DLACZEGO DZIADEK MA PROBLEMY Z PAMIĘCIĄ? – CHOROBA ALZHEIMERA

DLACZEGO DZIADEK MA PROBLEMY Z PAMIĘCIĄ? – CHOROBA ALZHEIMERA

Wrzesień jest miesiącem choroby Alzheimera. Chcąc zadbać o naszych najbliższych, rozwiniemy temat choroby Alzheimera – zespołu otępienia. Kierując się ideą lepiej zapobiegać, niż leczyć, zwracamy uwagę na objawy. Jak wspierać bliskich, aby jak najdłużej cieszyli się zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym?

 

Alzhaimer disease

Zespół otępienny – demencja, to termin, pod którym kryją się różne choroby mózgu z jedną wspólną cechą – utratą funkcji poznawczych. Choroba Alzheimera należy do schorzeń neurodegeneracyjnych i odpowiada za 40-60% wszystkich przypadków otępienia. Dotyka głównie osoby po 65. roku życia. Jednak zdarzają się przypadki demencji u osób poniżej 65. roku życia.

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/moze-byc-demencja

Objawy, które mogą sugerować Alzheimera

– Komunikacja – porozumiewanie się z drugą osoba staje się trudnością. Występują komplikację w odnalezieniu odpowiednich słów bądź niewyraźna mowa osoby z objawami Alzheimera.

– Trudność z wykonywaniem rutynowych obowiązków (sprzątanie, robienie zakupów, gotowanie)

– Wycofanie się z życia społecznego (izolacja)

– Trudności z odnajdywaniem się w czasie i przestrzeni. Mylenie dni tygodnia, zapominanie drogi powrotnej do domu.

– Zmiany nastroju oraz osobowości, obojętność o higienę osobistą,

– Zaniki pamięci

– Zaburzenia snu.

Gaweł, M., & Potulska-Chromik, A. (2015). Choroby neurodegeneracyjne: choroba Alzheimera i Parkinsona. Postępy Nauk Medycznych, 28(7), 468-476.

Konsolidacja pamięci

Podczas snu, w naszym mózgu zachodzą procesy pamięciowe. Oznacza to, że hipokamp przenosi z pamięci krótkotrwałej – „podręcznej” do pamięci długotrwałej „twardego dysku”, zapisując: wspomnienia oraz to czego się nauczyliśmy.

Zanik pamięci jest jednym z najpowszechniejszych objawów demencji. Problem z przypomnieniem sobie o niedawnych wydarzeniach, notoryczne pytania w krótkich odstępach czasu.

Sen u osób z Alzheimera

Bardzo często jest przerywany. Pacjenci mogą budzić się wielokrotnie w ciągu nocy, co prowadzi do uczucia zmęczenia i senności w ciągu dnia. Te wybudzenia mogą być spowodowane dezorientacją, lękiem lub potrzebą skorzystania z toalety. Fragmentacja snu prowadzi do zaburzenia cyklów snu.

NYKTURIA

Strategie poprawy snu u osób z Alzheimera

  • Stały rytm dnia: Wprowadzenie stałych godzin snu pomoże w regulacji rytmu dobowego.
  • Ekspozycja na światło dzienne: Przebywanie na słońcu lub stosowanie lasoterapii
  • Unikanie drzemek: Ograniczenie drzemek w ciągu dnia może pomóc w poprawie snu nocnego.
  • Unikanie papierosów oraz alkoholu
  • Relaks przed snem: Stworzenie spokojnego (cichego, chłodnego, ciemnego) środowiska przed snem, relaksując się np. książką.
  • Konsultacja z lekarzem: W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie leków nasennych lub innych interwencji farmakologicznych, jednak leki te mogą wiązać się z ryzykiem skutków ubocznych.
  • Komfortowy materac: osoby starsze potrzebują więcej snu, przez co spędzają więcej czasu w łóżku. Zatem warto zwrócić uwagę, na czym śpią. Co więcej, sporo starszych osób boryka się ze zwyrodnieniami kręgosłupa, bólami głowy lub zapadaniem się w łóżku.

 

Jaki materac dla pary?

Materac na ból kręgosłupa lędźwiowego - jaki będzie najlepszy?

Co to jest pozycja anatomiczna kręgosłupa i dlaczego jest ważna dla zdrowego snu?

Za gorąco w nocy? Rozwiązaniem jest materac z funkcją termoregulacji? Zobacz jak działa!

Zobacz gdzie możesz przetestować materace Magniflex

Opublikowano: 10. 9. 2024
Kolekcja MagniStretch
    Wymiary
    80x200 cm
    Wysokość
    25 cm
    Twardość
    średni, średnio twardy
Średnio miękki materac do aktywnej regeneracji ciała podczas snu. Specjalnie zaprojektowania konstrukcja oraz piany stretch zapewniają intensywane rozluźnianie mięśni i regenerację kręgosłupa. Wyższa warstwa termoelastycznej pianki zapewnia większy komfort. Światowy patent Magniflex.
Kolekcja Dolce Vita
    Wymiary
    80x200 cm
    Wysokość
    30 cm
    Twardość
    średnio twardy, twardy
Materac medyczny w bardziej sztywnej wersji z niezwykłą warstwą pianki termoelastycznej, zapewniającą wyjątkowy komfort i regenerację ciała podczas snu.
Kolekcja Maestro
    Wymiary
    80x200 cm
    Wysokość
    35 cm
    Twardość
    średni do sztywnego
Luksusowy, bardzo wysoki materac medyczny, łączący wyjątkową termoplastyczną piankę Memoform, innowacyjną piankę na bazie wody Aquabreeze i tradycyjne, unikatowe, naturalne materiały, zapewniając doskonałe podparcie i niespotykaną wygodę.