MATERAC PIANKOWY CZY SPRĘŻYNOWY - JAKI WYBRAĆ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | Materace ortopedyczne | MATERAC PIANKOWY CZY SPRĘŻYNOWY - JAKI WYBRAĆ?

MATERAC PIANKOWY CZY SPRĘŻYNOWY - JAKI WYBRAĆ?

Każdemu z nas zależy na tym aby po przespanej nocy mieć energię do podejmowania wyzwań. Żeby dobrze się wyspać - musimy spełnić kilka warunków: od najprostszych jak odpowiednia ilość godzin snu, przez psychologiczne jak unikanie stresu przed snem, aż po fizykalne jak odpowiednia temperatura, zdrowe podparcie - czyli materac i poduszka. Kiedy podjemujemy decyzję, że kupujemy materac - to pytanie czy wybrać materac  sprężynowy czy piankowy - jest jednym z pierwszych jakie się nasuwa. Spróbujmy wspólnie na nie odpowiedzieć: Jakie materace wybrać? Czy wybrać materac piankowy czy sprężynowy - bo zdania, szczególnie w internetowych opiniach są podzielone.

SPRĘŻYNA I PIANKA - HISTORIA VS NOWOCZESNOŚĆ

Materace sprężynowe mają dłuższą historię - do produkcji zostały wprowadzone około roku 1900 - a więc mają dziś ponad 100 lat. Materace piankowe rozpowszechniły się w połowie wieku, jednak pierwsza nowoczesna pianka (inna niż pianka tapicerska) powstała w roku 1970 - została stworzona na zamówienie NASA - była to pianka z pamiecią kształtu z funkcją termoelatysczną. Dziś producenci mają w swojej ofercie pianki o dowolnej elastyczności, gęstości i sprężystości - dlatego najnowocześniejsze materace tworzone przez inżynierów powstają tak by spełniać dokładnie - precyzyjnie określone cechy.

ZALETY I WADY MATERACY SPRĘŻYNOWYCH

Zalety materacy sprężynowych:

+ bardzo niski koszt produkcji - czyli niska cena końcowa. Porównując oferty rynkowe - materacy sprężynowych które określają się mianem "premium" widać gołym okiem że są to konstrukcje tanie - tańsze niż wyskiej jakości materac piankowe.

+ podparcie ciała nieco lepsze niż w meblach które nie są przeznaczone do długotrwałego spania jak wersalki, narożniki, hamaki, materace dmuchane i łóżka polowe,

+ wartość sentymentalna - w historii materacy na naszym globie - materace sprężynowe były w stosunku do sienników wypychanych słomą, sianem lub trzciną - prawdziwym kamieniem milowym - pierwszy materac bonellowy opatentowano bowiem 1899r. Jednak dziś mamy wybór - możemy korzystać z nowoczesnych wytworów współczesnych technologii jak bieżąca woda i telefony komórkowe.

Wady materacy sprężynowych:

- bounce effect - efekt odbijania naszego ciała przy zmianie pozycji, kiedy podnosimy biodra aby ułożyć się na boku lekko je unosimy, kiedy je opuszczamy to sprężyny dzięki zgromadzonej przez ugięcie energii kinetycznej muszą ją oddać - lekko podrzucając w górę część naszego ciała. Efektem jest spłycenie snu oraz wybudzanie partnera jeśli śpimy we dwoje.  Sprężyny nie wywołują negatywnego efektu odbijania wtedy gdy są jedynie dodatkową wartstwą podpierającą nasze ciało, mówimy tu o konstrukcjach w których główną warstwą podtrzymującą ciało jest pianka. Materace piankowe a w szczególności materace wysokoelastyczne nigdy nie posiadają negatywnego efektu "Bounce Effect".

- wewnętrzne zagrzybienie - powstawanie grzyba i pleśni wewnątrz materaca wynika z pustych przestrzeni, szczególnie w materacach z wypełnieniem bonellowym, w których zatrzymuje się kurz, roztocza i gromadzi się wilgoć z pary wodnej wytwarzanej przez ciało użytkownika. Chyba trudno wyobrazić sobie użytkownika, który przyzna, że chętnie zobaczyłby pleśń wewnątrz materaca w którym śpi, jeszcze trudniej wyobrazić sobie sytuację w stwierdzamy że obecność grzyba wewnątrz matearca spełnia oczekiwania klienta. Tutaj można zobaczyć jak wygląda wnętrze wyeksploatowanego materaca sprężynowego z zagrzybieniem: link.

Materace które posiadają cienką warstwę spręży - która jest warstwą dodatkową a nie kluczową mogą być bardziej odporne na zagrzybienie.

