JAKI MATERAC WYBRAĆ DLA NIEMOWLAKA?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | JAKI MATERAC WYBRAĆ DLA NIEMOWLAKA?

JAKI MATERAC WYBRAĆ DLA NIEMOWLAKA?

Co jest ważne dla zdrowia i kształtowania sylwetki niemowlaka? Na co zwrócić uwagę by zapenić mu bezpieczeństwo snu oraz możliwosć prawidłowego rozwoju kręgosłupa i układu nerwowo-mięśniowego? Odpowiadamy!
 

JAK ŚPI NIEMOWLĘ? CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ŚNIE MAŁEGO DZIECKA - CZYM RÓŻNI SIĘ OD SNU DOROSŁEGO?

Niemowlę ze wzglęgu na to, że jego układ mięśniowy, kostny i nerwowy są w fazie silnego i szybkiego rozwoju cechuje:

 1.  nieukształtowany układ kostny, brak wyraźnej krzywizny kręgosłupa (lordoza lędźwiowa),
 2.  niższe niż u dorosłego napięcie mięsniowe - niemowle nie jest w stanie w dowolny sposób zmieniać pozycji - jego mięśnie nie mają wystarczjącej siły,
 3.  inne niż u dorosłego proporcje wagi głowy do wagi reszty ciała - ze względu na ciężar główki niemowlaka przyjmuje się, że dopiero od około 3 miesiąca życia dziecko jest w stanie samo podnieść główkę,
 4.  niska koordynacja mięśniowo-nerwowa - niemowle nie jest w stanie samo zmienić pozycji.

 

JAK ZAPEWNIĆ NIEMOWLAKOWI ZDROWY SEN?

Jeśli wiemy już jakie są podstawowe różnice między budową niemowlęcia a człowieka dorosłego warto odpowiedzieć sobie na pytanie - jak to przekłada się na sam sposób snu?

 1. Niemowle nie może zmienić samo pozycji w łóżku - dorosły człowiek nie ma z tym problemu. Jeśli zostawimy dziecko w łóżeczku w niekomfortowej pozycji - może pozostać w niej na cały okres snu
 2. Ze względu na kształtowanie się układu kostnego dziecka -  materac na którym dziecko śpi powinien odpowiadać za prawidłowe podparcie. To dziecko dopasowuje się do materaca a nie jak w przypadku dorosłych materac do sylwetki. Oznacza to, że powierzchnia na której śpi dziecko powinna być relatywniej sztywniejsza niż powierzchnia dla dorosłego, dziecko nie powinno zapadać się w materacyku - bo efektem będzie nieprawidłowe ukształtowanie kręgosłupa w przyszłości.
 3. Powierzchnia na której dziecko śpi nie powinna powodować efektu "zapadania się" - jeśli niemowlak ułoży się na materacu w taki sposób, że będzie leżeć na brzuchu, może zdarzyć się, że twarz i nos będzie częściowo zasłonięty - co powoduje ryzyko zatkania układu oddechowego. Aby uniknąć sytuacji w której stwarzamy dla dziecka zagrożenie uduszenia - bezwględnie musimy zadbać o to aby w łóżeczku nie było luźnych materiałów jak:
 • kocyki, ręczniki, kołderki - które spoczywają luźno,
 • duże pluszowe zabawki (zabawka nie powinna być większa od głowy dziecka),
 • do około drugiego roku życia nie stosujemy poduszek (kiedy można zacząć stosować poduszkę dziecięcą - dowiemy się po konsultacji z pediatrą który oceni ukształtowanie naszego dziecka)
 • zbyt luźne prześcieradła - jeśli stosujemy prześcieradła to tylko takie które da się napiąć - czyli z gumką,
 • zbyt miękkie materace - powodujące efekt zapadania,
 • unikajmy materacy z pianką termoelastyczną dla niemowląt - pianki termoelastyczne mogą uniemożliwiać zmianę pozycji dziecka.

Pamiętajmy, że małe dziecko nie ma możliwości poinformowania nas dokładnie co czuje - korzystajmy ze swojej wiedzy aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort rozwoju.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE MATERACA DLA NIEMOWLĘCIA?

Kiedy już wiemy, że dziecko śpi inaczej niż dorosły (nie trochę inaczej lecz zupełnie inaczej) - kierowani tą refleksją możemy dojść do wniosku, że też inaczej powinniśmy dopbierać dla niego materac.

Na pewno przy wyborze materaca nie powinniśmy kierować się dwoma popularnymi mitami:

 • MIT 1 "mięciutki materac będzie najbardziej wygodny" - niestety za miękki materac spowoduje zapadanie się dziecka i układanie jego kręgosłupa w literę U, popdczas gdy na początku życia dziecka - kręgosłup powinine być zbliżony do linii prostej.
 • MIT 2 "bardzo twardy materac to gwarancja, że dziecko będzie proste kiedy podrośnie" - prawidłowa sylwetka w okresie dziecięcym i dorastania zależy od wielu czynników - między innymi od prawidłowego napięcia mieśniowego i aktywności w czasie rozwoju. Gdyby receptą na "prostą sylwetkę" (sylwetka powinna być prosta ale zdrowy kręgołup - prosty literalnie nie jest - posiada 2 naturalne krzywizny jak lordoza i kifoza) - było "spanie na twardym"  - najzdrowsi ludzie spaliby na podłogowych deskach.
 • MIT3 "dziecko potrzebuje do snu zabawek" - dla małego dziecka jedną z najważniejszych potrzeb związanych ze snem jest regularność snu, poczucie obecności przy zasypianiu oraz prawidłowe podparcie - nie zaś elektroniczne gadżety z melodyjkami (które podnoszą poziom pobudzenia zamiast go obnizać)  i zabawki które zajmują w łóżeczku miejsce i mogą prowadzić do zatkania dróg oddechowych. Popularność tych mitów potwierdzi z pewnością każda położna.

