SEN DLA SPORTOWCA. JAKIE MA ZNACZENIE I CO ROBIĆ, ŻEBY DOBRZE SIĘ WYSYPIAĆ?

Udostępnij na  

Tu jesteś: Wprowadzenie | Porady | SEN DLA SPORTOWCA. JAKIE MA ZNACZENIE I CO ROBIĆ, ŻEBY DOBRZE SIĘ WYSYPIAĆ?

SEN DLA SPORTOWCA. JAKIE MA ZNACZENIE I CO ROBIĆ, ŻEBY DOBRZE SIĘ WYSYPIAĆ?

Sen ma kluczowy wpływ na większość aspektów naszego funkcjonowania. Zatem oczywistym jest, że ma ogromne znaczenie dla osób uprawiających sporty. Na co konkretnie wpływa sen u sportowca? Jak może mu pomóc lub przeszkodzić? Wreszcie co zrobić, żeby dobrze się wysypiać, aby ciało mogło w pełni się zregenerować po treningach?

Sen i jego wpływ na sprawność fizyczną

Sen dzieli się na dwie fazy zasadnicze: NREM i REM. Fazy te przychodzą naprzemiennie. Do zmian dochodzi kilka razy w ciągu nocy. Każda z faz odpowiada za coś innego. Choć funkcje snu nie są jeszcze w pełni poznane, już dzisiaj wiemy, że w kwestii regeneracji fizycznej to faza NREM ma kluczowe znaczenie. Wtedy to wydzielana jest somatotropina, czyli hormon wzrostu. W tej fazie odbudowują się tkanki, po całodniowym wysiłku dochodzi do przywrócenia pełnej sprawności mięśni.

 

W tej fazie, podzielonej na 3 etapy, dochodzi również do stopniowego zwalniania tempa pracy serca, spowolnienia oddechu i rozluźnienia mięśni. To wszystko sprawia, że organizm zwyczajnie odpoczywa. Dzięki temu kolejnego dnia jest gotowy do działania.

 

Brak odpowiedniej ilości snu w fazie NREM sprawia, że mięśnie nie są wystarczająco wypoczęte. Odbudowa tkanek, w tym tkanki mięśniowej, może zostać niedokończona. Jakie są tego objawy? Z perspektywy sportowca najważniejsze są:

  • dolegliwości bólowe,
  • obniżona wydolność mięśni,
  • większa podatność na kontuzje,
  • spadek wydolności oddechowej.

 

Znaczenie snu dla sportowca - aspekty niefizyczne

Aktywność sportowa wymaga pracy fizycznej, ale też umysłowej. Odpowiednie skupienie i czas reakcji są kluczowe w wielu dyscyplinach. Ich zaburzenie utrudnia działania oraz przyczynia się do pogorszenia wyników. Dochodzi do tego w przypadku niedoboru fazy REM. W tej fazie dochodzi do uporządkowania pracy mózgu. Regeneracji poddawany jest układ nerwowy. Właśnie w tej fazie utrwalane są informacje zapisane w ciągu dnia. To co zachodzi w tej fazie, obrazowo można porównać do maszyny i czynności wykonywanych przez operatora przed jej uruchomieniem. Faza REM i jej wpływ na mózg są analogiczne do operatora i przywrócenia przez niego właściwych ustawień pracy maszyny, wyczyszczenia jej i naoliwienia.

 

Jesteś sportowcem i zastanawiasz się, co zrobić, żeby się dobrze wysypiać? Przede wszystkim zadbaj o higienę snu. Nie jedz przed samym snem, nie wystawiaj się też na działanie intensywnych bodźców, takich jak komputer czy telefon. Najlepiej, abyś kładł się zawsze o podobnej porze i przesypiał zbliżoną liczbę godzin. Pamiętaj, że jako osoba ponadprzeciętnie aktywna na regenerację potrzebujesz nieco więcej czasu niż inni ludzie. Oznacza to, że Twój sen powinien trwać dłużej. Jeśli chcesz wykonać pierwszy krok do dbania o komfort swojego snu - zmień poduszkę na poduszkę ortopedyczną - w łatwy sposób znacząco polepszysz jakość podparcia głowy i szyi.

Więcej o regenerację mięśni po aktywności fizycznej zobacz też artykuł: klik.

Jeśli odczuwasz dolegliwości związane z bólem pleców i sporo pracujesz w pozycji siedzącej zobacz artykuł: klik.

Tutaj przeczytasz artykuł o różnorodnych czynnikach wpływających na dobry sen: LINK

Tutaj przeczytasz inny artykuł o doborze materaca: LINK

Classico Standard

Classico Standard

Poduszki o właściwościach ortopedycznych Classico

Uniwersalna medyczna, anatomiczna poduszka z pianki termoregulacyjnej w standardowym kształcie.

  1. Wymiary 72x42x12 cm
  2. Twardość średnio miękki

440

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ

Classico Wave

Classico Wave

Poduszki o właściwościach ortopedycznych Classico

Anatomiczna poduszka medyczna Magnigel wykonana z chłodzącej pianki żelowej w kształcie fal o różnej wysokości.

  1. Wymiary 60x43x10/11 cm
  2. Twardość średnio miękki

440

Zobacz szczegóły PORÓWNAJ


Opublikowano: 24. 1. 2022