- niska trwałość materaca - sprężyny  szybciej tracą swoje właściwości niż nowoczesne pianki, wcześniej wymagając wymiany,

- brak realnych potwierdzonych rozwiązań ortopedycznych - potwierdzających skuteczne podparcie kręgosłupa, brak certyfikatów potwierdzających skuteczność rozciągania przestrzeni międzykręgowych. Kiedy wybierasz droższy materac sprężynowy "ortopedyczny" sprawdź korelację między jego opisem, deklaracjami a potiwerdzającymi je certyfikatami.

 

ZALETY I WADY MATERACY PIANKOWYCH

Zalety materacy piankowych:

+ rozwiązania funkcjonale wspomagające sen (występujące tylko w materacach piankowych): np.

  • rozciąganie i regeneracja kręgosłupa w materacach Magnistretch - ze skutecznością potwierdzoną certyfikatem Amerykańskiego Stowarzyszenia Chiropraktyków,
  • podwójny rdzeń z dwoma różnymi komfortami w materacach Dolce Vita i Armonia,

technologia termoregulacji w serii Magnicool.

Dzięki budowie z pianki materace mogą być konstruowane w sposób niezwykle precyzyjny i modułowy (podział rdzenia na dwie części w Dolce Vita, rozciąganie poprzeczne pianki stretch (pianka wysokoelastyczna) w materacach Magnistretch) - oferują zalety dla użytkownika - które są niemożliwe do osiągnięcia w przypadku materacy sprężynowych.

Materac piankowy czy sprężynowy - jakie zalety posiada materac wysokoelastyczny?

+ najlepsze możliwe dopasowanie materaca do kształtu ciała. Jedynie materace piankowe oferują wysoki współczynnik ugięcia punktowego które zapewnia doskonałe dopasowanie do obrysu ciała, tak że zapewniają zawsze pozycję anatomiczną w czasie snu - a tylko taka pomaga wydłużyć głębokie fazy snu i zmniejsza ryzyko wybudzeń. Materace wysokoelastyczne (w których jedną z głównych ról odgrywa pianka wysokoelastyczna) są w stanie zapewnić bezkompromisowy komfort snu podnosząc jakość regeneracji.Materac piankowy czy sprężynowy - jakie zalety posiada materac wysokoelastyczny?

+ doskonała higiena materaca - nowoczesne pianki oddychające (jak Eliosoft, Elioform) wymieniają powietrze szybko odparowując wilgoć,

+ wysoka trwałość materaca - najnowsze materace Magniflex oferują gwaranację na niezmienne parametry użytkowe na poziomie 8 lat i więcej. Oznacza to, że komfort snu w nowoczesnych materacach piankowych zostaje utrzymany w gwarantowany sposób przez okres 8 lat.

+ materace piankowe są w stanie zagwarantować skuteczną ortopedyczną regenerację kręgosłupa - poprzez rozciąganie przestrzeni międzykręgowych. Potwierdza to np. certyfikat ACA w stosunku do materaca Magniflex Magnistretch.

Wady materacy piankowych:

- są droższe od materacy sprężynowych.

- aby spełniały swoje zadanie powinny być wykonane z pianek o dużej gęstsości jak Eliosoft, Elioform, Memoform nie zaś pianek tapicerskich używanych do wykańczania mebli jak fotele lub kanapy. Historycznie pierwsze materace piankowe w latach 60-70 często były wykonywane z wiotkich pianek tapicerskich o niskiej trwałości.

MATERAC PIANKOWY CZY SPRĘŻYNOWY - JAKI WYBRAĆ? ZOBACZ JAKIE SĄ ZALETY MATERACY Z PIANKI WYSOKOELASTYCZNEJ

PORÓWNANIE WARTOŚCI UŻYTKOWEJ MATERACY SPRĘŻYNOWYCH I PIANKOWYCH

Przechodzimy do odpowiedzi na pytanie: materac piankowy czy sprężynowy?

Jeśli zależy nam na niskiej cenie, lubimy kupować więcej ale za to tanio - to materace sprężynowe z całą pewnością są dla nas dobrym rozwiązaniem.

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości snu tak aby skutecznie się regenerować, każdej nocy nabierać sił oraz zadbać kręgosłupowi podparcie obniżające bóle pleców to powinniśmy wypróbować i wybrać wysokiej jakości materace piankowe, materace Magniflex z certyfikacją medyczną - zaoferują najwyższej klasy europejską jakość - gwarantująć doskonałe doświadczenie głębokiego snu.

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się jakie materace wybrać - zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Poznaj materace regeneracyjne Magnistretch z opatentowaną technologią

POBIERZ E-BOOK: JAK ZDROWO SPAĆ I SKUTECZNIE SIĘ REGENEROWAĆ


Opublikowano: 25. 8. 2022
W naszej witrynie internetowej używamy plików cookie do oceny ruchu i optymalizacji działań marketingowych. Dalsze korzystanie z naszej witryny internetowej oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji
Zgadzam się