Dobrej jakości materac powinien mieć kilka podstawowych cech - które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca dla niemowlaka i dziecka do 3 roku życia:

 1. idealny materac dla niemowlęcia ma średnią twardość - którą znacznie łatwiej jest ustandaryzować dla dziecka niż w przypadku dorosłego,
 2. bezpieczny materac dla dziecka powinien być wyprodukowany w technologii minimalizujacej prawdopodobieństwo zatkania górnych dróg oddechowych i uduszenia - w praktyce oznacza to, że materac powinien posiada system kanałów wentylacyjnych uzyskanych przez głębokie pikowanie wierzchniej części materaca. Taka powierzchnia nosi nazwę pikowania 3D i minimalizuje jedną z możliwych przyczyn zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) jakąjest uduszenie.
 3. materac powinien być hipoalergiczny i wolny od lotnych substancji chemicznych wykorzystywanych do produkcji materiałów przez firmy nie dbające o standardy produkcji i certyfikację. Jak mieć pewność, że nasz materac jest wykonany z bezpiecznych materiałów? Otóż powinien przede wszystkim posiadać certyfikat OEKO-TEX.
 4. jeśli chcemy zrezygnować z używania prześcierdła - aby w pełni wykorzystać cechy pikowania 3D - materac musi mieć mozliwość ściągnięcia pokrowca aby utrzymać go w higienie i móc wyprać,
 5. materac powinien chronić przed przegrzewaniem, wentylować i odprowadzać wilgoć - powinien posiadać oddychające pianki otwartokomórkowe z systemem pikowania i pokrowiec z systemem pikowania.

Na zdjęciu powyżej wnętrze materaca FIABA - ściągany pikowany pokrowiec oraz pikowana oddychająca wewnętrzna warstwa wierzchniej pianki. Na zdjęciu przedstawiona jest poglądowa prezentacja otwartego łóżka - łóżko dla niemowląt ze względu bezpieczeństwa powinno być zamknięte ze wszystkich stron.

Co więc wybrać? Który materac dla niemowląt zapewni wszystkie wymagane funkcjonalności zachowując bezpieczeństwo dla dziecka?

Marka Magniflex korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia zbudowała materac FIABA 5 PLUS który

posiada wszystkie cechy i funkcje potrzebne do zapewnienia zdrowego rozwoju, komfortu i bezpieczeństwa małego dziecka i niemowlęcia:

- posiada pikowanie 3D pokrowca przeciwdziałające jednej z potencjalnych przyczyn SIDS,

- ma średnią twardość - gwarantującą zdrowe anatomiczne podparcie dla pleców dziecka,

- jest hipoalergiczny i posiada certyfikaty OEKO-TEX,

- ma ściągany pokrowiec - pozwalający na pranie i umożliwiający rezygnację z używania prześcieradła,

- jest wykonany z pianki która nie zmieni swoich właściwości - nie odkształci się w czasie użytkowania. Najwyżej jakości pianki to tzw. wysokoelastyczne zimne pianki o dużej gęstości - takich właśnie używa Magniflex w opozycji do tanich pianek tapicerskich o małej gramaturze.

 

Dodać warto, że marka Magniflex jest producentem o renomie lidera w tworzeniu materacy najwyższej jakości - istnieje i produkuje rozwiązania dlazdrowego snu od 1962 roku. Za wszystkim co tworzy Magniflex stoi doświadczenie, odpowiedzialność i pasja. Tym doświadczeniem dzielimy się również z Tobą w materacu FIABA.

Materac Fiaba 5 Plus - dla niemowląt

Pikowanie 3D w materacu Fiaba 5 Plus

Czytaj więcej o tym jak śpią noworodki? Kilknij tutaj.

Czytaj więcej o materacu Magniflex dla noworodków, niemowląt i dzieci do 3 roku życia.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak spać lepiej, głębiej i rano mieć więcej energii pobierz ebook o spaniu:

E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ

Fiaba 5 Plus

Fiaba 5 Plus

Nowe rewolucyjne rozwiązanie Magniflex przeciwdziała jednej z możliwych przyczyn zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Dzięki materacowi Fiaba 5 Plus Twoje dziecko będzie mogło oddychać, nawet jeśli podczas snu oprze buzię o materac.

 1. Wymiary 60x120 cm
 2. Wysokość 12 cm
 3. Twardość średnio twardy

980

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 19. 8. 2022
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się