.

Ważna jest również higiena podczas użytkowania materaca dla dzieci. Wybierz więc materiał, który zapewnia dobrą wentylację, oraz wykonany jest z tworzyw hipoalergicznych, aby mieć pewność, że nie wywoła u malucha reakcji alergicznej. Nie należy również przekazywać młodszym dzieciom materacy używanych, na przykład po starszym rodzeństwie. Materace dla 2 latków i 3 latków, powinny być dostosowywane do ich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Materac dla 4 latka i 5 latka

Czterolatek czy pięciolatek to dziecko w takim wieku, w którym nadchodzi czas na pożegnanie się z pierwszym łóżeczkiem. Materac dla 4 latka powinien dawać podparcie dla kręgosłupa, bioder i stawów, aby mogły się one prawidłowo kształtować. Niemniej jednak podłoże nie musi być już tak twarde, jak materac dla 2 latka. Wystarczający jest model średnio twardy h2.

Oprócz wzrostu dziecka materac powinien też być dostosowany do wagi ciała. Odpowiednio dobrany materac dla dziecka powinien pozwalać na nieskrępowaną zmianę pozycji w ciągu nocy oraz na swobodne wstawanie. Najbardziej popularne wymiary materacy dla dzieci w tym wieku to: 70x140, 80x160, 80x200.

Trzeba zauważyć, że materac dla 5 latka może posłużyć na kolejne 5 lat, dlatego tak ważny jest jego właściwy wybór. Może być wykonany z pianki, ale w tym wieku może też być już stosowany materac sprężynowy. Materac z wkładem ze sprężyn kieszeniowych jest bardzo trwały. Wytrzyma również najbardziej szalone skoki na łóżku.

Tak jak w przypadku mniejszych dzieci, również dla starszych pociech najlepsze będą materace wykonane z tworzyw hipoalergicznych i bakteriobójczych. Dobrym rozwiązaniem jest również zdejmowany pokrowiec, który znacznie ułatwia zachowanie higieny. Jeśli jeszcze nie wiesz, z jakiego materiału powinien być wykonany materac dla Twojego dziecka, zapoznaj się z opisem materiałów, z których wykonane są oferowane przez nas najlepsze materace dla dzieci.


Opublikowano: 20. 4. 2021
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się